Müzikonair Yabancı Müzik Radyolarındaki Yalan ! | Müzikonair
Radyo

Yabancı Müzik Radyolarındaki Yalan !

yazar-banner-radyo-tilkisi

Herkese Merhabalar;

MüzikOnair’daki ilk yazıma başlamadan önce biraz size kendimden bahsetmek istiyorum. Ben hemen hemen 24 saat boyunca internetten, frekanslı yayınlardan ve uydudan radyo dinleyen bir dinleyiciyim. Her ulusal radyoyu haftada 1-2 kez en az 1 saat dinlemeye çalışırım. Gün içerisinde 7 kez radyo değiştirir, her radyoya kulak veririm. Bir dinleyici olarak radyo yayınlarında hoşuma gitmeyen bir takım şeylere rastladım ve bunları size Müzik Onair aracılığıyla ulaştırmak istedim. Eğer sizde radyo dinler tarafınıza güveniyorsanız bana [email protected] mail adresiyle ulaşabilirsiniz. Kendimizi tanıttık sonra gelelim yazıya…

Türkiye’de bir çok yabancı müzik radyosu var. Size sayın desem, eminim en az 5 tane sayarsanız. Ama size hangi radyolar hit müzik çalıyor ?desem. Cevabınız yine hemen hemen aynı olur. Evet Türkiye’deki tüm yabancı müzik radyoları hit müzik üzerine yayınlar yapıyor. Eski tarz yada farklı yabancı müzik tarzlarına yönelik radyoların sayısı malesef ülkemizde az. Bu durum ülkemizdeki müzik kulağının gelişmesi açısından dezavantaj olsada, radyoları birer para makinası olarak gören şirketlere göre bu durum normal karşılanıyor.

Peki Hangi Yabancı Müzik Radyosu En Hit Çalıyor ?

Bu soruyu radyolara sorarsanız, cevapları tabikide ”biz ” olur. Bu aynen bir alışverişe gittiğinizde satıcıya; ” Hangisi daha iyi veya dayanaklı ? ” sorusunu sormak gibi anlamsız ve cevabı belli bir şey oluyor. Ama hangi radyonun hit çaldığı artık günümüzde pekte önemsenmiyor. Çünkü yabancı müzik radyolarının hit diye çaldıkları bazı parçalar 2014-2013 hatta 2010 yılında çıkmış parçalar oluyor. Bunları teyit etmek için video paylaşım sitesi Youtube ilgili videoyu arayıp yüklenme tarihine bakabilirsiniz. Normal şartlarda radyolarda çalınmaya başlanan bir albüm şarkısı en geç 2 ay içerisinde video kliple süslenir. Durum böyle olunca insanların aklına şu soru geliyor; ” Müzikte kıtlık mı varda 2010 yılındaki parçayı hit parça diye Top 40 listesine alınıyor ! ”. Cevabını bilen varsa bana yukardaki mail adresinden ulaşabilir.

” İlk ve Sadece …. Radyosunda / FM ‘de  ! ” Yalanı !

Birde bu aralar yabancı müzik radyolarının birbirlerine göndermeleri başladı. Bu olay güzel. Bir şekilde birbirlerinin reklamlarını yapıp tatlı bir rekabet ortamı yaratıyorlar. Ama hangi radyoyu açsanız. Çalan parçadan önce şunu duyuyorsunuz : ” İlk ve sadece …. radyosunda / FM’de ! ” . İki dakika sonra başka radyoda aynı parçayı duyuyorsunuz. Yine parçadan önce bu anons mevcut. Peki ya hangisi doğru ? Yani hangi radyo ilk çalan ? Yada bu neye göre belirleniyor ?. Sanatçı radyomu kayırıyor yada sanatçı şarkım sadece …. radyosunda / FM inde çalsın mı ?diyor . Bunu diyorsa neden her radyo; ” ilk biz çaldık ?”diyor. Burda radyolar mı sanatçılar tarafından kandırılıyor ? Yoksa dinleyici mi salak yerine konuyor ?. Bu soruların cevabını ben bulamadım. Bulan varsa bana ulaşabilir. He birde bu anonslar gerçekci değil sevgili radyo sahipleri. Bence kullanmanız yalancılığa davetiye. Başka jingle veya introlar ile dikkat çekebilirsiniz.

Başka yazıda görüşmek dileğiyle. Radyonuz her daim açık, kaleminiz her daim yazar olsun.. ;)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu