Müzikonair Gitar Modelleri ve En Çok Tercih Edilen Gitarlar | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Gitar Modelleri ve En Çok Tercih Edilen Gitarlar

Çalması en keyifli enstrümanlardan biri olan gitar, müzik dünyasında olmazsa olmaz noktadadır. Müzikle uğraşan herkesin ya çalmayı bildiği ya da içinde öğrenme isteği taşıdığı gitarları satın alırken kullanıcı, profesyonellik seviyesine göre gitar tercih etmelidir.

Çalması en keyifli enstrümanlardan biri olan gitar, müzik dünyasında olmazsa olmaz noktadadır. Müzikle uğraşan herkesin ya çalmayı bildiği ya da içinde öğrenme isteği taşıdığı gitarları satın alırken kullanıcı, profesyonellik seviyesine göre gitar tercih etmelidir.

En Çok Tercih Edilen Gitarlar

Müzik yapmak ne kadar yetenek gerektiren bir sanat dalı olsa da müzisyenin yeteneğini kusursuz sergileyebilmek için kaliteli enstrümanlar kullanması önemlidir. Gitar modelleri arasından seçim yaparken yapacağınız müziğe uygun gitar türlerinin ve kaliteli markaların tercih edilmesi de müzik kalitesini olumlu yönde etkiler.

 Bu noktada en iyi gitar markaları arasında gösterilen Maxword ve Midex gibi markalardan seçim yapılması tavsiye edilmektedir. Gitar türleri arasında onlarca renk, model ve özellik sunan bu markalar gerek profesyonel müzisyenler gerekse de gitar öğrenmek isteyen başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için kaliteli gitarlar üretmektedirler.

 Ürün yelpazesi sadece gitarla kalmayan Midex ve Maxword markaları, ürettikleri gitar aksesuarları ile de müzik severlerin gitarlarını konforlu şekilde kullanmalarına yardımcı olmaktadır.

Başlangıç Seviyesi İçin Gitar Önerileri

Yeni bir müzik aleti öğrenmek çoğu zaman eğlenceli bir histir. Öğrenim sırasında doğru ekipman ve özverili çalışma ile müzikseverler çok kısa süreler içerisinde enstrüman çalmayı öğrenebilmektedirler. Bu noktada öğrenme sürecinin olumlu etkilenmesi ve sürecin sağlıklı ilerlemesi için en önemli nokta, kişinin seviyesine göre bir gitar tercih etmesidir.

Gitar öğrenmeye yeni başlayan kişilerin profesyonel gitar seçmeleri, öğrenme seyrini yavaşlatacaktır. Bu noktada başlangıç gitarları seçmeye özen gösterilmelidir. Başlangıç gitarı fiyatlarının daha uygun olması, kolay çalınabilmeleri, tasarım ve görüntülerinin çeşitli olması gibi özellikleri başlangıç seviyesinde olanlar için bu gitarları öne çıkarmaktadır.

 Bunun yanında, genel kanı aksine gitar çalmaya klasik gitarlarla başlanacak diye bir kural da yoktur. Her gitar türünde olduğu gibi, elektro gitarda başlangıç seviye gitarlar mevcuttur. Normal gitardan farklı olarak elektronik sese sahip olan bu gitarlar, ara bağlantı elemanlarıyla birlikte sesi amfilere iletir.

Profesyonel Gitar Modelleri

Başlangıç seviyesini geride bırakıp gitarist olma yolunda ilerleyen ve bu uğraşı profesyonel olarak yapmaya başlayan müzisyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, profesyonel bir gitara sahip olmaktır. Başlangıç ve orta seviyede gitarlar her ne kadar ses kalitesi bakımından tatmin edici düzeyde olsa da profesyonel gitarlar, mükemmel ses kaliteleri ile birlikte ön plana çıkmaktadırlar. Gitarların işlevsel ve konforlu olması da müzisyen seçimlerinde baş kriterlerden birisidir. Uzun süreli kullanımlar sırasında bileği yormayacak gitarlar müzisyenlerin gitar tercihlerinde bir adım daha öne çıkmaktadır. 

Bu konforu sağlayan en belirgin özellik de gitar üzerindeki işçiliktir. Daha ince detaylı gitarlar çok daha uzun süreli kullanım sağlamaktadır. Ayrıca bu tür gitarların sap şekilleri ve gitar yapıları da daha ergonomik olmalarının yanında kolay kullanıma elverişli olmaktadır. 

Profesyonel gitar modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de üretici markadır. Kurumsal hizmet sağlayan ve müzik alanında kendini kanıtlamış markaların ürün performansları daha tatmin edici olmaktadır. Profesyonel gitar alanında öncü olan Midex ve Maxword gibi markalar da bu alanda ilk tercih seçeneklerinden olmaya devam etmektedir. Gitar fiyatları açısından tam olarak fiyat performans ürünleri üreten bu markalar sektörde adından söz ettirmektedir.

