Müzikonair Albüm Kapak Tasarımı Nasıl Yapılır? | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Albüm Kapak Tasarımı Nasıl Yapılır?

Özellikle dijital platformlarda ve fiziki satışlarda belirleyici rol oynayan faktörlerden biri olan albüm kapak tasarımı ilgi çekici olmalıdır ki satın alma ve dinleme refleksi uyandırabilsin.

Özellikle dijital platformlarda ve fiziki satışlarda belirleyici rol oynayan faktörlerden biri olan albüm kapak tasarımı ilgi çekici olmalıdır ki satın alma ve dinleme refleksi uyandırabilsin. Sanatçılar için müzik eseri ne kadar önemliyse albüm kapağı da o denli önem taşır.  Peki bir müzik eserinde albüm kapak çalışması yapılırken hangi etkenler göz önünde bulundurulur? Bilinmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikle müzik albümlerinde kapak tasarımı için herhangi bir kriter bulunmamaktadır. Albüm kartelası denilen sanatçının fotoğraflarından ve albüm şarkı listesi ve sözlerinden oluşan geleneksel albüm kartelaları bir döneme damga vursa da günümüzde fazla talep görmemektedir. Bunun yerine sanatçının kendi fotoğraflarının yahut bir kompozisyondan oluşan görseller öne çıkmalıdır. Öte yandan sanatçının istek ve arzuları da bu noktada önemlidir. Ticari açıdan düşünüldüğünde ise durum belli başlı kuralları içerebilir. Satın alma reflekslerini etkileyen renklerin kullanımı, müzik türüne özgü tipografiler ve stillerin yer aldığı albümler kitlenizi heyecanlandırabilir. Öte yandan profesyonellerce hazırlanmış bir styling ve dekor ile çekilmiş sanatçı fotoğrafları da albüm kapaklarının en yaygın unsurlarından biridir.

Albüm kapak tasarımı çalışmasını sıradan bir grafiker, grafik-tasarım uzmanı gibi kişilerin yapması doğru değildir. Bunun için referansları olan ve daha önce albüm kapakları hazırlamış kişilerin tercih edilmesi hayati rol oynar. Keza albüm kapağı ve iç kapakta plak şirketinin logosu, dağıtım şirketinin logosu gibi katmanlar yer almaktadır. Albüm kapak fotoğrafı özellikle dijital müzik dinleme platformlarında potansiyel dinleyicilerinize ulaşmak için seçeceğiniz bir yoldur. Doğru tasarlanmış bir albüm kapağı ile hiç beklemediğiniz dinleyici kitlelerine ulaşabilir, potansiyel kitlelerinize eserinizi duyurabilirsiniz.

Albüm Kapak Tasarımı Yapımı

Albüm kapaklarında müzik türü de belirleyici olabilmektedir. Örneğin bir rock albümünde daha fazla koyu renk, çizgi ve rock unsurları yer alabilirken rap albümünde grafitti çalışmaları yer alabilir. Melankolik albümlerde daha az nesne ve katman kullanılırken neşeli bir pop albümünde ilginç tasarımlar ve ilgi çekici renkler kullanılabilir. Tasarım grafik tasarım uzmanının özgürlüğüne da bırakılabilir ancak albüm tasarımını yapan kişinin albüm temasını ve mesajını analiz etmesi ve albümü baştan sonra dinlemesi daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Albüm kapak tasarımı için plak şirketiniz ve yapımcınız ile iletişime geçebilirsiniz. Bağımsız çalışan sanatçılar için de Müzikonair her türlü desteği sunacaktır. Müzikonair iş birliği yaptığı yüzlerce sanatçıya pek çok fikir ve yönlendirme sağlamaktadır. Güçlü ekibi ve başarılı referanslarıyla beklentileriniz bütçenize göre karşılanacaktır.  Yüksek çözünürlüklü, hem web hem de fiziki baskı tekniklerine uygun müzik albümü kapak çalışmaları için bize ulaşabilirsiniz.

Evden Çıkmadan Albüm Yapmak İster Misin? İşte Büyük Fırsat…

İletişim için tıkla

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu