Melike Şahin: "Piyasada Kadın Olmak Zor İş, Dinleyicinin İlk Değerlendirdiği Dış Görünüş" -
MüzikMüzik Haber

Melike Şahin: “Piyasada Kadın Olmak Zor İş, Dinleyicinin İlk Değerlendirdiği Dış Görünüş”

Spotify'ın EQUAL listesinde yer alan iki Türk sanatçıdan biri olan Melike Şahin, kadının müzik sektöründeki yerinden bahsetti.

Spotify, geçtiğimiz günlerde EQUAL çalma listesini oluşturdu. EQUAL çalma listesinde dünyanın dört bir köşesinden kadın sanatçıların şarkıları yer alıyor. EQUAL çalma listesinde iki Türkçe şarkı bulunuyor. Melike Şahin’den ‘Uykumun Boynunu Bükme’ ve Lil Zey’den ‘1 gr eksik’.

Melike Şahin Times Meydanı’nda Tanıtım Panolarında Yer Aldı

Uygar Taylan, Melike Şahin’e Times Meydanı’nda yer almanın nasıl bir duygu olduğunu sorduğunda Melike Şahin şu cevapları verdi:
“Haberi menajerim Ahmetcan Taşdemir’den aldım. O kocaman reklam alanında fotoğrafımın belirmesi ilginç bir his tabii. Bir insanın başına kaç kere gelebilir ki? Ama çok da heyecanlanmadım açıkçası… Gelen yorumlar ve yarattığım gurur beni daha çok heyecanlandırdı.”

Erkeklerin Üstünlük Tasladıklarını Fark Etme Çabaları Bile Yok

Melike Şahin, müzik sektöründe yaşadığı zorluklar hakkında şu ifadeleri kullandı:
“Söylediğiniz sözün, hayallerinizin ve işlerinizin kale alınması için ekstra uğraşmanız gerekiyor. Bu, o kadar ‘oturmuş’ bir mekanizma ki insan, içindeyken fark edemiyor bile… Erkeklerin üstünlük taslamakla meşgul olduklarını fark etmekle ilgili bir çabası dahi yok zaten çoğunlukla.”

Ardından Melike Şahin yeni başlayan kadın sanatçılara şu tavsiyeleri verdi:
“Süreç boyunca işlerinize pek çok kez burun kıvrılacak, özellikle erkekler tarafından. Aldırış etmeyin. İçinize ve düşlerinize inanın.”

Müzik Piyasasında Kadın Olmak Zor İş

Uygar Taylan’ın ayrımcılığa uğradınız mı sorusuna Melike Şahin “Hayır. Piyasada kadın olmak zor iş. Çünkü dinleyicinin ilk değerlendirdiği dış görünüş olabiliyor. Müziğinizi ikinci planda görmek istiyorlar. Bunu değiştirmek, şarkılarınızla var olmak bir savaş gibi. Meydan okumanız gerekiyor.” sözleriyle yanıt verdi.

Kadın Rapçilere Melike Şahin’den Tavsiye

“Kendi seslerini bulmaları için farklı şeyler denemekten çekinmesinler. Albümümde 10 parça varsa, en az bir o kadar da elediklerimiz var. Vokallerine ne tarz altyapı ve ‘flow’ların yakışacağını denemeden bilemezler. Sesinize en çok neyin yakışacağını bulmak ve kendinize ait bir sound geliştirmek, bana kalırsa işin en kritik noktası.”

Kaynak: Hürriyet

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)