MüzikMüzik HaberÖzel

Müzik Onair’dan MESAM ve MSG’ye Açık Teklif

| MÜZİK ONAIR ÖZEL HABER |

Başta MESAM ve MSG olmak üzere pek çok müzik meslek birliği kendi içinde öteden beri süren çatışmalar yaşamaya devam ediyor. Kimi zaman başkan olarak seçilen kişiler, kimi zaman telif sorunları gibi çeşitli nedenlerle meslek örgütleri arasında birliğe varılamıyor.

Ayrıca MESAM ve MSG’ye üye olan pek çok sanatçı ise zaman zaman eksik telif hakları aldıkları yönünde serzenişte bulunuyor. Hatta bazı üyeler kendi meslek birliklerine bu gibi sebeplerden dolayı dava açabiliyor. Daha önce yönetim kurulu seçimlerinde hukuksuzluk olduğu iddiasıyla devlet tarafından bu birliklere kayyum ataması da yapılmıştı. Özellikle pandemi döneminde bu çatışmaların son bulması gerektiği ise bir kez daha anlaşılmış oldu. Süreci yakından takip eden Müzik Onair ise bu sorunun çözülmesi için meslek birliklerine çağrıda bulundu.

ÖZCAN BEYLAN ÇAĞRI YAPTI!

Müzik Onair Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan söz yazarı, besteci ve birçok sanatçının telif haklarının savunucusu olması gereken ancak sürekli kendi içlerinde polemik yaşayan iki meslek birliği MESAM ve MSG’ye seslendi. Beylan, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Kurullarınızı, toplantılarınızı Müzik Onair aracılığıyla canlı olarak yayınlayalım. Böylece hem şeffaflık sağlanır hem herkes doğruyu yanlışı görür hem de şehir dışında olan hak sahipleri, besteciler, söz yazarları ve sanatçılar da toplantıları rahatlıkla takip edebilir. Tıpkı TBMM TV’de olduğu gibi şeffaf bir yayın gerçekleştirebiliriz. Ayrıca MSG Genel Sekreteri Barış Şensoy’un korona olduğu ve yönetim kurulu üyelerine testler yapıldığı bu dönemde kurullarda da çok kalabalık olmaması açısından böyle bir yayının daha etkili olacağı kanaatindeyim. Ama bundan daha önemlisi şu; sektörde yaşanan haksızlıkların ve hukuksuzlukların kamuoyu da dahil olmak üzere herkes tarafından bilinirliğini gözler önüne sermek. Çünkü ne yazık ki her gelen kurul işi kendisinin iyi yaptığını iddia ediyor ve sonuç olarak herkes suçu birbirine attığı için müzik dünyasının girdiği sistemsizlik ve kriz her geçen gün büyüyor. Günün sonunda bu durum, müzik meslek birliklerinin Kültür Bakanlığı nezdinde güvenilirliğini de düşürüyor. Müzik Onair olarak meslek birliklerine teklif ettiğimiz bu yayın ile Kültür Bakanlığı’nın da desteklerini artırabileceğimiz kanısındayım.”

Konuyla ilgili başta MESAM ve MSG olmak üzere müzik meslek birliklerinin yapacağı açıklama merak konusu oldu. Gelişmeleri Müzik Onair’dan takip edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.