Köşe Yazıları

2021’in İlk Single’ları

2021 yılı büyük umutlarla ve yeni heyecanlarla başlamışken, iyi hissetme arzumuzu destekleyip hayatlarımıza yardım eden müzikal üretimler de gelmeye başladı. Popüler birçok ismin hunharca single yayımladığı bu dönemde, öne çıkan bazı şarkıları listeledim.

Sıla & Yalın Ver- O Zaman Gömleklerimi

Kısa sayılabilecek bir süre zarfında, popüler müziğin en saygın ve popüler kadın vokalleri arasına itinayla konumlanan Sıla; her ne kadar son çalışmalarıyla tekrara düşmüş ve heyecansız bir fotoğraf çiziyor olsa da yüksek kredisi ile kendisini hoş görebilmemizi de sağlıyordu.

Yalın ise; son dönemde yeni kuşakla buluşma seansları düzenlediği ve üst üste servis ettiği single’larla oldukça başarılı bir grafik yakaladı. Radyolarda ve dijital mecralarda üst sıraları mesken tuttu.

Marka yönetiminde hatalar yapmadı, magazinden uzak duruşu ile sadece müzisyen kimliğinin altını çizerek, imajını da iyi yönetti.

Müzisyen kimlikleri ile var olma gayreti içinde olan bu iki 1. lig yorumcunun işbirliğinden doğan ‘’Ver O Zaman Gömleklerimi’’nin mevsimle uyumlu, dönemin mevcut psikolojisiyle örtüşen gri havasını sevdim. İki sesin birleşimini ve oluşturduğu etkiyi de keyifli buldum.

Söz konusu şarkının düzenlemesi abartıdan uzak, sade sayılabilecek bir şekilde kurgulanmış. Özellikle nakarat kısmı oldukça vurucu ve akılda kalıcılığı yüksek.

İlk dinleyişte sizi içine çekip şarkıya sarılmanız için gerekli her şeyi yapıyor.

Sıla ve Yalın’ı ticari kaygıların zirve yaptığı şu dönemde; içlerinden geldiği gibi müzik yaptıkları; geride duygusu yüksek, tertemiz ve her döneme yakışacak bir iş bıraktıkları için tebrik etmek gerekiyor.

atalay erol köşe yazısı single sezen aksu insanlık hali

Sezen Aksu- İnsanlık Hali

2020 yılında Spotify’da en çok dinlenen kadın yorumcu unvanını alan Sezen Aksu, ‘’Demo 2’’den şarkılar yayımlamayı sürdürerek, çalışkanlığını ve klasını konuşturuyor.

İlk olarak 2004 yılında Gülben Ergen’in çok satan albümü ‘’Uçacaksın’’da duyduğumuz ‘’İnsanlık Hali’ni sahibinin sesinden dinlemek epey heyecan verici oldu.

Birçok Sezen Aksu şarkısı gibi, duygudan duyguya koşturan, kalbinizi sarıp sarmalayan büyüleyici bir şarkı bu. Her dinleyişte zihinde bir masal diyarı oluşuyor ve istemsizce ‘’Çok yaşa Sezen’’ lafı dilinizden dökülüveriyor.

atalay erol köşe yazısı single Ersay Üner Seni Soruyorlar

Ersay Üner- Seni Soruyorlar

Türkçe popun son 20 yılında, popüler birçok sanatçıya verdiği şarkılarla saygın bir yere konumlanan; son dönemde de yorumcu olarak yüksek radyo ve liste başarıları elde eden Ersay Üner; 2017 yılında yayımladığı ilk albümü ‘’Nokta’’nın etkileyici başarısından sonra yorumcu olarak da kendini kabul ettirdi. Ersay Üner, yeni şarkıları heyecanla beklenen isimler kervanına katılmış oldu.

Zira, Ersay Üner’in müzikal tavrında hem günün trendlerini hem de popüler malzemeleri aynı anda görmek ve tatmak mümkün.

Ortaya çıkan ürünler de fire vermeksizin, gayet lezzetli oluyor.

Son olarak servis ettiği single çalışması ‘’Seni Soruyorlar’’da etkileyici bir hikaye; gayet samimi ve sıcak bir şekilde anlatılıyor. Her zamanki gibi de ilk dinleyişte hafızada yer edip, tesirini gösteriyor.

Bu haliyle şarkının radyoların ve dijital platformların gözdesi olacağı, üst sıraları işgal ederek Ersay Üner’in markasını ileriye taşıyacağı da aşikar.

atalay erol köşe yazısı single oğuzhan koç hepsi geçiyor

Oğuzhan Koç- Hepsi Geçiyor

Son dönemde, “Kendime Sardım” ve “Heyecandan” isimli şarkılarıyla çok yüksek dinlenme rakamlarına ulaşan ve elini güçlendiren Oğuzhan Koç, üretim aralıklarını sık tutarak akıllıca davranıyor.

Yayımladığı son single çalışması ‘’Hepsi Geçiyor’’ da diğer Oğuzhan Koç şarkılarıyla aynı çizgide.

Çok iddialı laflar etmeden, kendi halinde akarak, üst üste dinleme hissi uyandırıyor.

Oğuzhan Koç’un işine yaptığı yatırımı, çalışkanlığını, şarkılarında asla kaybetmediği samimiyeti çok değerli buluyorum. Umarım rehavete kapılmaz ve çizgisini bozmadan serüvenine devam eder.

Zeynep Bastık- Boş Yapma

Hemen hemen her çalışması ile beni yakalayan ve hayatıma eşlik eden Zeynep Bastık, ilk defa bir şarkısı ile uzağıma düştü.

Son dönemde, Emir Can İğrek ile yarattıkları ‘’Dargın’ ve  Anıl Piyancı ile yarattıkları ‘‘Bırakman Doğru Mu 2’’ ile çok doyurucu ve başarılı noktaya ulaşan Zeynep Bastık’ın, gayet başarılı bir besteye ve düzenlemeye sahip olan son single çalışması ‘’Boş Yapma’‘nın özellikle sözleri ile bağ kurmakta zorlandım.

Zeynep Bastık’ın da her sanatçı gibi fire verme, hedefi tutturamama hakkı mevcut, kaldı ki birkaç yıldır sunduğu harika işlerle epey yüksek bir krediye ulaşmışken. Kendi dünyamda bu şarkıyı hoş görüp sıradaki şarkıyı beklemeye başladım bile.

atalay erol köşe yazısı single gizem tabu

Gizem- Tabu

2017 yılında yayımladığı EP’si ‘’Aşk Uykusu’’ ile stüdyo kariyerinin startını veren Gizem, Ersay Üner imzalı şarkısı ‘’Ayrılık Zamanı’’ ile o dönem başarılı sayılabilecek bir çıkış yaşamıştı.

Gizem, dört yıllık uzun bir aranın ardından ‘’Tabu’’ isimli single çalışmasını geçtiğimiz günlerde servis etti. Söz konusu şarkı, yayımlandığı dönemin en etkili hitlerinden biri olan ‘’Çak Bi Selam’’ın izlerini taşımakla kalmıyor, adeta şarkıyı yaşatıyor. Bu durum bir avantaja mı dönüşür, handikap mı yaratır bunu da zaman gösterecek.

Ayrıca, Tabu’nun video klibinde yaratılan genel atmosferi ve klibin sanat yönetmenliğini oldukça beğendiğimi, Gizem’in mesafeli ve seksi havasını da etkileyici bulduğumu söylemeliyim.

Sesi ve fiziği ile yüksek bir potansiyele sahip olan Gizem’in, ismini daha güçlü bir noktaya konumlandırmak adına artık daha sık aralıkla dinleyici ile buluşması gerekiyor.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/hwWAm
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.