RöportajlarSanatçı Röportajı

Emir: Çok Kolay ve Sebepsizce Ünlü Olunabiliyor

Pop müziğin sevilen isimlerinden Emir ile müzikal yolculuğunu ve yeni teklisi 'Aklımı Oynatıcam'ı konuştuk. Emir kariyerine, pandemi sürecine ve yeni projelerine dair merak edilen soruları Müzikonair okuyucuları için samimiyetle anlattı.

Merhaba Emir Bey; Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü mezunu olduğunuzu biliyoruz. Bu bölüm istediğiniz bir bölümüydü. Ve şarkıcılığa geçiş nasıl oldu?

İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezunum. Önce bölümümle alakalı birçok işte çalıştım. Daha sonra müzik şirketlerinde, organizasyon şirketlerinde, albüm prodüksiyonlarında, basın pr bölümlerinde çalıştım. Müziğe olan merakım ve gelen birçok teklif sonucunda şansımı denemeye kadar verdim. Ve doğru zamanda Haluk Şentürk ile beraber ilk albümü yapmaya karar verdik.

Konserleriniz ve sahneleriniz çok yoğun ilgi görüyor hep kalabalık… Hayranlarınız ile aranızda nasıl bir etkileşim kurmaya özen gösteriyorsunuz? Pandeminin yavaş yavaş bitimiyle birlikte konser programlarınız belli olmaya başladı mı?

Sosyal medyayı çok fazla kullanmasam da hayranlarımla iletişimde kalmaya çalışıyorum ordan. Ama onun dışında konserlerde ve hatta sokakta da onları elimden geldiği kadar kırmamaya, onlarla sohbet etmeye çalışıyorum. Pandeminin bitmesiyle inşallah konserlerde, imza günlerimde tekrar bir arada olacağız.

Farklı tarz şarkı söylemeyi düşündünüz mü hiç. Mesela sanat müziği, türkü ya da arabesk gibi?

Pop müzikte yani kendi dalımda elimden geldiği kadar değişik işler yapmaya çalışıyorum. Değişik şarkılar, değişik tarzlar deniyorum. Fakat Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ya da diğer tarzdaki müzikleri daha çok dinlemeyi seviyorum.

Biraz da yeni şarkınız ‘Aklımı Oynatıcam’ hakkında konuşalım isterseniz. Bugüne kadar birbirinden güzel hitlere imza attınız. Bu yeni şarkınızda kimlerle çalıştınız Klip çekimleriniz nasıl geçti ve çekimler nerede yapıldı. Ayrıca şu ana kadar gelen yorumlar nasıl memnun musunuz?

“Aklımı Oynatıcam” yeni bir şarkı, bu sene yazdım. Sözleri benim, bestesi İlker Bayraktar’ın, düzenlemesi Mustafa Ceceli’nin. Aslında duygusal bir şarkıydı. Duygusal bir bestenin üstüne yazdım bu sözleri. Ama böyle hareketli versiyonu da denediğimizde çok hoşumuza gitti ve yaz için daha uygun olacağını düşündük. Ben çok seviyorum şarkıyı. Çok da güzel tepkiler geliyor. Şu ana kadar kötü bir yorum duymadım açıkçası. Bence gayet eli yüzü düzgün bir pop şarkısı oldu.

Bildiğiniz gibi artık eskisi gibi albüm yapılmıyor, tek şarkı üzerinde ilerleniyor ve yapılan şarkılar da çok çabuk tüketiliyor bunun sebebini neye bağlıyorsunuz? Ve albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Albüm yapmayı düşünüyorum, istiyorum daha doğrusu. Ama şu anda teklilerle ilerlemek daha mantıklı geliyor bana, birçok şarkıcıya olduğu gibi. Biraz fazla tüketiliyor. Çok da güzel işler de çıkmıyor açıkçası son yıllarda pop müzikte. Daha yeni şeyler duymak dinlemek istiyoruz galiba hepimiz. Tabii ki dijitale dönmesi işin, işi daha da hızlandırdı. Bu yüzden biraz daha fazla üretim, daha fazla tüketim olmaya başladı. Bakalım sürekli değişiyor tabii ki durumlar. İleride ne olacak bilmiyoruz ama ben bir albüm yapmak istiyorum.

90’lı yıllarda müzik kanalı takip eden, klip izleyen bir nesil vardı. Şimdilerde sosyal medyayı takip eden, şarkı indiren, internetten video izleyen bir kuşak var. Müzik piyasasındaki bu değişimin sayesinde sizce ünlü olmak daha mı kolaylaştı yoksa daha mı zorlaştı. Neler söylemek istersiniz?

Evet ünlü olmak daha kolaylaştı diyebiliriz ama tabii nitelik bakımından da değer bakımından da düştü ünlü olmak. Çok kolay ve çok sebepsizce ünlü olunabiliyor şu an, özellikle sosyal medya aracılığıyla. Ama tabii ki önemli olan ünlü olmak değil, yaptığın işle ünlü olmak bence. 90’larda da aslında bir dönem kim çıksa tutuyordu. Daha sonra yavaş yavaş elenmeye başladı herkes. Yine öyle olacak diye düşünüyorum. Biraz önce dediğim gibi, sürekli devirler, durumlar değişiyor ve hiçbir şey sabit kalmıyor aslında. Sonunda işini iyi yapan -kendi adımıza söyleyeyim- iyi şarkılar yapan, iyi müzisyenler bir şekilde yollarına devam ediyorlar.

Daha önce bir röportajınızda çocukluğunuzdan beri sunucu olmak istediğinizi belirtmiştiniz. Peki televizyona yönelik bir proje için sunuculuk teklifi gelse değerlendirir misiniz?

Evet sunucu olmayı istiyordum çocukken de. Biraz da radyo televizyon bölümüne girmem bu sebeptendi. Zaman zaman YouTube için ya da televizyon kanalları için görüşmelerim oluyor. Ama doğru zamanda doğru işi yaparsam daha mutlu olacağım.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Umarım çok daha güzel şarkılarda, yeni röportajlarda buluşuruz. Teşekkür ediyorum, sevgiler…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu