Müzikonair Olivia Rodrigo Konserinde Seyircilere Prezarvatif ve Ertesi Gün Hapları Dağıtıldı | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Olivia Rodrigo Konserinde Seyircilere Prezarvatif ve Ertesi Gün Hapları Dağıtıldı

Popüler şarkıcı Olivia Rodrigo'nun St. Louis bölgesindeki konserinde, katılımcılara ücretsiz prezervatif ve ertesi gün hapları dağıtıldı.

Popüler şarkıcı Olivia Rodrigo’nun St. Louis bölgesindeki konserinde, katılımcılara ücretsiz prezervatif ve ertesi gün hapları dağıtıldı. Missouri eyaletinde düzenlenen Olivia Rodrigo konserinde, kürtajın bazı istisnalar haricinde yasak olduğu bir ortamda dikkat çekici bir adım atıldı.  Bu dağıtım, eyaletin sınırlı kürtaj yasaları ve sağlık hizmetlerine erişim konusundaki tartışmaların gölgesinde gerçekleşti.

Konser, Olivia Rodrigo’nun turnesi ve Ulusal Kürtaj Fonları Ağı ile işbirliği içinde düzenleniyor. Konser gelirlerinin bir kısmı, ‘Fund 4 Good’ adlı fona aktarılacak. Missouri’de yaşayanlar için kürtaj hizmeti alma konusunda yardımcı olan ‘Right by You’ platformundan bir temsilci, Rodrigo’nun konsere çeşitli kuruluşları davet ettiğini ve doğum kontrol malzemelerinin dağıtılmasının bu kuruluşların kendi kararı olduğunu belirtti.

ABD’de kürtaj karşıtı görüşleriyle bilinen Cumhuriyetçi Parti’den Missouri Senatörü Bill Eigel, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, Rodrigo’nun konserinde prezervatif ve ertesi günü hapı dağıtılmasının ‘utanç verici’ olduğunu iddia etti. 37 ülkede doğum kontrol ve kürtaj hizmeti veren sivil toplum örgütü ‘MSI Reproductive Choices’ ise BBC’ye yaptığı açıklamada, “Olivia Rodrigo’nun üreme seçiminin önemine ışık tutmak için platformunu kullandığını görmek harika” dedi.

Olivia Rodrigo, 2022 yılında da ülkede kürtaj hakkını federal düzeyde anayasal güvenceye alan Roe-Wade kararının iptal edilmesini protesto etmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu