Müzikonair Spotify’da Viral Listelere Girmek İçin Yapmanız Gerekenler | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Spotify’da Viral Listelere Girmek İçin Yapmanız Gerekenler

Spotify'da viral listelere girmek birçok sanatçının en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki Spotify viral listelere nasıl girilir?

Spotify’da viral listelere girmek birçok sanatçının en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Spotify platformunda viral listelere girerek şarkınızın popüler olmasına yardımcı olmaktadır. Hem şarkının dinlenme ornı artmakta hem de daha fazla kişiye ulaşmanız viral olmuş listelere girmek için geçerli bir nedendir. Peki Spotify viral listelere nasıl girilir?

İlk olarak viral kelimesinin anlamını bilmek gerekir. Günümüz internet çağında sıkça paylaşılmak ve ilgi görmek olarak bilinen viral kelimesi şarkılar için de geçerli bir nedendir. Viral olan şarkılar özellikle sosyal medya mecralarında paylaşılmak ve dillere pelesenk olmaktadır. Siz de şarkınızı bu listelere sokarak, şarkınızı sosyal medya mecralarında parlatabilirsiniz. Bu sayede yeni dinleyiciler kazanır ve kitlenizi genişletmiş olursunuz. Haliyle daha fazla dinleyici ve gelir elde etmiş olursunuz.

Müzisyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi olan viral listelere girmek için öncelikli olarak şarkınızın Spotify platformuna lisanslanmış olması gerekir. Yapım şirketiniz yahut dağıtım şirketiniz aracılığıyla Spotify’da adınıza açılmış resmi sanatçı hesabınız olmalı ve telif hakları alınmış bir esere sahip olmanız gerekmektedir. Spotify’da nasıl yer alacağınızı bilmiyorsanız ve şarkınızı Spotify’a eklemek istiyorsanız, Müzikonair ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Spotify’da Viral Listelere Girmek İçin Ne Gerekiyor?

Spotify’da viral listelere girmek için öncelikle Spotify’ı tanımanız gerekmektedir. Spotify’da yer alan listeler editörler tarafından oluşturulmuş, yahut algoritmalara göre belirlenmiş listeler olarak kabaca ikiye ayrılmaktadır. Viral liste ise editörlerce oluşturulan listeler arasında gösterilmektedir. Özellikle Instagram, TikTok, YouTube gibi platformlarda ilgi gören müzik içerikleri bu listelere girer. Ya da viral olmaya aday niteliğe sahip eserler bu listelere alınmaktadır. Haliyle bu noktada şarkınızın türünden çok, sosyal medyada ilgi görmeniz daha önemlidir. Şarkınızın yüksek takipçili sosyal medya hesapları tarafından paylaşılırsa vve güçlü bir PR çalışması yapılmışsa bu listelere girmemeniz için görünürde hiçbir neden yoktur.

Bu noktada şarkınızın viral olması, sosyal medyada konuşulması, paylaşılması ve geniş bir kitleye hitap etmesinin yanı sıra yapım şirketiniz yahut sağlayacaklarınız iş birlikleri ile bu listelerde yer almanız olasıdır. Günümüzde bir sanatçı için gerekli olan PR çalışması ile dijital platformlarda daha güçlü ve profesyonel bir biçimde yer edinebilmek sanatçıların tercih ettiği yollar arasındadır.

Spotify’da Viral Listelere Nasıl Girilir?

Spotify’da viral listelere girmek için tek bir yöntem yoktur. Yayımlanmış başarılı ve hit adayı bir şarkıyla bu listelerde yer almak çok daha kolaydır. Öte yandan müzikalite ve lirikalitenin aksine yalnızca melodisiyle coşturan, güldüren yahut eğlendiren eserler de viral kategorisinde kendine yer bulur. Rap, rock, türkü, arabesk fark etmeksizin her türde müzik eseri virallik kazanabilir. Sosyal medyanın yanı sıra şarkınızın televizyon dizilerinde çalması, ünlü bir fenomen tarafından önerilmesi, billboardlarda yer alması da viral listeler için güçlü bir aday olduğunuzu gösterir.

Spotify tarafından editörlerce oluşturulmuş listelere girmek için yapmanız gerekenler de vardır. Öncelikli olarak şarkınızın resmi patentini almalı, lisanslamalı ve Spotify’a yüklemeniz şarttır. Amatör yahut başlangıç aşamasındaki sanatçı adayları için Müzikonair güçlü ekibi ve PR çalışmasıyla gelir kaybına uğramadan dijital platformlarda yer alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu