MüzikMüzik Haber

Mustafa Keser: Orhan Gencebay İyi Bir Ses Sanatçısı Değil, Müslüm Gürses Kötü Okuyor

Mustafa Keser, Orhan Gencebay ve Müslüm Gürses için ses getirecek açıklamalarda bulundu.

Mustafa Keser Akşam YouTube kanalında Akşam Yıldızı’na verdiği röportajda Piyasada ‘baba’ unvanına sahip sanatçılara yönelik konuştu. Mustafa Keser, Orhan Gencebay ve Müslüm Gürses için ses getirecek açıklamalarda bulundu.

Mustafa Keser’in açıklamaları şöyle;

Orhan Baba’ya 30-40 senedir baba deniyor. Onun çok iyi bir sanatçı olmasından kaynaklanıyor. İyi bir müzisyendir ama iyi bir ses sanatçısı değildir. Kendisi de bilir. Orhan Gencebay hiçbir zaman bir Zeki Müren değildir. O büyük müzisyen oluşunun kuvvetiyle okuyor.

Müslüm Gürses, bana göre en lezzetli seslerden biridir. Hayatımda dinlemedim. Kötü okuyor. Müslüm’de fazla keriz yoktur. İlk çıktığı zamanlar harika, olağanüstüydü.

Piyasanın Ahlakını Bozdum

Dünya müzikleri içerisinde bizim piyasadaki kadar rezalet icraat yapan yok. Özellikle arabesk-fantezi takımında var. Bu işin müsebbibi de benim. 1987 öncesi kasetleri bir inceleyin. ‘Keriz’ diye tabir ederiz biz müzisyenler arasında. Nağmelerden bahsediyorum. Bunlardan bir tane göremezsiniz. Bir adam çıktı 1987’de bir kaset okudu. Mustafa Keser. Hepsinin ahlakını bozdu. Beni taklit edecekler diye rezalet bir duruma geldi iş. Bu işin asıl başlangıcı benim. Bir baksınlar.

Üstadlarda böyle şeyler yok zaten. Eskiden çok düzgün okunurdu işler. ‘Keriz’ manasında piyasanın ahlakını bozan benim. Ama ben onlara bir örnek oldum, onlar benim ne yaptığımı anlayacak kapasitede değillerdi. Kendilerinin yaptığı ile benimkini aynı sanıyorlar. Benim yaptığım musikinin matematiği içerisinde olan şeylerdi. Onlar içerisine yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu