Müzikonair Baygem Radyo Sunucusu Reyhan Güler: Gençler Nerede Biz Oradayız | Müzikonair
Radyocu RöportajlarıRöportajlar

Baygem Radyo Sunucusu Reyhan Güler: Gençler Nerede Biz Oradayız

Baygem Radyo sunucusu Reyhan Güler, MüzikOnair'dan Alper Ergez'e içerikleri, projeleri ve radyoculuk hayatı hakkında konuştu.

1. Radyoların sempatik programcısı aynı zamanda medya sektöründe birçok dalda da yer alan sayın Reyhan Güler, MüzikOnair’a hoş geldiniz. Öncelikle Baygem Radyo olarak sizleri daha yakından tanımak isteriz. Baygem Radyo nasıl kuruldu? Neler söylemek istersiniz?

Baştan söylüyorum, güzel röportaj olacak belli. Baygem Radyo Bayrampaşa Belediyesi bünyesinde hizmet veren Bayrampaşa Gençlik Merkezi çatısı altında devam eden bir gençlik radyosudur. 4 yıldır Türkiye’nin ilk gençlik radyosu olarak yayın hayatına devam etmektedir. Ülkemizde radyocu olmak isteyen çok genç var. Bizler de oturup konuştuk. “Onlar için ne yapabiliriz? Seslerini nasıl duyurabiliriz?” dedik. Böylelikle radyocu olmak isteyen gençlerimiz Baygem’de iki dönem radyo eğitimi aldıktan sonra yayın hayatlarına başladılar. Onlara hem güzel fırsat vermiş oluyoruz. Hem de seslerini duyurmaları için de bir deneyim oluyor. Gençlerimizle beraber radyomuzu günden güne geliştirip en kaliteli, özgün programları sizler ile buluşturuyoruz.

2. Radyoculuk hayatınız nasıl başladı? Bu mesleğe ne zamandır ilginiz var?

Çoğumuzun “Ah lise yıllarımız!” dediğimiz zamanlar. Fakat ortaokul yıllarımda da hocalarım “Ses tonun güzel Reyhan, kullan.” derdi. Tabii Rabbim ses vermiş ama radyoculuk için diyelim. Keşke sesim güzel olsaydı da şarkı da söyleyebilseydim, bu da ayrı bir konu. Lise dönemlerinde dinlediğim radyocu ile başladı sonra insanlar ile güçlü bağımı etkileşimimin de ne kadar kuvvetli olduğunu hissedilince bir bağ oluştu. İyiki de oluşmuş.

3. Türkiye’nin ilk gençlik radyosu olan Baygem Radyoda radyocu olmak isteyen gençlerimize fırsatlar tanıdığınızı da biliyoruz. Biraz bahsedebilir misiniz? Ayrıca bu işi meslek olarak yapmayı düşünenler için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Radyo açılırken de düşüncemiz buydu: Onları eğitmek ve dinlemek. Gençler ne istiyor? Bu çok önemli. Öğrenmeye meraklı çok genç var. Duyarlı yaklaşmalı ve onlara yardımcı olmalıyız. Keşfedilmeyi bekleyen en büyük değerlerimizden birisi de kuşkusuz gençlerdir. İnanın bize, küçük gibi gözüken bir adım onları geleceğe taşıyacak çok daha büyük adımlara dönüşebilir. Bizim ve onların yasadığı şu zaman çok farklı. Sadece onları anlamaya calışalım. Proje odaklı gençler var, tanışıyoruz. Fırsat verelim ve keşfedelim. Baygem Radyo olarak bunu yapıyoruz. Gençler nerede biz oradayız. Kendilerini geliştirmekten korkmasınlar, yapamayacağımız hiçbir sey yoktur. Başarı daima yapabileceğine inanan kişilerin kapılarını açar.

4. İçinde bulunduğumuz Covid-19 süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi?

