Müzikonair CNQ: Türk Müziğine Olan İlgim Altyapılarımda Varlığını Hissettirir | Müzikonair
RöportajlarSanatçı Röportajı

CNQ: Türk Müziğine Olan İlgim Altyapılarımda Varlığını Hissettirir

CNQ (Berkay) Rana ve Serhat ile Müzikonair için çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Merhaba, Müzikonair’a hoşgeldiniz. Öncelikle biraz sizi tanıyabilir miyiz? 

Berkay: Merhabalar, adım Berkay. Piyasada kullandığım isim CNQ, 20 yaşındayım. Antalya’da doğdum. Çek Cumhuriyeti’ne taşınmadan önce 19 yıl Antalya’da yaşadım. Farklı şehirlerde de zaman zaman bulundum ama zamanımın çoğunluğu Antalya’da geçti. 6 yıldır da müzik prodüksiyonu ve söz yazımıyla uğraşıyorum.

Rana: Merhaba, ben Rana Yıldırım. 22 yaşındayım, İstanbul doğumluyum. Yaklaşık 15 yıl Gebze’de yaşadıktan sonra bu yıl İzmit’e taşındım ve yaşamıma burada devam ediyorum. Kocaeli Üniversitesi GSF Müzik mezunuyum. Çocukluktan beri müzikle ilgileniyorum. Ancak profesyonel olarak 5 yıldır bu işin içindeyim.

Serhat: Merhaba, ben Serhat Dildal. 23 yaşındayım. Gebze’de ikamet ediyorum. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi Müzik Bölümü son sınıf öğrencisiyim. 12 yıldır gitar çalıyorum. 2 yıldır prodüksiyon konusunda faaliyet gösteriyorum.

CNQ – FIESTA (prod.by Serhat) Video Klibi Yayında

Müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

B: Küçüklüğümden beri müziğe farklı bir ilgim vardı. Hatta küçükken en sevdiğim sanatçı Tarkan ve Manga Grubu’ydu. İlkokul zamanlarımda dinlediğim Türkçe ve yabancı şarkıları söylemeyi çok seviyordum. Daha sonrasında ortaokul dönemimde şiirle ilgilenmeye başladım. Lise yıllarıma geçtiğimde rap müziğin yükselişe geçmesinden dolayı ”Madem sevdiğim tarz şu an popüler neden ben de bir şeyler yapmayayım?” diyerek aslında piyasaya ilk adımlarımı atmaya başladım. 2-3 sene boyunca sadece altyapılar dinleyip söz yazıyordum. Sonrasında bir arkadaşımın abisinin stüdyosu olduğunu öğrendim ve aslında müzik maceramın ilk adımlarını orada attım. 1 yıl boyunca kendimi stüdyoda geliştirdim ve belki 10 albüme yetecek parça yaptım. Kendimi yeterli gördüğüm anda ilk single’ım olan “Yokken”i dinleyicilerimle buluşturdum.

R: Çocukluktan beri müziğe ilgim vardı. Bu nedenle ailem 11 yaşındayken beni bağlama kursuna gönderdi ve ilk notayla tanışmam bu zamanda oldu. Ancak çok kısa sürdü. Lisedeyken arkadaşlarımızla kurduğumuz gruplarda solistlik yapmaya ve 2 yıl sonra da sahne almaya başladım. Bu zaman içerisinde müziğin hayatımın bir parçası olduğunu fark ettim. Ve bu nedenle müziği öğrenmek ve profesyonelleşmek için üniversitede müzik okumaya karar verdim. Üniversitedeyken müzik öğretmenliği yapmaya başladım. Bu zaman içerisinde sahne almaya devam ettim. Son iki yıldır da kayıt vokalliği yapıyorum. Bunun yanında çeşitli düzenlemeler ve besteler yapıyorum.

S: Ailemin ve özellikle ablalarımın müziğe olan aşkı benim bu yolda ilerlememe büyük katkı sağladı. Onlar sayesinde çocukluğumdan beri güzel müziklerle büyüdüm. Radyo programları, TV müzik kanalları dinleyerek büyüdüm diyebilirim. Gripin grubunun bir parçasından etkilendim ve enstrüman çalma isteği oluştu. Bu şekilde gitar derslerine başladım. Uzun süre gitar eğitimi aldım ve çeşitli konularda kendimi geliştirdim. Müzik benim için en başlarda sadece bir hobiydi ve böyle kalması gerektiğini düşündüm. Üniversite sınavına girdim, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandım. Eğitimime başladıktan 1 yıl sonra içimdeki müzik aşkını durduramadım ve bölümümü dondurup, müzik okumam gerektiğini düşündüm. Ve öyle de oldu. Şu an müzik bölümü son sınıf öğrencisiyim. Prodüksiyona hep meraklıydım. Pandemi sürecinde evde sıkılmamak adına odama ufak bir ev stüdyosu kurdum ve çalışmalara başladım. Öğrenme sürecim hızlı gelişti ve müzik alanındaki bilgilerimi prodüksiyon aşamasına aktardığımda güzel şeyler başarabildiğimi fark ettim.

Şimdilerde ‘’Fiesta’’ isimli şarkınızla müzikseverlerle buluştunuz. Öncelikle bu şarkınızda kimlerle çalıştınız? Hazırlık sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

B: Fiesta’da, yetenekli prodüktörüm Serhat ve vokal arkadaşım Rana ile beraber bu şarkıyı dinleyicilerimizle buluşturduk. Fiesta, Serhat’la yan yana yaptığımız ilk proje aslında. Bu yüzden bizde yeri çok ayrı. Şarkının sözlerini Kıbrıs’ta yaşadığım sırada yazdım ve Antalya’ya döndüğüm zaman demo kaydını aldım. Aslında şarkının altyapısı çok farklıydı ve bu noktada Serhat yetenekleriyle şu an dinlediğiniz altyapıya imzasını attı. Daha sonrasında İstanbul’a şarkının kaydını almaya gittiğimde ise Rana, Serhat ve ben stüdyoda buluştuk ve şarkıda bir şeylerin eksik olduğunu sezdik. Şarkı 1 ay boyunca rafa kaldırıldıktan sonra Serhat bana projenin bitmiş halini attı ve şu an dinlediğimiz Rana’nın harika sesiyle eşlik ettiği Fiesta’yı dinlemiş oldum.

R: Serhat sayesinde Berkay ile tanıştık. Birlikte bir şarkı çıkaracaklarını söylediler. Serhat yeni bir parça yaptığında bana genelde dinletir ve fikrimi sorar. Ben de öğrendiğim kompozisyon bilgileri ışığında yorum yaparım. Dinlerken şarkıda bir şeylerin eksik olduğunu fark ettik. Üstüne bir şeyler mırıldanırken benim girdiğim kısma karar vermiş olduk. Aslında kendi tarzımın çok dışında bir tarzda bir şeyler okudum. Benim için güzel ve farklı bir deneyimdi.

S: Bu şarkıyı oluştururken her zamankinden farklı bir şeyler yapmak istedim. Bu isteğim parçanın zeminini oluşturdu. Kafamda oluşan groove’u dijitale aktardım ve üzerinde çalışmalara başladım. Parçayı oluştururken süreç çok hızlı gelişti. Tüm aşamaları halletmek bir yapboz yapmak gibiydi. Parçayı bitirdiğimde CNQ’ya yolladım, parça çok kısa sürede taslak olarak hazırdı. Parçanın kayıtlarını stüdyomda aldık ve yayına hazır hale getirdik.

Şarkınızla ilgili gelen yorumlardan memnun musunuz?

B: Fiesta’ya gelen yorumların çoğu olumlu ve bu tabii ki beni çok mutlu ediyor. En hoş gelen kısmı da şu an farklı bir kültürde olmama rağmen insanlar Fiestayı dinledikleri zaman çok eğlendiklerini ve beğendiklerini belirtiyor. Bu da her sanatçı gibi beni de çok mutlu ediyor.

R: Şarkı benim için back vokal yaptığım diğer şarkılar gibiydi. Tek farkı ilk defa okuyacağım bir tarz olmasıydı. İnsanların şarkı çıkmadan önce bile sahnede ezberleyip okumaları ve ısrarla istemeleri beni çok mutlu etti. Ayrıca Cnq aracılığıyla bana ulaşan yorumlar da çok hoş…

S: Öncelikle müzisyenler için olumlu ve olumsuz yorum almak çok kıymetlidir. Bu yorumlar size üreteceğiniz eserler için ışık niteliğindedir. Yolunuzu aydınlatır. Parçaya gelen yorumlar elbette beni çok mutlu etti. Farklı bir şeyler deneyip beğenildiğini görmek beni çok mutlu etti. Antalya’da sahnede bu parçayı seslendirdiğimizde insanları bu parça ile eğlendiğini görmek ve ısrarla tekrar çalmamızı istemeleri paha biçilemez bir histi.

Müzik tarzınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

B: Müzik tarzımın aslında Türkiye’de çok bulunduğunu söyleyemem. Ne yazık ki Türk piyasası aynı ritimler ve benzer vokal tarzlarıyla şarkılar yapmaya devam etmekte. Fiesta ile beraber aslında bu sistemi değiştirecek ilk adımı attığımı düşünüyorum. Çünkü ne yazık ki artık eskisi gibi yaratıcı işler göremiyoruz.

S: Aslında Rap müzik prodüksiyonu ile yeni tanıştım diyebilirim. “Müzik seçmem” gibi klişe bir cümle kurmak istemezdim ama kesinlikle müzik seçmem. Kulağıma estetik gelen her tür müziği zevkle ve istekle dinlerim ama Türk müziğine olan ilgim ve alakam yaptığım altyapılarda, aranjmanlarda varlığını hissettirir. Makamsal müziğe bayılırım. Ve sıkı bir arabesk takipçisiyim.

Sektörde örnek aldığınız veya düet yapmayı düşündüğünüz sanatçılar var mı?

B: Örnek aldığım biri aslında yok. Çünkü birini örnek almanın aslında zamanla onunla aynı tarzı yapmak olduğunu düşünüyorum. Ama tabii ki de dinlemeyi çok sevdiğim isimler var. Ezhel, Şehinşah, Murda, Massaka ve Aspova bu isimlerden birkaçı. Düet olarak çalışmak istediğim sanatçı çok fazla ama kesinlikle Murda ile beraber bir parça çıkarmayı çok isterim.

S: Rap müzik prodüksiyonunu bir bütün olarak düşünürsek tüm aşamalarda imzası olan Khontkar’ı örnek aldığımı söyleyebilirim. Gelecekte onunla çalışmayı çok isterim.

Sahne çalışmaları düşünüyor musunuz?

B: Antalya’da yaptığım sahne çalışmalarını Türkiye’nin tüm şehirlerinde devam ettirmeyi çok isterim. Bu aralar sahne özlemi çekiyorum. Bu yüzden, en yakın zamanda bir Türkiye konserini çok isterim.

R: Tabii ki rap müzik ile bir sahne yapmak isterim. Eğlenceli olacağını tahmin ediyorum.

S: Elbette düşünüyoruz. Şu an aktif olarak Rock sahneleri yapıyoruz fakat Rap sahneleri için çalışmalarımız devam ediyor.

Üzerinde çalıştığınız yeni şarkılarınız var mı? Biraz bahsedebilir misiniz?

B: Şu an 10 parçalık bir albüm üzerinde Serhat ve Rana ile çalışıyoruz ve yakın zamanda albümde en sevdiğimiz parçalardan birini yayınlayacağız. Şu zamanlarda, dinlediğiniz zaman içinizi bayan şarkılardan kurtarmak için “Uzak Kal”ı yakında sizlerle buluşturacağız.

R: Elbette. Şu an üzerinde çalıştığımız bir çok parça var. Sadece Hip-Hop tabanlı parçalar değiller. Farklı projeler yolda.

S: Çokça yeni parça üzerinde çalışıyorum. Keşke hepsini sihirli bir dokunuşla bir günde bitirebilsem :) Yakında benim için de ilk olacak, ilk kez vokalimi kullandığım bir parçam yayınlanacak. Onun akabinde CNQ ve Rana ile iddialı bir parça ile yeniden sizlerin huzurunda olacağız.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

B: Öncelikle bu röportaj için MüzikOnair ekibine ve okuyuculara teşekkür etmek istiyorum. Sevenlerim içinse, çok yakında onlarla beraber başka bir projeyle daha buluşacağımız için çok heyecanlı olduğumu belirtmek isterim.

R: Öncelikle bu röportaj için Müzikonair ekibine ve okurlara teşekkür ederim. Daha yolun başındayız. Bizi dinleyenler ve destekleyenlere teşekkür ediyor ve sevgilerimi yolluyorum. Ürettiğimiz eserleri onlarla buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

S: Öncelikle bu röportaj fırsatı için Müzikonair ekibine ve siz  değerli okurlara teşekkür ederim. Henüz bunlar başlangıç diyebilirim. Bizi dinleyenler ve destekleyenlere teşekkür ediyorum. Olumlu, olumsuz bizden yorumlarını bizden esirgemeyen dinleyicilerimize minnetlerimi sunuyorum.

Röportaj: Alper Ergez | Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu