Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali Tartışma Yarattı -
MüzikMüzik Haber

Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali Tartışma Yarattı

İBB'nin organize ettiği Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali sonrası tartışmalar sürüyor. Son olarak konuyu gündeme taşıyan gazeteci Enver Aysever ve Erdal Erzincan arasında sosyal medya üzerinden bir polemik yaşandı.

İBB’nin organize ettiği Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali sonrası tartışmalar sürüyor. Bazı Türk Halk Müziği sanatçıları İBB organizasyonlarında kadrolu sanatçıymış gibi sürekli aynı 5 ismin yer almasına bildiriyle tepki göstermişti. Son olarak konuyu gündeme taşıyan gazeteci Enver Aysever ve Erdal Erzincan arasında sosyal medya üzerinden bir polemik yaşandı.

Festival Kadrosuna Tepki Gösterilmişti

Geçtiğimiz günlerde İBB tarafından organize edilen Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali sonrası bir grup sanatçı, konserlerin sürekli aynı isimlerle yapılmasına tepki göstermiş ve ortak bir bildiri yayımlamıştı. Nesrin Ulusu, Yılmaz Kararaslan, Hasan Ali Sezer, Umut Altınçağ, Haluk Tolga İlhan, Bedriye Alkan, Ali Haydar Timisi, Haluk Tolga İlhan, Taner Özdemir ve Pınar Aydınlar gibi isimler tarafından hazırlanan bildiride, İBB konserlerinin sadece; Arif Sağ, Tolga Sağ, Erdal Erzincan, Mercan Erzincan ve Muharrem Temiz’den oluşan 5 kişilik ekibe verilmesine tepki gösterilmişti.

Bildiri

“İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın Ve Ekrem İmamoğlu’nun Vicdanına!” başlıklı bildiride, “Uzun bir süredir İBB tarafından düzenlenen konserlere dikkat çekmek istiyoruz. Aynı isimlerin neredeyse bütün etkinliklerde İBB’nin ‘kadrolu’ sanatçısıymış gibi yer alması kabul edilebilir bir durum değildir. İBB tarafından organize edilen son “Serçeşme” etkinliği bunun en somut örneğidir. İBB de kopya ceker gibi halkın kendisi olan Halk Ozanlarını ve üreten sanatçıları yok sayıyor. Bu durum kabul edilemez! “Sureti aslını yaşatır” demekten kendimizi alıkoymak istiyoruz. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun bu duruma seyirci kalmasına da ayrıca bir anlam veremiyoruz! Sanatçılar ve de Aydınlar olarak bu kayırmacı zihniyeti kınıyoruz!” ifadelerine yer verildi.

‘İşin Gerçek Yüzünü Biliyorum’

Bildiri sonrası gazeteci Enver Aysever, konuyu sosyal medya hesabından ”Maalesef bu işin gerçek yüzünü de biliyorum ve inanın çok üzülüyorum. Sadece güzel insanlar üzülmesin diye içimde tutacağım. Mahir Polat’ta çok çok çok iyi biliyor” ifadeleriyle gündeme taşımıştı.

‘5’li Çete Benzetmesi Hoş Olmamış!’

Enver Aysever’in paylaşımı sonrası Türk Halk Müziği sanatçısı Erdal Erzincan’dan bir tepki geldi. Erdal Erzincan, ”İBB tarafından organize edilen Serçeşme festivallerinin hiçbirine katılmadım. Kaldı ki böyle bir festivalde benim olmam Enver Aysever’i neden rahatsız eder, bilemiyorum. Bu konudaki emeğim ortada. Enver kardeşim keşke arayıp işin özünü öğrenip gazeteciliğin gereğini yapsaydın. Bilgi kirliliği çerçevesinde etkinliğe katılan veya katılmayan bazı sanatçıları seçip 5’li çete benzetmesi de hiç hoş olmamış. Kaldı ki konu Alevi müziği olunca bu konuda emeği herkes tarafından bilinen isimlerin orada olması kadar doğal birşey yoktur” dedi.

Erdal Erzincan’ın kendisine tepki göstermesine kayıtsız kalamayan Enver Aysever, şunları söyledi;

Sayın Erzincan bu ülkenin en büyük sanatçılarından biridir. Benim kendisine ve sanatçı onuruna asla bir eleştirim yoktur. Erzincan, Ekrem ve Özgür’ün oyuncağı olmayacak kadar haysiyetidir. Keşke İBB kendisine her semtte konser yapsa. Benim sözlerim başka yere çekilmiş anlaşılan. Hedefimin kim olduğu açıktır…” 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)