Radyo Reytinglerine Bir Eleştiri de Radyo 34'ten Geldi!.. -
ÖzelRadyoYerel

Radyo Reytinglerine Bir Eleştiri de Radyo 34’ten Geldi!..

Medya FM yönetim kurulu başkanı Turan Canik’in radyo reytinglerine getirdiği eleştirinin ardından radyo reytinglerine bir eleştiri de Radyo 34’ten geldi.

Turan Canik’in radyo reytinglerine getirdiği eleştiriyi okumak için tıklayınız.

Radyo 34’ün yenilenen kadrosuna katılan Akif Özcan, Müzikonair’a radyo reytinglerine dair bir açıklama yaptı ve “denek sistemiyle yürüdüğü için genel bir sonucu da aktarmadığı kanısındayım” dedi.

İşte Akif Özcan’ın MüzikOnair’a özel yaptığı o açıklama;

Kalıplaşmış ve sadece parasını ödeyip katılım sağlayan radyolar arasında yürüyen bir sistem olduğunu düşünüyorum. Araştırmaya girmeyen radyoların istatistiğinin paylaşılmadığı ve denek sistemiyle yürüdüğü için genel bir sonucu da aktarmadığı kanısındayım.

Gerçek sonuçları yansıtmadığı düşüncesinden hareketle, firmaların reklam verilen radyolardan istenen dönüşü alamaması pastanın azalmasına neden olabilir. Ajansların araştırma istatistiği üzerinden firmaların planlamalarını yapmasından tutunda radyolar için hazırlatılan reklam spotundaki yetersizliği dahi olumsuz geri dönüşler doğurduğundan reklam verenin tercihinin farklı mecralara kaymasıyla birlikte pastadan alınan payın azalmasına neden olabilir.

Sistemin çok daha gerçekçi bir yapıya sahip olması gerekir. Tek ve ciddiye alınan sistemin bu oluşuyla reklam verenlerde ajansların sundukları üzerine bütçe ayırıp buna göre reklam vereceği radyoya karar veriyor. Elbetteki bu araştırma sonuçlarında hak eden radyolar olduğu kadar, gerçekte o istatistiği hak etmeyen yada araştırmaya hiç girmemiş fakat gerçekte çok dinlenen radyolarda var.

Keşke mümkün olabilse de siyasi parti seçimlerindeki gibi herkes oy pusulasında olduğu gibi kategorilerine göre dinlediği radyoları yazsa… Böylece milyonların katıldığı hemen hemen eksiksiz bir katılım sağlanmış olmakla beraber gerçek istatistiklere de kavuşulmuş olur.
Belki bu mümkün olmayacak bir şey ama artık teknolojik imkanlar mı kullanılır veya SMS yoluyla mı bir proje üretilir bilemiyorum. Ama bu düşüncelerden yola çıkılarak güzel bir proje üretildiğinde en azından belli kişilerle yapılan bir araştırma olmaktan çıkıp, genel bir katılımla gerçek bir sonuç alınan bir sistem haline gelir.

Keşke bu gibi bir çözüm üretilse de radyolar da dinleyiciler de, ajanslar da, reklam verenler de rahat bir nefes alsa…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)