Ana Sayfa » Müzik » Murat Boz’un O Şarkısı Yıllar Sonra Başını Yaktı!..

Murat Boz’un O Şarkısı Yıllar Sonra Başını Yaktı!..

oduller-reklam-banner

2015’te şarkıcı ve bestekar Uğur Bayar, Fettah Can’ın yazdığı ve Murat Boz’un söylediği ‘Özledim’ şarkısının kendisine ait olduğu iddiasıyla, avukatı Serkan Toper aracılığıyla İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı.

Bayar dava dilekçesinde şöyle dedi; “Dünya’ isimli eserinin 2006 yılında çıkardığı ‘Hak Etmedim’ adlı albümünde yer aldı. Kendi şarkısının, Dokuz Sekiz Müzik şirketi tarafından çıkarılan Murat Boz’un ‘Şans’ isimli albümünde, ‘Özledim’ isimli şarkısında izinsiz kullanıldı. şarkının söz yazarı olarak benim ama benim yerime Fettah Can gösterildi.”

Mahkeme, ‘Dünya’ adlı eserden aşırma olup olmadığının tespiti için dosyayı üç kez bilirkişiye gönderdi. Davanın geçtiğimiz günlerde görülen karar duruşmasında mahkeme, eserin izinsiz kullanılmasından dolayı Murat Boz ile Fettah Can ve Dokuz Sekiz Müzik şirketine 3’er bin liradan 9 bin lira maddi, 10 bin lira da manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Karara itiraz eden Murat Boz ve Fettah Can, Uğur Bayar’ın beste hak sahibi olduğunu kanıtlayamadığını, 2009’da ihbarname gönderildiğini ve davanın zaman aşımına uğradığını kaydetti. Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi tarafından incelenen dosyada, Boz ve Can’ın itirazları reddedildi.

Böylece Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin kararını kesinleşmiş oldu.

Reklam
oduller-reklam-banner