Müzikonair Cast Direktörü Harika Uygur’dan SinemaPort’a Özel Açıklamalar | Müzikonair
EkranSosyal

Cast Direktörü Harika Uygur’dan SinemaPort’a Özel Açıklamalar

sinemaport.com tarafındna geçtiğimiz günlerde aralanan “Dizi Dünyası Hem Cast Direktörü, Hem Menajer Skandalını Konuşuyor” başlıklı haber dizi dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. SinemaPort’un açığa çıkardığı haber dizi dünyasında gündem etkisi yaratırken, cast direktörü Harika Uygur SinemaPort’a özel açıklamalarda bulundu.

İşte o haberin ilgili bölümü;

Bizler de bu konuyu uzmanlara sorduk.  yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi :

“Cast direktörü ayrı bir meslektir, menajer ayrı. Menajer oyuncu iş birliği vardır, cast direktörü sadece yapımcı ve yönetmenle iş birliği halindedir. Menajer ile işbirliği oyuncunun role davet edilmesi ile sınırlıdır. Rol oyuncuya verildikten sonraki tek sorumluluğu yapımcı ile menajerin yanyana durmasını sağlamaktır. Menajer bir filmin cast direktörlüğünü yapamayacağı gibi, cast direktörü de menajerlik yapamaz, bir oyuncudan gelir elde edemez. Cast direktörü, oyunculara seminerler verebilir, atölyeler düzenleyebilir, eğitimler verebilir.

Cast direktörü menajerlik yapar ise veya yapıyor ise (kaldı ki kesinlikle yapmamalı) mutlaka etik kurallara riayet etmelidir. Zor olsa da bunu başarmak için elinden geleni yapmalıdır. Cast Direktörlüğünü aldığı işin geniş çerçevede duyrulmasını sağlamalı ve herkese eşit şans vermeli. İşini aldığı kurumun veya yapım şirketinin haklarını gözetmeli ve sistemde var olan herkes ile arasında köprü kurmalıdır. Buradaki en önemli nokta budur. Eğer bunu yapmıyor ise ve sadece kendi çıkarları doğrultusunda davranıyorsa etik olarak yanlışlık vardır. Bu durumda Ankara’da merkezi bulunan etik kurulu, oyuncuların haklarını gözeten sendikalar devreye girmeli, araştırma yapılmalıdır. Bu tür araştırmaları sektörleşmek adına uygun buluyorum. Olmalıdır. Ayrıca meslek birlikleri de kurulmalıdır. Adil olmaktan daha önemli etik olmak gibi ahlaki bir kavram var.”, dedi.

SinemaPort’tan Özcan Beylan’ın sorularını yanıtlayan Harika Uygur, Beylan’ın “Sektörde bir mafyacılık olduğu konuşuluyor. Bazı cast direktörlerinin sadece kurdukları gizli ağda yer alan cast direktörü menajerlerden oyuncu aldığı konuşuluyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise Uygur şu şekilde yanıt verdi :

“Bu konuda spesifik bir sey söyleyemem. Mafyacılık filan bunlar cok suni ve öngörüsüz yakıştırmalar. Dedikodu ya da yargılama ya da hakaretle bir yere varamayız. Çözüm odaklı olmalıyız. Güçlü ve çalışkan bir menajerin oyuncusunu herhangi bir kurum veya yapım sirketinden içeri sokmaması mümkün değil. Bu yüzden bu söylemler bana asılsız ve çirkin geliyor. Açıkçası ben profesyonel davranan bir ajansla veya menajerle çalışmayı tercih ederim. En başta buradan başlamak lazım, hala oyuncusu ile ilgili fikri bile olmayan ajanslar var. Her cast direktörü rahatca ulaşabileceği işbirliği yapabileceği ajans ve menajerle çalışmak ister. En kısa sürede doğru bilgiyi almak ve çalışmayı yapmak ister. Maalesef bazı ajansların geri dönüşü bile günleri alabiliyor. Ya da sadece kendi içinde gelişmesini istedikleri oyuncuyu sadece sundukları olabiliyor. Bazen spesifik ve nokta atışı yapmamız gerekiyor. Bu yüzden iyi hizmet veren ajansı tercih etmemiz gerekebiliyor. Tüm iş kollarında olduğu gibi hizmet nerede iyiyse orayı tercih edersin.” dedi.

Cast direktörlerinin menajerlik yapması konusundaki dosyamızı genişletmeye ve uzmanlardan görüşler almaya, bu konudaki bilimsel gerçeklikleri ve yaşanan skandalları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haber: Dizi Dünyası “Hem Cast Direktörü, Hem Menajer” Skandalını Konuşuyor!

Kaynak: SinemaPort

author avatar
Turuncu Sayfa
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)