Müzikonair TikTok ABD’de Tamamen Yasaklanabilir | Müzikonair
SosyalSosyal Medya

TikTok ABD’de Tamamen Yasaklanabilir

TikTok'u ülke genelinde yasaklatabilecek yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi. Tasarının yasalaşması halinde TikTok'un ABD ayağının kısa sürede satılması istenecek.

TikTok’u ülke genelinde yasaklatabilecek yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Tasarının yasalaşması halinde TikTok’un ABD ayağının kısa sürede satılması istenecek.

Satılmaması halinde ise TikTok, tamamen yasaklanacak.

ABD Temsilciler Meclisi, TikTok’a karşı önemli bir adım attı. Çin merkezli sosyal medya platformunun ABD’deki faaliyetlerini sınırlamak için oybirliğiyle bir tasarı kabul edildi. Tasarı, ByteDance şirketinin ABD üzerindeki haklarını satmasını talep ediyor.

Son dönemde gizlilik sorunlarıyla sık sık gündeme gelen TikTok, ABD’de büyük endişelere neden oluyor. ABD’li yetkililer, platformun Çin hükümetiyle bağlantılı olduğunu ve kullanıcı verilerini Çin’e aktardığını iddia ediyor.

Enerji ve Ticaret Komitesi tarafından oy birliğiyle kabul edilen tasarı, TikTok’un ABD’deki faaliyetlerini ciddi şekilde etkileyecek. Tasarının yasalaşması durumunda, ByteDance şirketine TikTok’un ABD’deki haklarını satması için 165 gün süre tanınacak. Bu süre içinde satış gerçekleşmezse, TikTok uygulaması Android ve iOS mağazalarından kaldırılacak.

Tasarının ilerleyen süreçte genel oylamaya sunulması bekleniyor. TikTok kullanıcılarına yönelik olarak gönderilen bildirimlerle, uygulamanın ABD’de yasaklanma tehlikesine dikkat çekiliyor. Kullanıcılardan, Kongre’yle iletişime geçmeleri ve TikTok’un yasaklanmasına karşı çıkmaları isteniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu