RöportajlarSanatçı Röportajı

YILMAZ TANER

yilmaz-taner-3-muzikonair

Sevilen sanatçı Yılmaz Taner ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz!..

İŞTE O RÖPORTAJ!..

Özcan BEYLAN : Yılmaz bey öncelikle müzik dünyasına hoşgeldiniz diyorum, umarız herşey beklediğiniz gibi gider diyip hemen sorulara geçelim.İlk sorum bize biraz kendinizden bahsedermisiniz sizi kısaca tanıyalım

Yılmaz TANER : Çok teşekkür ederim:)Umarım.Hayırlı olsun benim de tek isteğim bu yönde olması.Anne tarafından Kahramanmaraşlıyım ve de Kahramanmaraş doğumluyum baba tarafından da aydınlıyım.Eğitimci bir ailenin tek erkek üyesiyim.Babam uzun yıllar Gümüşhane,Sakarya,Aydın ve Sivas’ta il milli eğitim müdürlüğü yaptı ve dolayısıyla eğitim sürecimi bu şehirlerin bazılarında tamamlama fırsatım oldu.2002 de muğla üniversitesi müzik eğitimi anabilimdalına girmeye hak kazandım ve de müzik öğretmeni olarak mezun oldum.Üniversitenin başlamasıyla da paralel bir sahne hayatım var sonrası da askelik ve albüm diye devam ediyor.Tabi bu yazdıklarım yaklaşık 30 yıla yakın bir süreye denk geliyor. :)

Özcan BEYLAN : Biyografinizi okurken Pink Floyd ve Bon Jovi hayranlığınız dikkatimi çekti? Bu hayranlık hala devam ediyormu ve müziğinizde sizce etkileri varmı?Ayrıca bu iki isim dışında müzikal kimliğine yön veren yada önemli izler bırakan sevdiğiniz hayranı olduğunuz müzisyen ve gruplar desek?

Yılmaz TANER : Ortaokul ve lise yıllarında sürekli rock müzik dinlerdim.üniversite de ise nevale adında rock gurubumuz vardı:)İbrahim tatlıses aramam ı coverlamıştık çok begenilmişti:)ama gurubun ömrü kısa sürdü:)rock müzik dinleyen kim olursa olsun pink floyd,metallica,nirvana,led zeplin,cranberries,muse gibi başlıkları duymamışlarsa eğer bir yerde bir hata var demektir:)Hala da dinlerim.Türkiye de mor ve ötesi,duman,teoman çok önemli isimler bence.müziğime etkisi oldugu kadar yorumculuguma da etkisi var.Sahnemde de rock müzik yapıyorum.İster türkçe yazılı ve sözlü müzik olsun ya da enstrümantal müzik farketmiyor örnek alınması gereken çok önemli değerler var yazmakla bitmez.Ama bir tarkan gerçeği var herkesin kabul etmesi gereken

Özcan BEYLAN : Üniversite bünyesinde çeşitli konserler verdiniz bize biraz bunlardan bahsedermisiniz? Yani bir grubun parçası olmak nasıl bir şey?Bu konserlere dair aklınızda kalan detaylar anılar?

Yılmaz TANER : Üniversite de anadalım klasik gitardı.şan eğiti ve piyano eğitimi aldım.Ayrıca koro konserleri ve orkestra konserleri oluyordu.Farklı şehirlerdeki üniveritelerde ya da lise…konserler veriyorduk.hocalarımızın konser sonunda yüzlerinin gülüyor olması gurur verici oluyordu.

Özcan BEYLAN : Aslında hayatınız da müziğin hep olduğu görünüyor ama ilk kez ne zaman ben profosyonel anlamda bu işi yapacağım dediniz? O tarihi hatırlıyormusunuz?

Yılmaz TANER : İnanın hatırlamıyorum ama en büyük hayalimdi albüm çıkarmak.O da gerçekleşti çok şükür.Emeği geçen isimlerden de uygar ataş,gökhan şükür ve değerli arkadaşım murat dalkılıç a,menajerim berk balatlıoğlu ve basın danışmanım sacit papakçıya,tüm promore prodüksiyon ailesine müzik on air aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum.

Özcan BEYLAN : Gelelim ilk albüme bu ilk albüm hakkında düşünceleriniz neler? Neler bekliyorsunuz bugüne kadar gelen olumlu ve olumsuz tepkilerden biraz bahsedermisiniz.?

Yılmaz TANER : İlk Albüm adı üstünde ilk.çok önemli. ilk duruş ilk verdiğiniz enerji çok önemli.ve ben enerjimi albümümde yansıttıgımı düşünüyorum.sıcacık bir albüm oldu.Arabanızda kulaklıgınızda,vapurda,uçakta sıkılmadan dinleyebilecegınız şarkılar var. 7den 77 ye albümü gibi bir durum yaşandı bence :)süper tepkiler alıyorum.olumsuz aldıgım tüm eleştirileri de cebime topladım.albümün hazırlanma sürecinde çok önemliydi.Olumlu olumsuz eleştiri olacak bunlardan ders çıkarmak önemli.

Özcan BEYLAN : Kariyerinizde ileriye yönelik olarak hedefleriniz neler? Kendinizi belki bir beş altı sene sonra nerede görmek istersiniz? Keza yine bu bağlamda birlikte çalışmak istediğiniz isimler varmı?

Yılmaz TANER : İlk olarak kendimi ifade edebilmek amacım.insanların beni tanıması şarkılarımı sevmesi,örnek olabilmek.müzikal anlamda da çok güzel ve keyifli projeler var zamanla hepsini hepberaber görürüz umarım.kendimi 6 sene sonra çok iyi yerlerde görüyorum :)albümde ise çalışmak istediğim müzisyenlerle çalıştım ve onlar türkiyenin en iyi müzisyenleri zaten ve sound anlamında da çok begenıyorum.kendinizin şarkı oldugunu düşünün ve bir terzinin de size yani şarkınıza kıyafet diktiğini yani aranje ettiğini hayal edin.biz şarkılarımızı doğru terzilere götürdük onlarda müthiş kıyafet diktiler.Hepsine sonsuz teşekkürler.

Özcan BEYLAN : Albümde diğerlerinden sıyrılan daha fazla sizin soundunuzu yada şöyle diyelim sizi yansıttığını düşündüğünüz bir parça varmı yoksa komple tüm şarkılar eşit mi?

Yılmaz TANER : Tüm şarkılarımı çok seviyorum düzenlemeleride süper oldu.Fakat ben yaşarım ın ayrı bir yeri var çünkü sözü müziği bana ait benim bir parçam o yüzden.aşk öldü mü?,felek,misafirperver,şerefine içiyorum hepsini çok seviyorum.dinleyicilerimizde begenirler umarım

Özcan BEYLAN : Albümde birlikte çalıştığınız isimlerden biraz bahsedermisiniz?

Yılmaz TANER : Tabiki.albümün müzik direktörlüğünü ben ve murat dalkılıç yaptık.Ceyhun Çelikten,Göksun Çavdar,Mert Ali İçelli,Kaan Gökman,Gökhan Holat,Erol Temizel,Özgür Yurtoğlu,Levent Demirbaş,Eylem Pelit,Yılmaz Kömürcü,İstanbul Strings,Candar Köker,Gültekin Kaçar,Hande Özkaş,Nezih Üçler yazmakla bitmez:)) hepsine sonsuz teşekkürler

Özcan BEYLAN : Birazdan konserlerden bahsedelim Konser tercihleriniz ne yönde olacak?Üniversite,klup,halk böyle bir ayrım içinde girmeyi düşünüyormusunuz?Ayrıca konser sıklığı konusunda ne söylemek istersiniz.?

Yılmaz TANER : Üniversite etkinliklerinde çok yer aldıgım için biliyorum çok eğlenceli geçiyor asla hayır demem.klup anlamında ise şirketim ve menajerim yoluyla şartlar doğrultusunda anlaşılırsa tabiki çalışabilirim 12 yıldır aktıf bir sahne hayatım var zaten.Çoğu insana göre daha tecrübeliyim diye düşünüyorum.fiziksel anlamda yorgunluklar olacaktır belki ama sahnedeki mutluluk bütün yorgunlugu alıyor.konser verebileceğim şartlar doğrultusunda heryerde konser vermek isterim.

Özcan BEYLAN : Birazda sektörden bahsedelim.Yılmaz TANER’ in gözünden müzik sektörünün durumu nasıl? Nereye doğru gidiyor.?

Yılmaz TANER : Müzik sektörünün içine girdikçe sempatikliği bi şekilde azalıyor.Çok büyük rakamlar döndüğü için marka değeri yüksek isimlerle çalışmak müzik yapımcılarına daha kolay geliyor gibi.Genç ve yeni müzisyenlerin,ressamların,heykeltraşların,oyuncuların,dansçıların önünün açılmasından yanayım başarı ve marka değeri artacaktır diye düşünüyorum.İnternetten albüm ve şarkı satışlarının yapılabilmesi de büyük bir adım.artık korsan bitiyor sevindirici.

Özcan BEYLAN : Son olarak Müzik Onair hakkında neler söylemek istersiniz?

Yılmaz TANER : Müzik onair çok kapsamlı ve başarılı bir müzik portalı.Birçok bilginin aracılığınızla insanlara ulaştırılması zaten alkışlanması gereken bir durum,hayranı olunan sanatçıların haberlerini kolaylıkla bulabileceğimiz videolarını izleyip şarkılarını dinleyebilecegımız sanal bir müzik dünyası,bir iletişim aracı haline gelmiş.Müzik onair çalışanlarına ve bu keyifli röportaj için Özcan Beylan a teşekkürler.Umarım misafirperver albümü herkese uğur getirir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu