Diğer RöportajlarRöportajlar

Hacker Grubu Müzikonair’a Konuştu: Spotify’daki Hiçbir Şarkı Güvende Değil!

Spotify'daki bazı şarkılara ait şarkı sözlerinin manipüle edildiği ve hacklendiğine dair haber sonrası olayın özneleri Müzikonair'a ulaşarak çok özel açıklamalarda bulundu.

Güvenlik açıklarının ve hak ihlallerinin engellenmediği Spotify’ın yer altı dünyasını daha önce de pek çok kez çeşitli haberler ve röportajlarla okuyucularımızla buluşturmuştuk. Geçtiğimiz günlerde de platformdaki bazı şarkıların şarkı sözlerinin silindiği ve yerine Instagram hesap isimlerinin eklendiğine dair çarpıcı bir haber yayınlamıştık. buradan okuyabilirsiniz

Uygulama içerisindeki bazı şarkılara ait şarkı sözlerinin manipüle edildiği ve hacklendiğine dair haber sonrası olayın özneleri Müzikonair’a ulaşarak çok özel açıklamalarda bulundu.

Hoş geldiniz arkadaşlar öncelikle. Spotify dünyasının en merak edilen isimlerindensiniz. Birçok sanatçıdan ziyade artık sizi merak ediyor insanlar. Nasıl başladınız? Bir de bir grubunuzun adı var mı? Yoksa herkes bireysel mi takılıyor? Nasıl oluyor sistem?

Önceden takıldığımız ortamımız yani CS 1.6 TS’den falan tanıştık. Orada ortamımız vardı. Yani bir grubumuz vardı aslında serverlarımız, sunucularımız vardı. Herkesin takıldığı bir ortam vardı. Ama bu dağıldı. Sonradan biz Discord diye bir uygulamaya geçtik. 

Orada herkesin zaten çevresi olan bir grup vardı. Herkes orada takılıyordu. Herkes kendine özel ekip, sunucular falan açıyordu. Biz oradayız. Şu an Rebel ile birlikte ikimiz takılıyoruz. Grubumuzun adı yok. Bireysel olarak çalışıyoruz.


Türkiye’de İlk Defa Böyle Bir Şey Yaşandı

Aslında başlangıcınız oyundan başlıyorsunuz. Yani online oyunlarla başlıyorsunuz. Sonradan Spotify dünyasına girmek nasıl geldi aklınıza?

Eskiden zaten ben ve Rebel şarkılarla uğraştığımız için önceden de planladığımız bir şeydi bu aslında. Sonradan Discord’a geçtikten sonra arkadaşların şarkı attığını gördük. Biz de onlardan yardım istedik. Sonradan bu ortama girmiş olduk yani.

Şimdi çok ilginç geliyor bana. Mesela bir oyun sektöründe ya oyuncu olarak oynarsın ya da o işin yapı taşlarından biri olursun. Müzik sektörüne gireceksen ya müzik dinlersin ya da o sektörde şarkı yapan veya arkada aranjörlük yapan olursun değil mi? Bunlardan biri olursun. Ama sizin gelişiniz nasıl diyeyim kaçak yayın yapanlar mı diyeyim onlara?

Hani kaçak yayınlar işte telifini almadığınız ya da size ait olmayan şarkıları kendi hesaplarınızdan yayınlamanız  bunlardan biri geldi aklımıza. Yani neden biz kendi şarkılarımızı yapalım atalım değil de başkalarının şarkılarını atalım. Oradan menfaat elde edelim mi dediniz? Ne düşünerek yaptınız bunu tam olarak?

Aslında sanatçılarla da alakası var. Gizlilik bir sıkıntı da var. Bizim çabamız ünlü olmaktan yanaydı. Şu anda hala devam ediyor. Yani Allah’ın izniyle de zaten olacağız. Şöyle söyleyeyim ben; Bizim bir şeyleri başarmamız için  bir şeyler  yapmamız lazım. Yani korsan olsun gerçek şarkılar falan olsun. ‘Kendi şarkımızı çıkartırsak şu an patlamaz, şarkım tutmaz’ dedim.

Zaten arkadaş çevremizde bazıları yani çıkmamış şarkılar dağıtıyor ve çok güzel hype kazanıyorlardı. Biz de atalım. Biz de oradan yürüyelim. Sonradan kendi şarkılarımızı yapmaya başlarız dedim. Ve daha çok yaptık. Bir süre sonra sözlere sızma gibi bir şey yaptık. Yani tüm Türkiye’de ilk defa böyle bir şey yaşandı gündem oldu diyebiliriz. herkes yazdı yani bize ünlüler olsun insanlar olsun ondan sonra zaten fan sayfalarımız açıldı.

Yani nasıl girdiniz oralara? Nereden aklınıza geldi onu yapmak? Şimdi bazı sanatçıların mesela isimlerini aratırken küfürlü bazı ifadeler yazıyorsunuz. Orada bir tane sanatçı çıkıyor mesela? Nasıl yapıyorsunuz? Gerçekten çok enteresan. Yani herkesin de merak ettiği konular bunlar. 

Evet evet yani bir nevi Z kuşağının mantığı işte. Bu sözlere sızma gibi bir şey yapalım dedim. Hani sözlere sızalım. Yapabiliyorsak yapalım. Kimse yapmamış. Mesela sözleri Instagram’ımıza yazarsak daha çok hype  kazanırız. Ünlülerle de konuşma olur, bize yazarlar falan dedik. Zaten bir çoğu yazdı bile. Ünlülerle de zaten eskiden de dostluğumuz var

Sanatçılarla daha önceden nereden görüşüyordunuz da yani ünlü olmadan önce mi arkadaştınız bu sanatçılarla? Spotify’ın popüler isimlerin birçoğuyla arkadaşlığınız vardı değil mi bildiğim kadarıyla. Peki onlarla da böyle oyun dünyasından mı tanıştınız da böyle bir arkadaşlığınız oluştu? Nasıl oluştu?

Bazıları oyun dünyasından bazıları da reel hayattan. Instagram’ımıza girdim. Bir baktım bize öyle yazmaya başladı.

Bize ‘Bot Basın’ Diyen Sanatçılar Var

Sektörde de konuşulan bazı dedikodular var. Popüler bazı rapçilerin zamanında Spotify’daki şarkılarını bot atarak yükselttiğini, rakamlarla oynamalar yaptığını ve böylece insanların da dikkatini çekerek bu sefer gerçekten viral olduğu yönünde bazı iddialar var. Doğru mu bunlar? Bunlarla bağlantınız nedir?

Ya yani doğru zaten. Yani her sanatçı yapmıştır. Yani bize de gelen oldu hani fenomenler olsun. Bot mu bastın dediler? Bizim bir panelimiz var. Bot basabiliyoruz her platformdan. Mesela bize bazı fenomen ve ünlüler ‘bot bas’ diyor. Bu her yerde öyle. Bunu her sanatçı yapmıştır.

 İsim verelim mi? Kim bu sanatçılar? Yoksa gizli mi tutalım?

 Yok isim vermeyelim gizli tutalım. Açığa çıkmasını istemiyorlar.

Aslında o zaman günün pek çok ünlü ismi sizinle çalışmış yani sizde onların PR çalışmalarına destek vermişsiniz. Peki yaşlarınız kaç okuyor musunuz?

  18-17 yaşlarındayız okuyoruz. Bu işlerle de ilgileniyoruz.

Yaptığımız İş Sanatçıların İşine Geliyor

Yabancı şarkılara da telif toplayabiliyor musunuz? Peki yabancı ülkelerdeki müzik şirketleri ve sanatçıları bu durum için önlem almıyorlar mı?

 Evet telif toplayabiliyoruz. Onlar pek takmıyorlar işlerine gelmiyor.

Şimdi tam olarak sizin ne yaptığınızı da anlatmak lazım. Aslında şarkıları telifliyorsunuz. Bunlar üzerinden gelir elde ediyorsunuz bazı dijital mecraların açıklarını yakalamışsınız. Oralardan gelir elde ediyorsunuz doğru mu? Peki bazı şarkıları ‘speed up’ yahut remikslerini yaparak atıyorsunuz. Hiç endişe duymuyor musunu bize dava falan açılıyor diye? Çünkü telif yaptırımları ağır. Hiç böyle bir endişeniz olmadı mı?

Bilgilerimizi gizli tutuyoruz endişemiz olmuyor. Yaptığımız insanlarda daha hiçbir yere atılmadıysa, biz atıyoruz. Çok izlensin şarkı patlasın diye. Aslında sanatçılarla işbirliği yaparak ilerliyoruz o yüzden davalık falan olmuyor sanatçıların da işine geliyor.

Güneşin şarkısından 2-3 milyon telif falan topladınız mesela ortada muvafakatname, imza, onay yok o şirketten herhangi bir dönüş olmadı mı size yani ulaşamıyorlar mı bulamıyorlar mı?

Yabancı sitelerle iletişime geçiyoruz. Yabancı sitelerde bilemediğinden atıyorlar. Ulaşamıyorlar bize

 Discord üzerinden mi iletişime geçiyorsunuz?

 Eskiden oyunlardan para kazanıyorduk . Sonra Instagram’da hesap kapanma işlemleri oluyordu. Fenomenlerin onlarla ilgileniyorduk şimdi  Spotify üzerine ilerliyoruz.

Amacımız Para Değil

 Sanatçıların profillerini kapatıp şarkılarını silme sahte belge ve evraklar gönderiyor musunuz? Çünkü dijital dünyada bunları yapan gruplarda var. Sizler de yapıyor musunuz?

 Biz yapmıyoruz. Evet böyle gruplar var. Biz kötü amaç için yapmıyoruz. Biz iki taraf olarak gelir elde etmek istiyoruz. Amacımız şu anlık para değil.

 Peki para değil ise amaç ne? Sahte şarkılar yüklüyorsunuz başkasına ait olan şarkılardan gelir elde ediyorsunuz. Bunu niye yapıyorsunuz?

 Şarkıların gerçek sahibininde işine geliyor onlarla ortaklığımızı yapıyoruz. Hem de amacımız şu an ünlü olmak. Ünlü olduktan sonra amacımız para olacaktır.

Kendilerini koruma altına almak isteyen sanatçılardan ve müzik şirketlerinden böyle teklif alıyor musunuz ? Yani bizim de şarkılarımız kaldırıldı nasıl geri alabiliriz? Ya da sahte telif atıldı gibi?

Çok alıyoruz çok. Mailimiz dolu zaten. Şarkısı siliniyor biz geri yüklüyoruz profiline. Yardımcı oluyoruz.

 Sanatçılara ve şirketlere tavsiyeleriniz neler olabilir? Bu düzen nasıl değişebilir? Şirketler bunu engelleyemiyor mu? Sanatçılar kendilerini koruma altına alamıyor mu? Sizlerle mi çalışması gerekiyor?

Aslında bir nevi Spotify’ın hatası ama yabancı siteler bunu algılayamıyor. Yabancı site olunca bir şey yapılamıyor. Şirketler bunu atan kişilere ulaşmalı ve onlarla işbirliği yapmalı yani anlaşmalı.

Peki şunu yapıyor musunuz? Şarkıyı atacaksınız yada sileceksiniz bunun için sahte belgeler düzenleyip distribütöre gönderiyorsunuz değil mi?

Evet gönderiyoruz bazen onlar kendileri kabul ediyorlar, gönderiyorlar. Sevmediğimiz bir sanatçı için yaptığımızda belgelere gerek duyuluyor. Biz kötü amaçlı yapmadık bu yüzden belgelere gerek duyulmadı.

Spotify Bunu Başaramıyor, Önlemler Savunmasız

Mesela şu an Spotify’da en çok dinlenilen 50 şarkıyı hemen kaldırabiliyor musunuz yayından? Yoksa bunun önlemleri alındı mı? Ne kadar güvenli bu ortam?

Önlemler ne kadar alınsa bile yine şarkılar kaldırılabilir. Spotify bunu başaramıyor, önlemler savunmasız. Çünkü sözler, şarkılar olsun sanatçı adını yazıyoruz başka sanatçı profiline şarkılar düşüyor.

Şu an o zaman hiçbir şarkının güvenliği yok gerçekten enterasan bir durum?  Bütün şarkılar diken üzerinde?

Evet aynen.

Bu konuyla ilgili söylemek istedikleriniz tavsiyeleriniz var mı?

Bizi kimse kötü amaçlı görmesin nefret etmesin kötü bir şey yapmıyoruz

Sanatçı ve şirketler içinde ne kadar önlem alınırsa alınsın şarkılar yine silinir, tekrar atılır. Sanatçılar zaten kendileri atıyorlar şarkılarını.

Son olarak Spotify dışında farklı ekipler kredi kartı dolandırıcılığı gibi dijital dünyanın açıklarıyla işlem yapanlar var. Siz de ilgileniyor musunuz?

İlgilenmiyoruz. Hiçbir zaman da yapmadık. Yapan insanlar duyduk şu an zaten cezaevindeler. Kötü bir şey yapılmamasını tavsiye ediyoruz.

İlgili haber: Müzikonair’dan Çok Özel Röportaj! Spotify’ın Yeraltı Dünyası ve Bilinmeyenler…

 Röportaj: Özcan Beylan | Müzikonair

 

 

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.