Köşe Yazıları

Ocak 2017 Radyo Reyting Analizi

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Merhaba,

Biraz beklettim sizleri. Sandınız ki bu ay Özcan analiz yazmayacak… Bir kesim sevindi bundan eminim ama sevinçleri boşa çıkacak çünkü beklediğinize değecek bir yazı hazırladım.

Yazı gecikti çünkü çok önemli araştırmalar yaptım.

İŞTE SONUÇ :

Radyonun reklam payı 3,4

Reyting yorumuma başlamadan önce hemen önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Son zamanlarda radyo reklam payının düştüğü ve son 2 yılda % 2 civarlarında olduğu söyleniyordu.

Sözüm ona radyo reklam payını televizyon ve dijitale kaptırıyor deniyordu.

Fakat yaptığım araştırma, radyo reklam payının 3,4 olduğunu doğruladı.

Peki neden 2 olarak söyleniyordu? Hemen bir olasılık iddia ediyorum size. Bence bu yalan oranı televizyon tarafı uydurmuş olabilir. Kendi kaybını gizlemek için ortaya atmış olabilir, benden iddiası, devamını siz bulun…

Kısaca şu anda radyo reklam payı %3,4 nokta. Hem de darbe girişimi ve buna bağlı ekonomik problemlere rağmen…

Gelelim reytinglere:

İBB Trafik Radyosu yayına başladı, TRT Kent Radyo İstanbul da sabahları trafik haberleri veriyor, hal böyle olunca Radyo Trafik artık dinleyici kaybetmeye başlar diyebiliriz…

Aslında Radyo Trafik ve trafik haberleri veren radyoların en büyük rakibi navigasyonlar. Navigasyonlar, özellikle Yandex, resmen kestirme yollarla İstanbul’da sürücülere can simidi oldu. İşi gücü olan ve gelir seviyesi ile eğitim seviyesi yüksek sürücüler artık radyolardan trafik haberi dinlemiyorlar. Doğal olarak da trafik haberi veren radyoları sadece taksiler takip ediyor.

Ulusal dosyasını Radyo Spor ile değiştiren Radyo Müzik araştırmada yok, zaten olması da zarardı, bu kadar başarısız bir operasyon ile ölü doğan bu radyodan artık bişey olmaz. Geçenlerde dinledim akşam saatlerinde bir yayıncı dakikalarca boş boş konuştu, kötü espriler yaptı, derken 5-6 dakika sonra dayanamadım değiştirdim frekansı.

Radyo Seymen’e ne oldu bilen var mı? Radyo Seymen zirveye koşarken ne oldu da 13. Sıraya düştü, araştırılması gerekir. Acaba rakipleri şikayet etti de ulusal yayınlarının olduğu bazı iller kapatıldı mı? Bu kadar keskin düşüşün radyoculukta tek sebebi olur yayın kesintisi. Onlardan cevap bekliyorum, merak ettim doğrusu.

Benim anlamadığım bir diğer konu da Radyo Fenomen özellikle İzmir’de Türkçe radyolardan bile daha çok dinleniyor, ya da rast geliyoruz iken nasıl olur da 14. Sırada karşımıza çıkıyor…

Radyo Fenomen İstanbul merkezli Marmara Bölgesel dosyası var diye acaba İzmir, Ankara illeri reytinglere dahil edilmiyor mu? Cevap bekliyorum.

Ben Powertürk’ün aylarca aynı 40-50 şarkıyla şarkı döndürerek 3. sırada olmasını da kabul etmiyorum, artık böyle bir dünya yok kardeşim. Buna da sizlerden cevap ya da yorum bekliyorum.

Alem FM ne yapsa etse 16’dan yukarı çıkamıyor. Nihat Sırdar ve Zeki Kayahan Coşkun Alem FM’den ayrıldıktan sonra bu radyo bir türlü dikiş tutmadı. Bir operasyon şart sanırım. Alem FM’in sorumlusu Mehmet Ayan’a sesleniyorum; sadece Lig Radyo ile ilgilen, şanın yürüsün bence…

Show Radyo’da sabah Nihat Sırdar, yayıncılıkta en basit şeyi yapıyor. Herşeye muhalif olarak bu kitleyi eline avucuna alarak sabah saatlerinde rakiplerini geride bırakıyor…

Bu arada Best FM’in sinerjisini de çok beğeniyorum. Best FM 9. sırada gayet başarılı şekilde devam ediyor.

Karnaval Grubu’ndan Süper ve Metro, 4. ve 5. sırada yer alırken, Joy Türk ise 10. sırada. Böylece Karnaval 3 radyo ile ilk 10’da yer alarak pazar payının aslan payını alıyor.

Benim anlamadığım bir diğer konu ise Türkiye’nin her yerinde yayında olan ve son dönemlerde de sağda solda rastladığım TRT FM nasıl hala 1 numarada yer almıyor?

Buna paralel olarak Kral FM gerçekten hala en çok dinlenen radyo mu? Kral Pop 6. sırada olması gereken yerde mi? Kafamda deli sorular…

Bununla beraber bu araştırmanın yapısı, denetimi, yönetimi konusunda daha sonra bir yazı yazacağım çok şaşıracaksınız…

Özcan Beylan | MüzikOnair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/9TdoT
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.