Müzikonair Spotify Şarkı Tanıtımı Nasıl Yapılır? | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Spotify Şarkı Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Spotify şarkı tanıtımı çalma listelerine girmek ve keşfet bölümüne düşmek için bilmeniz gerekenleri sıraladık.

Spotify şarkı tanıtımı çalma listelerine girmek ve keşfet bölümüne düşmek için bilmeniz gerekenleri sıraladık. Spotify platformunda şarkınızı editörlerin hazırladığı çalma listelerine sokarak yeni dinleyiciler keşfedebilir ve tanınırlığınızı artırabilirsiniz. Peki Spotify’da şarkılarınızı nasıl tanıtabilirsiniz? Spotify’da keşfet bölümüne düşmeniz ve tanıtım yapmanız için ipuçlarını sizler için derledik.

Spotify Şarkı Tanıtımı İçin Bunları Deneyin

Spotify şarkı tanıtımı için öncelikli olarak bilmeniz gereken organik ve tamamen resmi yöntemlerle bu işi yapmanızdır. Aksi takdirde sanatçı prestiji azalmakta ve gelir kaybı yaşanabilmektedir. Spotify sanatçılar için birçok imkan sunmaktadır. Bunlardan birisi de yeni müzik radarı listesinde yer almaktır. Spotify for Artist aracılığıyla henüz yayınlanmamış eserinizi editörlere tanıtabilirsiniz. Bu sayede sanatçı hesabını takip eden dinleyicilerin Yeni Müzik Radarı’nda yer alabilirsiniz. Bu noktada sanatçı olarak bizzat yapabileceğiniz başvurunun yanı sıra şirketiniz sayesinde de başvuruda bulunabilirsiniz. Spotify çalma listesi başvuru için Müzikonair ile iletişime geçebilirsiniz.

Sanatçılar için şarkı tanıtımı ilk olarak basit yöntemlerle yapılmaktadır. Bunun için öncelikli olarak şu araçları kullanabilirsiniz;

  • Spotify’a sanatçı hesabınızla giriş yapın
  • Tanıtımını yapmak istediğiniz henüz yayınlanmayan eserinizi seçin
  • Ana Sayfa menüsünden PITCH FROM NEXT RELEASE isimli butona basın
  • Spotify Web uygulamasından giriş yaptıysanız, ‘Yaklaşan’ bölümünde yer alan müzik sekmesinden tanıtım yapabilirsiniz.
  • Şarkınızı seçin ve bilgileri girin. Şarkı hakkında detaylı bilgi verin. Bilgi ne kadar fazlaysa, listeye girme olasılığınız artacaktır.

Spotify Şarkı Tanıtımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Peki Spotify şarkı tanıtımı yapmadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikli olarak şarkınızın henüz yayınlanmamış olması gerekmektedir. Yeni Müzik Radarı’na şarkınızın yayınlandıktan sonra başvurmak şansınızı düşürecektir. Nitekim Spotify çalma listesi editörlerinin müziğinizi dinlemesi için erkenden göndermeniz gerekir. Başvurunuzu yaptıktan sonra tanıtım durumu sizlere bildirilecektir. Tanıtım başvurunuz değerlendirme aşamasına alındıktan sonra e-posta yoluyla olumlu yahut olumsuz sonuç alırsınız.

Bununla birlikte şarkı tanıtımı için bilmeniz gereken çok önemli noktalar da vardır. Spotify bunları şu şekilde sıralamaktadır;

  • Bir şarkıda düet sanatçısıysan o şarkıyı tanıtamazsın.
  • Editörlerimiz kendi hazırladıkları çalma listelerinde yeni çıkan müziklerinden farklı bir şarkıyı yayınlamayı tercih edebilirler.
  • Yönetici veya Düzenleyici erişimine sahip herkes tanıtımı görebilir ve düzenleyebilir.
  • Tanıttığın şarkıyı yayınlanacağı güne kadar düzenleyebilirsin ama editörlerimizin değişiklikleri görmeyebileceğini unutma.

Plak Şirketiniz Spotify Şarkı Tanıtımı

Öte yandan şarkı tanıtımını yapmanıza rağmen başvurunuz olumsuz sonuçlanmışsa, bir diğer yöntem olan plak şirketlerine özel tanıtımları tercih edebilirsiniz. Eserinize lisans veren dağıtım şirketi veya plak şirketi ‘plak şirketine özel’ tanıtımlar yapabilmektedir. Tanıtma aşamasında müzik türünüz, hitap ettiğiniz ruh hali ve kültür gibi pek çok içeriği belirtmeniz sizi ön plana taşımaktadır.

Spotify şarkı tanıtımı için tek başınıza sanatçı olarak yaptığınız başvurudan geri dönüş alamadıysanız, plak şirketinizle iletişime geçmenizde fayda vardır. Öte yandan Spotify’da yapacağınız şarkı tanıtımlarının yanı sıra çalma listelerine girmek, Türkiye top 50 yahut viral listelere girmek için Müzikonair’dan yardım alabilirsiniz.

Müzikonair Destekleri

Editör listelerine şarkı eklemek için milyonlarca kişinin sizi takip etmesi yahut milyonlarca kişi tarafından şarkınızın dinlemesi gerekmiyor. Mevcut listelerde yer alan birçok yeni isim ve yorumcuların da yer aldığı düşünüldüğünde çok dinlenmenin popüler çalma listelerine girmekle doğrudan bir ilişkisi olduğunu söyleyemeyiz. Spotify’da Listelere Nasıl Girilir?  Spotify’da çalma listelerine girmek için şarkınızın bir kaynak tarafından servis edilmiş olması yeterlidir. Algoritmalar platforma özgüdür ve bu noktada dinlenme sayıları belirleyici rol oynamaktadır. Dinlenme sayılarını artırmak için bilinen tek bir yöntem yoktur. Bunun için geniş çaplı bir PR ve tanıtım çalışması her bakımdan avantaj sağlayacaktır.

Popüler müzik platformunda ruh halleri, müzik türü, mod ve kültür gibi çeşitli ayrımlar vardır. Algoritma kişilerin önceki müzik deneyimlerinden yola çıkarak benzer müzik içeriklerini birbirleriyle ilişkilendirmektedir. Sürekli olarak güncellenen algoritmalar, editörlerin değişen kriterleri, müzik piyasasındaki dalgalanmalar, popüler müzik türleri listelere girmeyi etkileyen faktörler arasındadır.

Şarkı tanıtımları, PR çalışmaları ve listeler girmek konusunda detaylı bilgi ve hizmet için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu