Müzikonair İkilem: Bir Şarkı Çıkarmadan Önce Arabada Dinleriz | Müzikonair
RöportajlarSanatçı Röportajı

İkilem: Bir Şarkı Çıkarmadan Önce Arabada Dinleriz

Alternatif pop müziğin sevilen temsilcilerinden İkilem ile yeni projeleri, müzik ve gelecek üzerine konuştuk.

Pandemi döneminde piyasaya adım attığınızı biliyorum. O dönemin dezavantajlarını avantaja dönüştürdünüz. Bu bir tesadüf müydü? Yoksa planlı mıydı?

Uğur: Pandemiden bir sene önce biz kayıtlara başlamıştık aslında hiç bir şeyden habersiz:) Pandemi başlayınca artık beklemek istemedik ve kendimizi de biraz o zamanlarda görmek istedik. Şarkılar nasıl ilerleyecek diye, istemsiz bir şekilde gelişti diyebiliriz.

Üretim anlamında ivmeyi sürekli olarak yukarıda tutan ender gruplardansınız. Günümüzde dijital platformların ve tüketim çılgınlığının etkisiyle müzikte üretim hızı 90’lı ve 2000’li yıllara göre çok daha fazla… Siz bu tüketim çılgınlığında kendi balansınızı nasıl ayarlıyorsunuz? ‘Tamam artık yeni bir şeyler yayınlamamız gerekiyor’ demek için ne kadar süre geçiyor?

Serhat: Herkes gibi biz de alışmaya ve dönüşmeye çalışıyoruz:) net bir tarih aralığı planlamıyoruz ama sürekli bir üretim olduğu için otomatik olarak yeni kayıtlar dinletiyoruz dinleyenlerimize.

Şarkılarınızı bir dinleyici olarak düşündüğümde hep bir yolculuk ve seyahat hissiyatı yaşadığımı söylemeliyim. Dostlarla arabaya atlayıp sakince vakit geçirebileceğimiz bir yere gidiyormuşum gibi. Şarkılarınız ritmi yüksek olsa bile bir yerlerde dinginlik gizli oluyor. Siz şarkıları hazırlarken neler düşünüyorsunuz? Neler hissediyorsunuz?

Uğur: Aslında biz de yolda müzik dinlemekten çok keyif alırız, sevdiğimiz müzisyenlerin albümlerini hep yollarda dinlemişizdir. Şarkıları hazırlarken de samimi bir yerden tınlatmaya, ifade olarak da söz aşamasında da dikkat ediyoruz, mix master aşaması bitip dinleyiciye buluşturmadan hemen önce arabada dinleme rutinimiz var bizim de:) o yüzden önemli yolda olmak.

Biraz da yeni EP’den söz etmek istiyorum. “Ne Mutsuzum Ne De İyi” hazırlık sürecinden ve şarkılardan bahsedebilir miyiz?

Serhat: Çok güzel her şey, süreçten çok memnunuz. Şu an üçüncü şarkımız da yayında “Vazgeçtim Kendimden”. Gayet güzel reaksiyonlar alıyoruz, bir şarkı daha gelecek bu albümden. Muhtemelen bir buçuk ay sonra çıkmış olur.

İkilem - Vazgeçtim Kendimden

Her ne kadar albüm formatının geride kaldığı ve single projelerin öne çıktığı bir dönemden geçiyor olsak da uzunçalar formatının hikaye anlatıcılığını ve değerini hala arıyoruz. Bir albüm gelecek mi? Ne zaman?

Uğur: Tabiki gelecektir. Daha kalabalık şarkı sayısıyla albüm yapma fikrimiz tabiki var. Ama EP’den yeni çıktık, sanırım biraz single mantığı ile devam edeceğiz ama her müzisyenin istediği bir şeydir albüm yapmak.

Radyolarda ve dijital platformlardaki listelerde varoluşunuzu güçlü bir şekilde sürdürüyorsunuz. Oradaki etkileşim konserlerde nasıl karşılık buluyor?

Serhat: Müthiş bir ekibimiz var her şeyden önce, Habil Ceyhan, Büşra Yirmibeş radyo tarafında çok başarılılar. Avrupa Müzik her zaman yanımızda oldu, Menajerimiz Esat Kaba aynı şekilde. Böyle olunca şarkılar da yerini bir şekilde buluyor. Konserler harika geçiyor… Seyircimiz hiç yalnız bırakmadı bizi. Göz göze şarkılarımızı söylüyoruz, çok şey borçluyuz onlara.

İkilem şarkılarında yer yer Anadolu ezgileri ve arabesk tınılar duyuyoruz. Konser repertuvarında kendi şarkılarınız dışında bir şeyler var mı? İkilem şarkıları dışında en çok hangi şarkıyı söylüyorsunuz?

Uğur: Müslüm Gürses, MFÖ, Erkin Koray gibi ustalardan çalıyoruz ve çok keyif alıyoruz.Aslında sevdiğimiz müzisyenlerden çalmaya çalışıyoruz biraz da. İkilem çizgisinde coverlamaya çalışıyoruz.

 ‘Keşke şu şarkı bizim şarkımız olsaydı’ dediğiniz bir şarkı var mı?

Serhat: İncelikler Yüzünden(Sertap Erener)

Uğur: Bodrum Bodrum ( MFÖ)

ikilem

Yapay zeka artık müzik eserleri üretmek için de kullanılıyor. Yapay zeka (AI) ile üretilmiş pek çok şarkı viral olabiliyor. İleride olabilecekler sizi heyecanlandırıyor mu? Otomatik akorlama, beste ve hatta söz yazabilen araçların varlığından söz ediliyor. Neler söylemek istersiniz?

Uğur: Ben biraz ilgiliyim bu konuya :) ama müzik sektöründe ne kadar kullanılır olabilir şu an tahmin etmek zor tabiİ. organik olmak bizim için çok önemli biliyorsun, fakat AI çok acayip noktalara ulaşacak o çok belli:) kendimize yarayan kısımlarından faydalanmak isteriz tabiki ,takipteyiz…

Müzikte varmak istediğiniz bir nokta var mı?  Bundan yıllar sonra İkilem’den nasıl bahsedilsin?

Serhat: Konuştuğumuz gibi aslında, bol bol konser verip hiç gitmediğimiz şehirlere gitmek.Daha fazla şarkı ile dinleyicilerimizle buluşmak, uzun soluklu olmak hayat izin verirse:)

Röportaj: Ezgi Taşlı | Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu