Köşe Yazıları

Gizlene Radyo Ölçümleri

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Son zamanlarda radyo ve reklam  dünyasının alttan alttan araştırma yaptırdığı ve gelen sonuçlarda şaşırtıcı tabloların çıktığı konuşuluyor

Bu araştırmayı nasıl veya hangi denekler üzerinde ve ne şekilde yapııldığı bilinmiyor ama bazı kurumların kendi şirketleri için bazı anket firmalarına kendilerini ölçümlettikleri biliniyor.

İşte bu aşamada söz konusu firmalar veya reklam veren firmalar diyelim adına; radyo ile ilgili anket de yaptırarak sonuçları görüyorlar.

Hatta bir başka rivayete göre yine bir iki radyo gurubu söz konusu kurumsal araştırma şirketlerine kendilerini ölçümletiyor.

Çıkan sonuçlar son 1 aydır piyasada kulaktan kulağa konuşuluyor.

Aldığım duyumları aşağıda paylaşıyorum…

Alem Fm hala dinleniyor ve bu ölçümlerde iyi çıkıyor yani Nihat Sırdar, Sivrisinek ve Matrax’ın ayrılması bu radyoya kan kaybettirmiyor hatta yerine gelen isimler dinlenmeye devam ediyor.

Yine en çok dinlenen Türkçe müzik radyosu Powertürk olduğu göze çarparken, en çok dinlenen yabancı müzik radyosu Radyo Fenomen olarak çıkıyor.

Türkçe Slow Müzik Radyosu olarak ise Joytürk ve Slowtürk ilk 10 da yer almıyor ancak ilk 15 te yer alıyor, hem de arka arkaya yani yakın sayıda dinleyiciye sahip görünüyor.

Çok yukarıda olmamasına rağmen Radyo Müzik yükselişte görünüyor

Show Radyo beklendiği gibi sıçrama yapmamış görünürken, Radyo Viva  alt sıralarda çıkıyor.

Doğan Gurubunun Radyolarından Radyo D ne çıkıyor, ne iniyor, son yapılan kmg ölçümündeki sırasını koruyor.

Herkesin merak ettiği Kral Pop Radyo düşüşte görünüyor, Kral Fm ise yerini koruyor.

Süper Fm ivme kaybetmiş ve ilk 5’ten düşmüş görünüyor.

Best fm ilk 5’te yer alan radyolar arasında dikkat çekiyor.

Trt Fm’in yükselişi yine gözlerden kaçmıyor..

İşte iddia edilen ilk 5:

Kral Fm
Powertürk
Trt Fm
Best Fm
Alem Fm

Peki alt sıralarda yani hayal kırıklığı yaşatmaya devam eden radyolar kimler derseniz?

Orada da yine sürpriz yok tablo aynı; Radio Slow Time son sırada iken Kanaltürk Radyo ve Pal Fm Ulusal radyo sıralamasında son sırada yer alan diğer 2 radyo olarak konuşuluyor.

En çok dinlenen hatta ilk 20’ye giren bir başka radyo dikkat çekiyor… Ntv Radyo.

Bu arada ilk 15’te yer alan bir başka radyo ise Radyo Seymen.

Numberone Türk Fm ise yine alt sıralarda hayal kırıklığı yaratan radyolar arasında olduğu söyleniyor, öyle ki Radyo Alaturka bile yerel bir radyo olmasına rağmen bu sonuçlara göre Numberonetürk fm’den daha fazla dinleniyor..

Şimdi konuşulanlara bakılırsa pek de şaşırtıcı değil sonuçlar ne kadar ekmek o kadar köfte.

Radyo piyasasında koltukları kapatan beceriksiz yöneticiler araştırma yok diye at koşturuyor ama bakın birileri alttan alttan kendi araştırmasını yapıp durum değerlendirmesi yapıp ona göre planlama yapıyor, onlar hala kendilerini kandırmaya devam ediyor, saltanat bitmesin diye de yapılacak araştırma için hiç acele etmiyorlar, Gerek dj’ler, gerekse yöneticiler dışarıdan birileri gelmesin diye koltukları eskitmeye ve maçı rölentide götürmeye devam ediyor.

Haa bu arada kimse kızmasın darılmasın o yapacağınız yeni araştırma eninde sonunda olacak ve buna benzer sonuçlar kaçınılmaz olacak. Şunun şurasında 3-4 ay daha rahatsınız keyfinize bakın, bu günler iyi günleriniz tadını çıkarın, sonra çoğunuz kırmızı kart görüp oyun dışında kalacaksınız nasıl olsa, demedi demeyin.

Özcan BEYLAN | MuzikOnair.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu