RöportajlarSanatçı Röportajı

Pote: Hedeflerim Çok Daha Büyük

Sahne adıyla Pote olarak bilinen R&B müziğin yeni nesil isimlerinden Mehmet Efe Çam ile Müzikonair için bir araya geldik.

Merhaba Efe Bey hoş geldiniz Öncelikle biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabi ki. İsmim Efe. İzmir doğumluyum fakat ailevi sebeplerden dolayı Altıdan fazla şehir kültür ve ortam tanımış heyecanlı, mütevazi, sanata ve farklılığa aşık bir çocuğum. Çevremdeki dostlarım beni ortamın enerjisini yükseltmemle, doğallığım ve açık görüşlülüğüm yönünde sürekli över. Her şeyi çok düşünürüm ve mükemmeliyetçi bir yapım vardır. Son zamanlarda bu özelliğimi kullanabilmeyi çok iyi öğrendim. Arkadaşlıklar dostluklar benim için aile kadar önem taşır. Hislerimi paylaşmaktan hiç çekinmem. Hatta elimden geldiğince şarkılarım da da aktarırım. 

Bu arada bilinen isminizle POTE olarak tanınıyorsunuz. Peki neden POTE özel bir anlamı var mı?

Müziğe başladığımda mahlasım Potencia’ydı. Potencia, İspanyolca güç anlamına geliyor. Hem İspanyolca hem de Potencia’nın anlamı o dönem hoşuma gittiği için böyle bir karar almıştım. Fakat zamanla insanlar daha akılda kalıcı olduğu için Pote diye seslenir oldular. Fransızca’da da ‘kanka’ demek olduğunu öğrenince daha da çok hoşuma gitti. 

Müzik nasıl başladı? Ne zamandan beri ilginiz var?

Müzik hayatımda hep vardı diyebilirim. Çocukluğumdan beri şarkı söyleyip gitar çalıyor olmam beni sürekli müzikle iç içe büyümeme sebep oldu. Rap müziği olan tutkum, kariyer hedeflerimi yönlendirdi diyebilirim. 

Genelde R&B,  Soul türü müzik yaptığınızı biliyoruz. Ardından dembow,afro tarzlarına da  yöneldiğinizi biliyoruz. Peki müzik tarzınız hakkında neler söylemek istersiniz? Gelen yorumlardan memnun musunuz?

Evet eskiden R&B, Slow tarzıyla bayağı  ilgileniyordum. Fakat bu aralar dembow tarzı epey bi hoşuma gitmeye başladı. Bunu eserlerimde de sık sık görebilirsiniz. Bu tarza yönelmemin ve benimsememin sebebi inanılmaz özgür ve dansa uygun hissettirmesi. Ayrıca özgün olması. Dinleyicilerim de bu durumdan memnun. Birkaç farklı müzik türüne uyabilecek karakterler yansıttığımı düşünüyorum.

Bugüne kadar Anlat Bana, Naber, Hatun, İyisindir şarkılarından sonra ‘’Artık Aşk Yok’’ ile sosyal medyada adeta viral oldunuz. Peki böyle bir ilgi böyle bir başarı bekliyor muydunuz? Neler söylemek istersiniz?

Böyle bir başarıyı bekliyordum diyemem. Ama öngörüm vardı diyebilirim. Ama şunu söylemek isterim bu virallik veya etkileşim benim için henüz neredeyse hiçbir şey, hedeflerim çok daha büyük ve en kısa süre içinde gerçekleştireceğim.

Şimdilerde üzerinde çalıştığınız yeni farklı tarz şarkılarınız var mı? Nasıl olacak ne zaman dinlemeye başlayacağız?

Üzerinde çalıştığım birkaç farklı parça var. En yakın zamanda 8 Eylül’de ‘Kırmızı’ çıkıyor. Heyecanla onu bekliyoruz.

Kariyerinizde kendinize belirlediğiniz hedefleriniz var mı?

Çok var. Ama en ağır basanı Global bir isim olmak. 

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Bu zamana kadar beni dinlemiş dinlememiş dinleyecek olan herkese bol selamımı yolluyorum. Hepinizi seviyorum. Müzikle kalın.

Röportaj: Alper Ergez | Müzikonair

 

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.