Müzikonair Müzik Şirketine Demo Nasıl Gönderilir | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Müzik Şirketine Demo Nasıl Gönderilir

Müzik şirketlerine demo nasıl gönderilir sorusunun cevabı günden güne değişmektedir. Müzik şirketlerine demo gönderme bir albüm çıkarmak isteyen sanatçıların en merak ettiği konudur.

Müzik şirketlerine demo nasıl gönderilir sorusunun cevabı günden güne değişmektedir. Müzik şirketlerine demo gönderme bir albüm çıkarmak isteyen sanatçıların en merak ettiği konudur. Müzik piyasasında var olmak için atılacak ilk adımlardan biri olan demo kaydı göndermek, en geleneksel keşfedilme biçimidir. Dünyanın pek çok yerinden birçok şarkıcı demo göndererek plak şirketlerinin ilgisini çekmiştir.

Peki günümüze geldiğimizde demo göndermek halen iş görüyor mu? Demo kayıtlarla müzik şirketlerine ulaşmak günümüzde de geçerli bir kavram olsa da tek başına yetmeyebilir. Bir eser piyasaya sürmek ve ünlü bir şarkıcı olmak istiyorsanız öncelikle bir yapım şirketinin kapısını çalmanız gerekebilir. Bununla birlikte değişen ve gelişen müzik piyasasında elektronik ortamdan demo gönderilmektedir.

Demo Nasıl Gönderilir ?

Demo Göndermeden Önce Bunlara Dikkat

Peki Türkiye’deki ünlü müzik şirketlerine demo göndermeden önce nelere dikkat edilmelidir?

  • Her plak şirketinin kendine özgü kriterleri, kuralları ve vizyonu vardır. Prodüktörün size yatırım yapması için öncelikle temiz ve başarılı bir demo kaydına ihtiyacınız olacaktır. Mümkünse stüdyo ortamında profesyonel olarak seslendirilmiş bir eser olmalıdır. Müziği ile birlikte sunulan demo kayıtlar her zaman öndedir.
  • Demo göndereceğiniz şirketin kurallarını analiz etmeniz önerilir. Müzik şirketlerinin demo kabul ederken tercih ettiği teknik kurallar vardır. E-posta aracılığıyla gönderecekseniz We transfer, Soundcloud linki istenebilir. Fakat bazı yerel şirketler halen mp3 formatında kayıt kabul edebilmektedir.
  • Öte yandan plak şirketinin sanatçı ve eser arşivini doğru okumanız işinizi kolaylaştırır. Şirketin lisansladığı eserlerin türü, kitlesi değişkenlik gösterebilir.
  • Mix ve mastering, arenje yapılmamış demo kayıtlar rakiplerinize karşı geride kalmanıza neden olur. Bu sebepten mix-mastering ve düzenlemesi yapılmış eserler gönderin
  • Demo gönderirken biyografinizi eklemeniz prestijinizi artıracaktır. Eğitim ve iş hayatınız, müziğe başlama öykünüzü yalın bir dille kısaca açıklayabilirsiniz.
  • Sosyal medya hesaplarınızı, web sayfanızı mail gönderirken belirtmeyi unutmayın
  • Ön izleme, preview gibi kısa demolar olumsuz dönüş almanıza neden olabilir

Öte yandan sabırlı olmak ve umudunuzu yitirmemeniz gerekecektir. Şirketlere gelen binlerce demo kaydı vardır. Bu sebepten geri dönüş almanız zaman alabilir.

Müzikonair aynı zamanda bir müzik yapım şirketini bünyesinde barındırmaktadır. Demo nasıl gönderilir hakkında açıklama ve daha üst düzey profesyonellik isteyenler Müzikonair ile iletişime geçebilmektedir.  Tarafımıza göndereceğiniz demo kayıtlarla yakından ve titizlikle ilgilenilmektedir.

Demo bir müzik eserini etraflıca tanıtan, vermek istediği mesajı gönderen ve sanatçının yeteneklerini aktaran bir araçtır. Kayıt almadan önce provalarınızı yapın. Mümkünse dinlenmiş bir sesle kayıt alın. Söz ve müziği kendinize ait bir eser seslendirmek yeteneklerinizi belli eder. Ancak telif hakları alınmış söz ve beste de aynı prestiji sağlamaktadır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu