MüzikMüzik HaberVitrin

Ahmet San: Türk Sanatçılar Yönetilebilir Değil

Ünlü organizatör ve menajer Ahmet San, Armağan Çağlayan'ın programına konuk oldu.  Kariyeri hakkında merak edilen sorulara yanıt veren San, ''Türk sanatçıların çoğu yönetilemez'' dedi.

Dünyaca ünlü starları Türkiye’ye getiren ünlü organizatör ve menajer Ahmet San, Armağan Çağlayan’ın programına konuk oldu.  Kariyeri hakkında merak edilen sorulara yanıt veren San, ”Türk sanatçıların çoğu yönetilemez” dedi.

Armağan Çağlayan’ın ”Türkiye de asla çalışmam dediğiniz insanlar var mı?” sorusuna yanıt veren Ahmet San, ”Türkiye’de sanatçılar yönetilebilir değil. Hedefim vardı, o hedefe inanmayan insanlarla çalışmamayım dedim. Managebel değiller çünkü. Ben yüzüne de söyledim. Hülya Avşar mesela. Hülya Avşar ulaşabileceği noktaya ulaştığını sanıyor. Benimle çalışmak istedi ama bu nedenle yönetilemezsiniz dedim. Türk sanatçılarının çoğu yönetilemiyor.” ifadelerini kullandı.

Ahmet San’ın cevabı şu şekildeydi;

Ben organizatörüm. Uçları birleştiriyorum. İlla konser de değil. Haddimi bilerek, hadleri aşan bir adamım. 1993’te ustalığa geldim. Dünya müzik piyasasının üretim ve pazarlama anahtarlarını çözmüştüm. Bu heba olmasın istedim. 1973 yılında Türk sanatçı menajerliğine karar verdi. İlk tanıdığım sanatçılar Nükhet Duru, Zerrin Özer, Ajda Pekkan. Christian Adam’ı getirdiğim vakit Ajda ile Türkiye turnesi yaptım. O zaman keşfettim ki Türk sanatçılarıyla iş birliği yapmak mümkün değil. Çünkü sanatçının kariyeri 5 gazino patronu 2 gazete patronuna bağlı. Orada işler başka yönlere gitti. O dönemde menajerlik diye bir kavram yoktu sanatçılar zaten kendilerini en iyi kendilerinin yönetebileceklerine inanıyorlardı. Değiştiremeyeceğimi anladığımda, bu alana yönelmemem gerek dedim. 93’te inandım ki bu birikimimi yeni jenarasyona işletebilirim. Hedefim vardı, o hedefe inanmayan insanlarla çalışmamayım dedim. Managebel değiller çünkü. Ben yüzüne de söyledim. Hülya Avşar mesela. Hülya Avşar ulaşabileceği noktaya ulaştığını sanıyor. Benimle çalışmak istedi ama bu nedenle yönetilemezsiniz dedim. Türk sanatçılarının çoğu yönetilemiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu