Detone Olanlara Yumruk Atan Mikrofon -
RadyoUlusal

Detone Olanlara Yumruk Atan Mikrofon

Türk pop müziğinin güçlü erkek vokallerinden biri olan 90ların fenomen isimlerinden Erdal Çelik suskunluğunu TRT Radyo 1’de yayınlanan “Michael Kuyucu ile Müziğin Kilometre Taşları” Programında Bozdu. Erdal Çelik yakında yeni solo albümü ile müzikseverle albüm bazında da sesleneceğini söylerken albüm yapmadığı bu uzun dönem içinde hiçbir zaman müzikten kopmadığını ve sahne çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Erdal Çelik geçmişte müzik yapım şirketlerinden kaynaklanan bazı şanssızlıklar yaşadığını ve bunun kariyerini olumsuz etkilediğini söylerken Kenan Doğulu’nun ilk albümü “Yaparım Bilirsin”in yayınlanmasında kendisinin rol oynadığını ve bundan gurur duyduğunu söyledi. Erdal Çelik, Michael Kuyucu’ya bugün pop müziği piyasasında yer alan yorumcuların çoğunun yetersiz olduğunu söyledi ve “keşke yeni bir mikrofon icat edilse de detone olduğunda sana vursa” dedi.

Erdal Çelik Kenan Doğulu İlk Albümünün Bilinmeyen Hikayesi Anlattı

Erdal Çelik, Radyo 1’de Michael Kuyucu’ya hiç kimsenin bilmediği bir tarihsel konuyu anlattı. İlk albümünün yakaladığı başarıdan sonra kendisi ile pek çok müzik şirketinin çalışmak istediğini söyleyen Erdal Çelik, ilk albümünde ona destek olan firma ile çalışmak adına vefalı davranarak o dönemin önemli müzik şirketlerinden Bayşu Müziğin kendisine yaptığı teklifi kabul etmediğini ve firmaya Kenan Doğulu’y önerdiğini söyledi. Erdal Çelik, “ O dönem rahmetli Hilmi Topaloğlu ile çalışıyordum. İlk solo albümümü onlar yayınladılar. Bir anda şarkılar patladı. Albüm satmaya başladı. O dönem bunun üzerine çok önemli bir teklif aldım. Bence hayatımın en büyük hatalardan biriydi. Osman Bayşu (Bayşu Müziğin sahibi) bana geldi ve bana çok iyi bir teklif yaptı. “Ben seni istiyorum ne istiyorsan söyle ev , araba, para, şunu istiyorum de, ertesi gün buluşalım ve hemen sözleşmeyi yapalım” dedi ve ikinci albümümü Bayşu Müzik ile yayınlamamı istedi. “Akşama kadar düşüneyim” dedim. Düşündüm düşündüm, kimsenin bana yol açmadığı bir sırada ilk albümümü yapan ilk yapımcılarım bana destek olmuştu, kendimi onlara mecbur hissettim ve bu teklife hayır dedim. Osman Bayşu bana “Bundan sonra ki albüme söz ver dedi. Ama bak pişman olma dedi iyi düşün dedi.” Daha sonra “bana şimdilik bir popçu önerirmisin?“ dedi. Ben “tabii ki dedim, Kenan Doğulu var” dedim. Osman Bayşu “Kim Kenan Doğulu” dedi. “Yurdaer Doğulu’nun Oğlu, şurada çalışıyor git bir dinle, çok iyi bir dinle istersen” dedim. “Sen öyle diyorsan doğrudur” dedi ve Kenan Doğulu’nun ilk albümü “Yaparım Bilirsin”i yayınladı.

Bir Mikrofon İcat Edilsin Detone Olanlara Vursun

Michael Kuyucu, Erdal Çelik’e bugünün şarkıcıları hakkındaki görüşlerini sorduğunda Erdal Çelik çok ilginç bir yanıt verdi : “ Yeni bir mikrofon icat edilse de detone olduğunda sana vursa “. Bunun üzerine müzik yazarı ve radyocu Michael Kuyucu “O zaman müzik piyasasında adam kalmaz. Herkesin ağzı burnu dağılır” diyerek ironik bir dille yorumcuları eleştirdi. Erdal Çelik bunun üzerine : “ Bu benim hep aklımda olan bir şeydi, kendi kendime hep diğer şarkıcıları dinlerken düşündüğüm bir icar” dedi. Bunu “ şarkıcılara not vermek açısından söylüyorum. Bugün müzik öyle bir şey oldu ki insanlar teknoloji ve programlardan (yazılımlardan) medet umuyorlar. Mesela albümleri için stüdyoda şarkıyı söylüyor “tamam bitti mi bitti , tamam” diyorlar. Sonra düzeltmelerle albümleri çıkartıyorlar. Benzer şeyler sahnede de oluyor. Keşke bir mikrofon olsa, sensörleri olsa, bu durumda çoğu şarkıcının sahnede ikinci şarkıya başlaması imkansız olur. Tabi ki insan hasta olabilir, futbolcu gibi gününde olmayabilir oynayamaz. Ama maalesef çoğu şarkıcı kötü şarkıcı ve bunlar para kazanıyorlar. Geçenlerde internette bir şarkıcı yakaladım dinlemek mümkün değil, baktım aşağıda yazılan yorumlara “ben bu gece senleyim, şarkılarına ölüyoruz” filan. Yani nereye gidiyor bu iş? İnsanların kulakları var ya bozuldu diyemiyorum artık “deforme” oldu. İyi şarkıcılar yok mu ? Tabii ki var. Ama çoğunluk öyle değil, bazı şarkıcılar var dinlerken nefret ediyorsunuz onlar için söylüyorum bunu.” Diyerek popüler müzik yorumcularını ağır eleştirdi.

Gelişmeleri MüzikOnair’dan takip edebilirsiniz!..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)