Ana Sayfa » Genel » 92 Yıllık Radyo Yayıncılığı Tek Çatı Altında Toplandı

92 Yıllık Radyo Yayıncılığı Tek Çatı Altında Toplandı

oduller-reklam-banner

Türkiye’de radyo yayıncılığının 92 yıllık serüveni artık bir müzede sergileniyor. Yayıncılığın okulu TRT, Türkiye’nin işitsel hafızasına dair tecrübesini ve anılarını Radyoevi Müzesi’nde topladı.

İstanbul Radyosu, 6 Mayıs 1927’deki ilk anonsla yayın hayatına başlamıştı. İstanbul Radyosu’nun, Sirkeci’de tarihi postanede başlayan serüveni, 1949’da Harbiye’de inşa edilen Radyoevi Binasında devam etti.

92 Yıllık Radyo Yayıncılığı Tek Çatı Altında Toplandı

Telsiz Telefon Şirketi olarak başlayan yolculuğun 92’nci, İstanbul Radyosu’nun ise 70’inci kuruluş yılında, Radyoevi Müzesi açıldı.

Müzenin açılışı, İstanbul Radyosu’nun emektarlarını bir araya getirdi.

92 Yıllık Radyo Yayıncılığı Tek Çatı Altında Toplandı

TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu, emeği geçenlere teşekkür etti.

Müzenin herkese açık olacağını söyleyen Erkan Durdu, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin yayıncılık serüveni ile ilgilenmek isteyen profesyonel ya da amatör, üniversitelerde okuyan arkadaşlarımız ya da radyoya gönül vermiş dinleyicilerimiz burayı mesai saatleri içinde ziyaret edebilirler.”

92 Yıllık Radyo Yayıncılığı Tek Çatı Altında Toplandı

Yayıncılık malzemelerinden arşivlere…

Kullanılan cihazlardan belgelere ve anıların yer aldığı fotoğraflara kadar radyo yayınlarına dair ne varsa bu müzede sergileniyor.

TRT Radyo Dairesi Başkanı Ahmet Akçakaya ise “Burası bir tarih. Burası milletin ve İstanbul’un ruhunu da temsil ediyor. Radyo tarihi açısından da birçok olaya tanıklık etmiş vaziyette. Bu tanıklıkların çok az bir kısmını ziyaretçilerimize açmış olacağız” dedi.

Türkiye’nin işitsel hafızası

Radyoevi Müzesi Küratörü Erkan Doğanay, radyoculuk tarihçesinin yer aldığı müzeyle ilgili, şunları söyledi:

“2019’a kadar olan süreci burada anlatmaya çalıştık. On yıllık periyotlara böldük. Biz bu 10 yıllık periyotlardan kayda değer olanları, anlatılabilecek olanları bu müze hikayeleştirebileceklerimize yer verdik.”

Müzede, ziyaretçilerin kısa da olsa radyoculuk deneyimi yaşayabilecekleri ve ses kaydı yapabilecekleri bir de stüdyo var.

Harbiye’deki binada açılan müze, hafta içi mesai saatleri içinde açık olacak.

Kaynak: TRT Haber

oduller-reklam-banner