Müzikonair Ereğli FM’den Arzu Tekin: “Mutlaka Bir Şekilde Kendinizi Radyo Kanallarını Gezerken Buluyorsunuz.” | Müzikonair
Radyocu RöportajlarıRöportajlar

Ereğli FM’den Arzu Tekin: “Mutlaka Bir Şekilde Kendinizi Radyo Kanallarını Gezerken Buluyorsunuz.”

Ereğli FM'in yayın ve reklam müdürü radyo programcısı Arzu Tekin, Müzikonair'dan Alper Ergez'in sorularını yanıtladı.

Merhaba MüzikOnair’a hoş geldiniz .Öncelikle Ereğli fm olarak sizleri daha yakından tanımak isteriz. Neler söylemek istersiniz?

Merhaba; Öncelikle Müzik On Air ailesine bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ederiz. 1994 yılında kurulan ve 1996 yılında bugünkü adını alan EREĞLİ̇ FM, 10 yıl önce yenilenen yönetim kadrosuyla 10 yıldır yayınlarını sürdürmektedir. Yenilenen yönetim kadrosunun yanı sıra 1,5 yıl önce de idari ve yayıncı kadrromuz yenilenmiştir. Biz bir aileyiz. İyi bir ekip olmak kadar, ekip uyumu da çok önemlidir.

Ben Arzu Tekin olarak; Radyo yayıncılığına radyo programcılığın yanı sıra reklam sorumlusu olarak 1999 yılında başladım. Bu süreç içinde sunum teknikleri, etkili sunum ve satış pazarlama konulu eğitimlere katıldım. Evli ve 2 çocuk annesiyim. Çocuklarımın dünyaya gelişi sürecinde bir süre ara verdiğim mesleğime 4 yıl önce yeniden geri döndüm.

İçinde bulunduğumuz Covid 19 süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi?

Pandemi süreci tüm sektörler de olduğu gibi maalesef bizleri de olumsuz yönde etkiledi Öncelikle medya kuruluşları bütçesini reklamlar dâhilinde oluşturur. Malum sebepten dolayı kısıtlanan hayatlar, zorunlu kapanma sürecinde kepenk indirmek zorunda kalan işletmeler, belli bir zaman diliminde hizmet veren esnaf vs.

Tüm bunlarla mücadele veren reklam müşterileriniz haklı olarak reklam bütçelerini askıya alıyor. Askıya almak bir tarafa ayı nasıl çıkacağının hesabını yapıyor. Meslektaşlarımız çok iyi bilirler ki, ciddi ödemelerle karşı karşıyayız. Aktif yayınlarımız tüm hızıyla devam ederken maalesef bu süreçte piyasalardaki durgunluktan doğal olarak bizlerde etkilendik.
Kişisel yaşama gelince, rutin bir yaşam üçgeni ev, iş, market. Maske, mesafe, temizlik ekseninde psikolojimizi ayakta tutmaya çalıştık.

Günümüzde digital sektörün yaygınlaşmasıyla birlikte sizce radyolara olan ilgi azaldı mı? Ve müzik kanallarının bile dijital sektöre yönelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

CD ve kasetlerle yayın yapmış bir radyo programcısıyım. 90 lı yılların sonu, 2000 li yılların başında radyo yayıncılığı altın çağını yaşadı. O yıllar  iki, üç hatlı radyo istek telefonları  sürekli  kilitlenirdi. Günümüzde ise internetin yaygınlaşmasıyla birlikte birçok görsel ve sesli müzik platformları herkesin zevkine ve bütçesine göre seçenekler sundu. Buna rağmen hala radyoların kemik dinleyici kitlesi olduğunu görüyoruz.

En sevdiğiniz şarkılardan oluşan usb nizi aracınızda dinliyorsunuz. Bir zaman sonra mutlaka kendinizi aracınızda tuner de radyo kanallarını gezerken buluyorsunuz. EREĞLİ FM olarak yerel bir radyoyuz.

Sizi internetin ulaştığı her yerden dinleyen dinleyicileriniz var. Özellikle radyomuz yurtiçi ve yurtdışında Zonguldak ‘lı ve Ereğli’li gurbetçilerimiz tarafından çok sıkı bir dinleyici kitlesine sahip.  Ancak eski sistemle devam etmek isteseniz bile, teknoloji bir bağlamda sizi yeniliklere mecbur bırakıyor. Bizde yeniliğe açık bir radyo olarak bu sürece uyum sağlamaya çalışıyoruz.

Ereğli fm haricinde grup olarak başka ne gibi çalışmalarınız var. Biraz bahsedebilir misiniz? Mesela medya grubu olarak televizyon sektöründe de yer almayı düşünüyor musunuz?

Ereğli FM olarak bünyemizde  www.ereglifm.com.tr  haber sitemiz bulunmakta. Aynı zamanda radyo programcısı olan Haber Merkezi yönetmenimiz Yusuf Zobar ‘ın yönetimindeki sitemiz, bölgemizden, en güncel ve anlık, haberleri okuyucularımızla paylaşıyor.
Televizyon sektörüyle ilgili sorunuza gelirsek; sayısal yayıncılık sürecinde RTÜK’e EREĞLİ TV adıyla başvurumuzu yapmıştık, ancak ihale iptal edilince, süreci noktaladık.

Ereğli FM olarak radyolarınızda ne tarz programlara yer veriyorsunuz ve nasıl bir içeriğiniz ve program akışınız var biraz bahsedebilir misiniz?

Ereğli FM olarak radyonun sadece bir müzik kutusundan ibaret olmadığını düşünüyoruz. Radyomuz, gün ortası ve ana haber bülteninin yanı sıra, bölgemizdeki sıcak gelişmeleri de anlık haber bültenleri ile duyurmakta, hafta içi her sabah haber yorum programına yer vermekte.

Hafta içi her gün günün ikinci yarısında Arzu’yla Devri Âlem  (Arzu Tekin) programında ise aktüel ve güncel konuların yanı sıra zaman zaman her biri konusunda uzman canlı yayın stüdyo konuklarıyla ve çeşitli sektörlerden sponsorlu yayınlarla geçmişin ve günümüzün en güzel şarkıları, her tür etnik müzikleri “Dünyayı birlikte dinleyelim sloganı ile” dinleyicileri ile buluşuyor.

POP Müzik yayınlarına ağırlık veren radyomuzda günlük akışımız içinde Halk Müziğine de yer verilmekte, Musiki nağme adlı “ Sanat müziği saatinde de gönlümüze yer etmiş TSM eserleri dinleyicilerimizle buluşuyor.

Yine yayın akışımızda her Çarşamba günü olan “Fikri Kapan ile Burada Konuşalım” programı  ile siyasi ve güncel konulara ilişkin söyleşiler gerçekleşmekte,  aynı gün  “ Arzu Tekin ve Yusuf Zobar ile Türkiye ve Bölge gündemine ilişkin konuların  yorumlandığı  içinde  tadında mizah ve magazin barındıran Canlı Frekans programı da yer almakta.

Radyomuzda gece boyunca müzik direktörümüz Engin beyin hazırlamış olduğu her gün titizlikle aranje ettiğimiz Ereğli  FM. mix yayınımız geceye ayrı bir renk katıyor.

Bu arada Ereğli  FM olarak müzik sektörüne yeni adım atmış başarılı yorumculara da yer veriyoruz. Son dönemler de popüler olan cover, akustik ve yine şarkıların farklı remix  versiyonlarını, global hit şarkıları da bünyemize katıyoruz

Türkiye’ deki radyoculuk sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de Ulusal baz da TRT FM başta olmak üzere, çok iyi yayın yapan radyolar ve radyocular var. Anadolu’da yine aynı şekilde radyoculuk mesleğini aşkla yapan başarılı yayıncılar olduğu gibi, bu işi maddi beklentisi olmadan amatörce yapan yayıncılar da mevcut.  Amatör olanların arasında da  başarılı isimler var.  Türkçe’yi düzgün kullanmayan sokak jargonuyla yayın yapan radyo programcısı diyemeyeceğimiz kişiler de maalesef mevcut.

Röportajımıza katılarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak MüzikOnair okuyucularına neler söylemek istersiniz?

MüzikOnair ekibi olarak sizlere çok teşekkür ederim. Müzik On Air okuyucularına her şeyden önce sağlık, bol kazanç ve müzik dolu günler diliyorum.Her şey gönlünüzce olsun..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu