Müzikonair Seda Üren: Müzik Piyasası Tükenmeye Başladı | Müzikonair
RöportajlarSanatçı Röportajı

Seda Üren: Müzik Piyasası Tükenmeye Başladı

Türk Pop Müziğinin sevilen ismi Seda Üren MüzikOnair'dan Alper Ergez'in sorularını yanıtladı.

Türk Pop Müziğinin sevilen ismi Seda Üren MüzikOnair’dan Alper Ergez’in sorularını yanıtladı.

Merhaba Seda hanım MüzikOnair’a hoş geldiniz. Şimdilerde yeni çalışmanız ‘’İyi Olucam’’ ile müzikseverlerle buluştunuz. Öncelikle şarkı nasıl gidiyor, gelen dönüşlerden memnun musunuz?

Hoşbuldum. Çok iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Emeklerimizin karşılığını sevilip beğenilmesinden dolayı almak çok keyifli.

Yeni çalışmanız ‘’İyi Olucam’’ da kimlerle çalıştınız. Biraz hazırlık sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Söz & Müzik Sezgi Erciyas ve Tarık İster’e ait şarkımızın düzenlemesini Osman Çetin yaptı. Stüdyo kısmı çok hızlı geçti. Düzenleme, okuma, canlıların çalınması vs.. Hepimizin bu projeye ve işimize inancı tam olduğu için yüksek bir enerjiyle eğlenerek çalıştık. Biz yaptığımız işten daha yolun başında olmasına rağmen mutluyuz.

Şarkınızın bir hikayesi var mı?

Uzun zamandır hızlı bir şarkı okumak istiyordum. Kaliteli ve aynı zamanda insanların eşlik edeceği türden. Sevgili Sezgi’ye yeni bir şarkı okumak istiyorum ama dışım cıvıl cıvıl içim duygusal, öyle bir şey olsun ki sesimin tınısını ifade eden hem anlamlı hem giderli hem de kaliteli bir şarkı dedim. Hemcinsim olduğu için beni çok iyi anladığını düşünüyorum. Ayrıca ilk defa müzisyen bir kadınla çalışmak da büyük bir keyifti. Kadın dayanışmasının en güzel örneği olduk bu projede. Şarkının ilk on saniyesinde ve ilk dinlemede daha sözler girmeden bu şarkı benim dedim. Sözleri dinledim hemen Sezgi’yi arayıp okuyorum dedim. Sezgi ve Tarık için, yazıp besleyen olarak bir hikaye çıkışı vardır elbet. Benim için birbirimizi anladığımız anlaştığımız pozitif bir hikayesi var “İYİ OLUCAM” ın.

 

Birazda klip çekiminizden bahsedelim isterseniz. Yeni şarkınız ’’ İyi Olucam’’ da Kleopatra kıyafetiyle kameraların karşısına geçmeye nasıl karar verdiniz? Çekimler nasıl geçti, neler söylemek istersiniz?

Şarkının daha okumasını girmeden çoğu şey bende belirmeye başlamıştı. Okumayı bitirdiğimde kreatif tüm fikirlerimin, görsellerin vizyona dökülmesi kalmıştı. Hemen ekibimi kurdum, evime davet ettim. O gün her ince detayı gidişatı, ekipmanı, kamerasından, ışık modlarına kadar okeyleyip klibi kafamda çekmiştim bile. Bu yüzden bana saygı duyan inanan ve uzun yıllardır hayatımda birlikte yürüdüğüm arkadaşlarım olduğu için hızlı, kaliteli, keyifli bir iş çıkardık. Çekimlerde hastaydım daha sonra da hastanelik oldum soğuktan. Modacım Melisa Erol’da çok yetenekli genç bir kadın. Benim zevkime kendi yaratıcılığını, tarzını her zaman katar. Sonuç olarak klip kostümlerimizde çok beğenildi.

Şarkılarınızı seçerken özellikle dikkat ettiğiniz noktalar oluyor mu?

Şarkılarında iki üç ay gibi hızlı tüketildiği dönemde yinede kaliteli, kalıcı eserler bırakmak ilk hedefim. Elbet her an değişen müzik tarzı gibi gündemi takip ederek kendimizin en iyisini sunmak önceliğim.

 

Daha önceki bir röportajınızda “Bu piyasanın içindeyim ama bu piyasadan değilim” şeklinde bir açıklamada bulunmuştunuz. Peki müzik piyasası sizce iyice zor bir hal mi almaya başladı?

Hayat söylediklerinizden değil yaşam tarzınızdan sizi ele verir ve insanlar sizi öyle tanıtır. Evet bu sektörün içinde yaşamayı değil sadece mesleğimi yapmayı seviyorum. Müzik piyasasıda tükenmeye başladı. insanlar yerine yapay zeka şarkı yazıyor, beste yapıyor, klip çekiyor hem de siz yorulmadan bir adım atmadan. Bence bu her şeyi zorlaştıracak olan bir durum. Duygu insanı olarak müzik bir yaratıcılık işidir. Yazan, besteleyen, çalan, söyleyen için zor yok. Yeni jenerasyon, inanılmaz yaratıcı tarzlarıyla kendilerini çok iyi ifade edebiliyor. Yaratıcı yenilikçi her insan vizyonuyla her zaman önde kalmayı başarır.

Sizce neden artık kalıcı şarkılar yapılmıyor? Hızlı bir tüketimdeyiz.

Kısa ve Net. Hayatı anlık yaşamaya başladılar. Doyumsuzluk üst boyutta. Bu da hızlı tüketimin gerçeği oldu aslında. Kalıcı, kaliteli bir şey sunun bakalım hele ki kaliteli bir tavırla. Ticari kaygılar insanları yolunu saptırıyor diyebilirim.
 
Son olarak MüzikOnair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz? 

Dinleyenlerime ulaşabilmek benim için çok kıymetli. Sevgili Müzikonair ailesi olarak bu keyifli röportajla müzikseverlerle bizi buluşturduğunuz için teşekkür ederim. Şarkılar aramızdaki en özel bağ, bir yerlerde birbirimizi belki hiç tanımadan sevdiğimiz insanlarız. Sevgiler.

Röportaj: Alper Ergez

 

author avatar
Alper Ergez
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü ve Başkent İletişim Bilimleri Akademisi Spikerlik Sunuculuk ve Diksiyon Bölümü mezunuyum. Ritüel sanat merkezide kısa süre kamera önü oyunculuk eğitimi aldım ve halen eski TRT spikeri ' Fulya Ergüneş 'ten televizyonculuk, diksiyon ve artikülasyon eğitimi almaya devam etmekteyim.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)