Müzikonair MISIR DEVLET RADYOSU, SESİ YETERLİ KALİTEDE OLMAYAN SANATÇILARIN ŞARKILARINI YAYINLAMAYACAĞINI DUYURDU | Müzikonair
RadyoUlusal

MISIR DEVLET RADYOSU, SESİ YETERLİ KALİTEDE OLMAYAN SANATÇILARIN ŞARKILARINI YAYINLAMAYACAĞINI DUYURDU

Mısır devlet radyosu, artık uzmanlar komitesi tarafından gerçekleştirilecek ses testini geçemeyen müzisyenlerin şarkılarının ülkede çalınmayacağını duyurdu. Yasaklanan isimlerin arasında Müslüman Kardeşler destekçisi isimin yer alması, sansür tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Devlet radyosunun başındaki Abdülrahman Raşad, oluşturulan komite tarafından şarkıcılara ‘lisans’ verileceğini söyledi. Raşad, Mısır radyosunun 1934 yılında belirlenen prensiplere göre faaliyet gösterdiğini ve bu prensiplere göre de şarkıcıların teste tabi tutulmaları gerektiğini belirtti. Raşad, ‘Arap müziğinin kralı’ olarak anılan Mısırlı şarkıcı Abdülhalim Hafız’ın bile zamanında teste girdiğini söyledi. Radyonun yasakladığı ilk isimler arasında Mısırlı “Oka ve Ortiga” grubunun yanı sıra Lübnanlı pop star Haifa Wehbe yer aldı. Arap dünyasının popüler isimlerinden olan Wehbe’nin ambargo yemesi, başta Lübnan olmak üzere Ortadoğu basınında şaşkınlık yarattı. Wehbe, son olarak geçen çarşamba günü katıldığı Pan-Arap “Arap Star Akademisi” ses yarışmasında konuk olduğu sırada giydiği transparan elbise ile gündeme gelmişti. Programı yayınlayan Mısır kanalı, Wehbe’nin kıyafeti nedeniyle seyircilerden özür dilemişti.

İhvan kökenli devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için şarkılar yazan Hamza Namira’nın yasaklanması ise en tepki çeken karar oldu. Namira, dönemin devlet başkanı Hüsnü Mübarek’e karşı Tahrir meydanında yapılan protestoların simgesi haline gelmiş ve daha sonra da meydanı ziyaret etmişti. Radyo direktörü Raşad, Mısır halkının “terörizmi destekleyen” kişileri dinlemek istemediğini söylerken muhalifler ise, Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’yi övmeyenlerin susturulduğunu savunuyor.

Haberin tamamı için tıklayın…

Haber içeriği, http://www.milliyet.com.tr/misir-da-sanata-oktav-sansuru/dunya/detay/1973197/default.htm linkinden alınmıştır.

Kaynak : Milliyet

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu