Neco Açıkladı : "Yüzyılın Aşk Şarkıları Geliyor" -
MüzikMüzik Haber

Neco Açıkladı : “Yüzyılın Aşk Şarkıları Geliyor”

Usta Yorumcu NECO Türkiye’nin Klasik Türk Musikisini Unuttuğunu Söyledi

Müzik dünyasının en iyi erkek vokallerinden biri olan NECO, TRT Radyo 1’de Michael Kuyucu ile Müziğin Kilometre Taşları Programına Konuk oldu. NECO, Michael Kuyucu’ya bir dönemler rol aldığı Kurtlar Vadisi adlı diziden senaryonun tekrar düşmesinden dolayı ayrıldığını söyledi ve müzik adına özel açıklamalarda bulundu. Neco, ilk kez Moğollar Grubunun isim babası olduğunu açıkladı.

Biz Klasik Türk Müziğini Kaybettik

Michael Kuyucu, Neco’ya neden yirmi küsur yıldır albüm yapmadığını sorduğunda aldığı yanıt ise oldukça ilginç oldu. Neco, Türkiye’de müziğin kendi öz değerlerinden ve kültüründen koptuğunu söyledi ve böyle bir ortamda albüm yapmama kararı aldığını söyledi. Neco, Türkiye’de Klasik Türk musikisinin unutulduğunu ve bunun çok yanlış olduğunu şu sözlerle ifade etti: “ Biz toplum olarak çok önemli bir şeyi kaybettik. Kaybettiklerimizi nedense hiç hatırlamıyoruz. Biz yıllardır klasik Türk müziğini, asırla öncesinden başlayan bir kültürü kaybettik. Biz Dede Efendileri, Avni Anıl’ları ve diğer ustaları hatırlamıyoruz bile. Bırakın şarkılarını hatırlamayı kendilerini bile hatırlamıyoruz. Hangi müzik kültüründen bahsedebiliriz? Birileri bir anlatmaya çalışsın. Müziği korumak evet, ama nasıl? Bende yoruldum bir yaşa geldim. Bir şeyler yapmak için örnekler varmak istedim ve böyle bir atmosferde doksanların başında kendi kendime bir karar verdim “Artık bir şey üretmeyeceğim” dedim ve albüm yapmadım.”

Bugün Müzik Sadece Para Kazanmaktan İbaret

Neco, Michael Kuyucu’ya günümüz müzik endüstrisinde yaşanan sıkıntı ve kirlenmenin müziğe sadece para kazanmak için bakıldığını söyledi. Neco: “Şu an yapılan müzik işinde durum sadece şirketlerin para kazanmasından ibaret. Zaten medyanın içinde oldukları için medyayı çok iyi kullanıyorlar. Birbirleri ile paslaşıyorlar. Yaptıkları insanların gözlerine ve kulaklarına hitap etmek ama dedikodu yaparak ! Bütün sanatçıları çok güzel pazarlayarak dedikodularını yaptırıyorlar, “aaa şu bunu yapmış, bu bunu yapmış” diyorlar. İnsanlar ise arkasından o merak ettikleri kişinin müziklerini satın alıyorlar. Bu noktadan sonra kalite önemli olmuyor. Bu tarzda gidiyor bu tarzda sattırıyorlar müziği. “ diyerek müzik endüstrisinin içinde bulunduğu kaosa göndermede bulundu.

Gençler Kredi Kartı ve Teknolojinin Esiri Oldu

Neco, müzik dinleyicisinin ekonomik tehditlerle kredi kartı ve teknolojinin esiri olduğunu söyledi. Neco: “İnsanlar da ekonomik koşuşturma içinde, yeni gençlik bir ekonomik mücadele içinde. Kredi kartları ile telefonlarla toplum esir alınmış durumda. Dolayısıyla sağlıklı bir müzik ve sanatla ilgilenmeyi halledemiyorlar. Çünkü onlar yaşamak için mücadele ediyorlar. Nasıl iyi müzik dinlesinler?” diyerek günümüz tüketim toplumunda iyi müziğin dinlenmesinin çok zor olduğunu söyledi.

Amerika Müziğini Nasıl Dinlettiriyor?

Neco, Amerikalıların müziklerini dünyada küresel bir güç haline gelmesinin altında onların sanat konusunda ki muhafazakârlıklarına bağladı ve “Amerika müzik konusunda çok tutucudur. R&B’sinden, Blues’undan vazgeçmez. Ölen sanatçıların yerine hemen o türde şarkı söyleyen yeni isimler yerleştirir. Devamlılığı sağlamayı çok iyi biliyorlar. Bir Michael Babil yarattılar niye bir Frank Sinatra’yı bir Nat King Cole’u yaşatmak için. Hem yakışıklı hem güzel söylüyor, ne yapıyor kendi öz kültürlerini ayakta tutuyorlar. Ama Avrupa böyle değil, hala Avrupa’da müzik yerine oturmadı. Mesela hiçbir zaman yerine oturamamış bir Alman pop müziği var, Fransızların romantizmle balatlar İngilizlerin soft rockları hala oturmamıştır. Amerika kendi müziğini her zaman ayakta tutuyor. “ diyerek Amerikan müziğinin bu nedenlerden dolayı dünyaya hükmettiğini söyledi.

Yüzyılın Aşk Şarkıları Geliyor

Neco, Michael Kuyucu’ya müziği hiç bırakmadığını hep şarkı söylemeyi sevdiğini ve yakında bir müzikal proje ile müziksevere sesleneceğini söyledi. Neco : “ Müzik ve spor insanların en kısa yoldan birlikte olmalarını sağlayan iki unsurdur. Şimdi arkadaşlarla Yüzyılın Aşk Şarkıları Adlı bir proje de buluşacağız. Ben güzel şarkılar söylemeye devam ettim devam da edeceğim. Bu projede de yüzyılın en güzel aşk şarkılarını seslendireceğim. Gerçek insan olmak istiyorsanız müzik ve spordan uzaklaşmayın.” Diyerek müziğin insanları için vazgeçilmez bir unsur olduğunu söyledi.

Kaynak : Medya Ege

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)