Gitar Markaları ve Fiyat Aralıkları

İyi müzik yapmanın sırlarından birisi de hiç şüphesiz iyi müzik aletine sahip olmaktır. Seslerin daha dengeli ve nizami çıktığı, kullanılabilirlik açısından çok daha iyi olan bir gitar seçmek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise gitar markalarıdır. 

Sektörde isminden söz etmiş, kendisini kanıtlamış markalar kullanıcılar için birçok avantaja sahip olmaktadır. Bu markalar gitar kalitesinin yanında, gitar alımı sonrası yaşanacak sorunlar da kullanıcılarına teknik destek sunmaktadır. 

Böylece kullanıcılar, kaliteli müzik yapmanın yanında gitar açısından kaliteli bir hizmet de almaktadırlar. Midex ve Maxword gibi markalar, bu iki hizmet açısından en popüler markalardır. Alanında öncü konumda bulunan ve kullanıcı memnuniyeti yüksek olan bu markalardan profesyonel müzisyenler oldukça memnundur. 

 Fiyat performans ürünleri üreten bu firmalar, astronomik fiyatlar olmadan müzisyenlere kaliteli gitarlar sunar. Klasik gitar, akustik gitar, bas gitar gibi farklı türlerde gitarları özellik ve işçilik kalitelerine göre fiyatlandırır.

Klasik, Akustik ve Elektro Gitar Arasındaki Farklar

En bilinen müzik aletlerinden olan gitarlar, kullanıldıkları alana göre çeşitlilik göstermektedir. Klasik gitarlar bunların en bilineni, gitar türünün atası konumdadır. Klasik gitarlar üzerinde 6 tel bulunur. 3 kalın tel çelikten, 3 ince tel ise naylondan imal edilmektedir. 

Genel olarak flamenko ve klasik müzik yapımında kullanılan bu gitarların orta kısımlarında yuvarlak bir alan bulunur. Tellere dokunduğunda titreyen ses buradan dışarı çıkar. Akustik gitar da klasik gitarla çok benzerlik göstermektedir. 6 ve 12 telli olabilen bu gitarları klasik gitardan ayıran en belirgin özellik tel yapısıdır. 

Klasik gitar aksine tüm telleri çelik olan bu gitarlar, tel yapılarından dolayı klasik gitara nazaran çok daha net ve yüksek ses çıkarabilir. Elektro gitarlar ise bu iki gitar türünden hem işlevi hem de görüntüsü olarak daha farklıdır. Tellere vurulduğunda çıkan sesi elektronik dalgalar aracılığı ile amfilere gönderen bu gitarlar yüksek bir sese sahiptir. Bas gitar ise elektro gitara benzer ancak tellerinin daha kalın olması nedeniyle elektro gitardan daha kalın sesler çıkarmaktadır. Ayrıca saydığımız gitar türlerinde çocuklar için 1/4 gitar, 2/4 gitar, 3/4 gitar, 4/4 gitar gibi seçenekler de mevcuttur.

Çocuklar İçin Gitar Seçimi

Müzik her yaştaki bireyler için vazgeçilmez bir tutkudur. Bu tutku, küçük yaştaki çocuklarda müzisyen olma hayalinin oldukça sık görülmesine neden olur. Bu nedenle çocuklarda popülerliğinin yanında, çalması en zevkli müzik aletlerinden olan gitarlara yönelim daha fazladır. Bu noktada çocukların fiziksel özellikleri, normal ölçülerdeki gitarlar için uygun olmamaktadır. 

Bu sebepten dolayı belirli yaş aralıkları için farklı boyutlarda gitarlar üretilmektedir. Çocuklar için üretilen en küçük gitar, 77 cm olan 1/4 gitarlardır. Bu gitarları 83-107 cm arasında boyu olan çocuklar rahatlıkla kullanabilir. 

1/2 oranıyla üretilen bir tık uzun gitarlar 5-7 yaş aralığı için üretilmektedir. 98-114 cm dolaylarında çocuklar için ideallerdir. Bu gitarların boyu 86 santim olmaktadır. Yine aynı şekilde 3/4 gitarlar 92 cm uzunluğu ile 7-10 yaş, 4/4 gitarlar 100 cm boyu ile 10 yaş ve üzeri için ideal gitarlar dır. Bununla beraber, her tür gitar için mevcut olan çocuk gitarlarında elektro gitar fiyatları, akustik gitar fiyatları ve klasik gitar fiyatları değişkenlik göstermektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu