Köşe Yazıları

2018’e Veda Yazısı…

2018 nasil geçti ? 2018 bir fīldi bizler çimen. 2018 dev bir dalgaydı bizler küçük bir sandal. 2018 bir kasırgaydı bizler birer yaprak gibi savrulduk.

Müzik sektörü dizleri üzerine çöktü. Kendi cenazesine bile gelecek insan bulamadan göçtü gitti. Bu kadar kötü mü gerçekten diyeceksiniz evet malesef hep söylediğim gibi müzik sektörünün kazandığı parayı inşaat sektörüne yatıran sermaye sınıfı gemiyi karaya vurdurttu. Artık herkes kendi şarkılarını yazmaya kendi aranjelerini yapmaya kendi kliplerini çekmeye çalışırken kamburu çıkmış birer sanat zede oldular. Kendi yapımcılığını yapmayan sanatçı sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
2018’in en önemli olayı bence Msg’nin yapımcı vesayetinden kurtulup Candan Erçetin yönetiminde hareket ederek Mesam’la beraber ortak hareket etme kararı alması oldu. Eksikler var mı elbette var ama hep söylediğimiz gibi eser sahipleri mülkün sahibidir gerisi kiracı. Biz kiracılarımızı da seviyoruz elbette ama kiracı olduklarını bilenleri ve kendilerini ev sahibi sanmayanları.

Yapımcıların işlerinin şu an ne kadar zor olduğunun cok farkındayız ancak sistem tüm gücüyle hala onları beslemeye devam ediyor. 2019’da yeni yasayla birlikte herkesin müyap çatısı altında olmadan fonogram hakkını almasını diliyorum.
2018’de en beğendiklerim ;
Eli Türkoğlu
Fikri Karayel
Evren Cangündüz
Jabbar
Bergüzar Korel

Çaresizlikler şu dunyanın en yaratıcı mühendisidir. ” Ne yapmak lazım” sorusuyla aydınlanır yarınlar buna da inancımız tam. 2018’de mevcut sistemle yürünemediğini daha önceden kurulmuş çarkın sadece majör şirketleri beslediğine artık hepimiz ikna olduk. Kendi yapımlarını yapan gerçek sanatçılar olarak bu duvarları ilhamlarımız ve şarkılarımızla yıkacağız. Herkesin kendi yapımcılığını yaptığı dönemde bundan doğan hakkı da kendisinin alması gerektiğini yineleyerek tüm dostların meslektaşlarımın yapımcısından radyocusuna ses mühendisinden televizyoncusuna çalan söyleyen her müzik emekçisinin yeni yılını kutlarım.

Yeni yıl mesajı da çiziktirmeden bitirmeyelim ;

Gerçek bir sanatçı asla başka bir güce ihtiyaç duymaz zaten muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Eflatun | MüzikOnAir

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.