Hem Hhyatımızı hem de işimizi bir anda tümüyle değiştirdi. Sağlığımızı, ekonomiyi, günlük yaşamımızı, kişiler arası ilişkimizi, kendimizle olan ilişkimizi derinden etkileyip yaşamımızı durdurdu. Sevdiklerimizi ve yakınlarımızı da aldı. Çok hüzünler yaşadık. Psikolojik ve fizyolojik mücadele vermeye devam ediyoruz. En yakın zamanda her şeyin normale dönmesini ümit ediyoruz. Güzel günler yakın.

5. Şimdilerde Baygem Radyoda müzik direktörlüğünün dışında radyo programcısı olarak da sizleri dinlemekteyiz. Medya sektöründe bir çok alanda yer almaktasınız. Öncelikle çalışmalarınız nasıl gidiyor? Yeni projeleriniz var mı? Dijital platformlar üzerine de projeleriniz olacak mı? Neler söylemek istersiniz?

Her şey kontrol altında tam da istediğim gibi diyelim. Sevdiğim işi yapıyorum. Yaşadığımız süreç hepimizi etkilese de bu bizim yaşama sevincimizi, hedeflerimize ve isteklerimize karşı gelecek değil. Hiçbir güç çalışmamıza engel olmasın. Her daim aklınızda olanı hayatınıza geçirmenizi ve bu yolda koşmanızı dilerim. Çünkü o yol başaracağınızın yoludur. Dijital platform üzerine sağlam işler var. Gençlik radyosu projesi ile ses getirip gençlerin sesi olmaya devam edeceğiz.

6. Baygem Radyo olarak radyolarınızda ne tarz şarkılara, programlara yer veriyorsunuz ve ayrıca nasıl bir program içeriğiniz ve akışınız var biraz bahsedebilir misiniz?

Her tarza yer veriyoruz. Kente, yaşama ve insana dair müzik akışı ile canlı yayınlanan programlarıyla Baygem Radyo 7/24 yayında. Dijital bir Radyodur. “Radyon Nerede Biz Orada” sloganıyla devam eden Gençlik Radyosu Baygem Radyo’da gençlerimiz haftaiçi her gün ve her hafta sonu gerçekleştirdikleri kendi yayın akışlarının yanı sıra; Belediyenin devam eden projeleri ve belediye bünyesindeki kurumların yapmış olduğu hizmetlerinden, kültürden sanata eğitimden sağlığa, bilim ve teknoloji alanlarındaki güncel olayları ve özgün programları dinleyiciler ile buluşturmaya devam ediyor. Takipte kalın.

7. Radyoculuk hayatınızda yayın sırasında yaşadığınız unutamadığınız bir anınız var mı bizimle paylaşır mısınız?

Olmaz mı? Hiçbir anımızı unutamayız ki! Mikrofon açıldı mı orada yaşadığımız her an bizim için kıymetli ve ilginçleşen ama güzelleşen vakitlerimiz var.

8. Çalışma hayatınızın dışında boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir ilgi alanınız merakınız var mı? Mesela sosyal medya ile aranız nasıl?

Kendime vakit ayırmayı seviyorum herkes gibi. Ama en çok da sevdiğim pek çok şeye zaman harcamayı seviyorum. Yayınlarım da, sosyal medyanın çok içinde olduğum için aktif kullanıyorum ve çok eğleniyorum. Bağlandık mı kendimizi alamıyoruz hatta saatlerimizi alıyor her genç gibi..

9. Kendinize belirlediğiniz mesleki bir hedef var mı?

Şuan yaptığım iş tek aklımda olan ilerisi için konuşamayacağım ama zaman ne gösterir bilemem.Yaşam sürprizler ile dolu olduğu gibi şaşırta da biliyor. Ama her zaman yeniliklere açık bir kadınım. Seviyorum heyecanı..

10. Röportajımıza katılarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak MüzikOnair okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Nasıl guzel oldu sizin ile sohbet etmek. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. MüzikOnair iyi ki var! Gözümle görmüyorum ama kalbimle tüm sevgilerini hissettiğim canım dinleyicilerime de kocaman kucak dolusu sevgiler. Radyonuz nerede Biz oradayız..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu