Genel Bilgiler

Şarkı Tanıtımı Nasıl Yapılır Sorusunu Yanıtlıyoruz!

Şarkı tanıtımı nasıl yapılır diye soruyorsanız, tüm sorularınıza yanıt veriyoruz. Müzikonair Company olarak güçlü PR stratejileri ile bağımsız sanatçılara destek oluyoruz.

Şarkı tanıtımı nasıl yapılır diye soruyorsanız, tüm sorularınıza yanıt veriyoruz. Müzikonair Company olarak güçlü PR stratejileri ile bağımsız sanatçılara destek oluyoruz. Peki şarkıların tanıtımlarını nasıl yapıyoruz? Sanatçılara neler sunuyoruz? Bu soruları yanıtlamadan önce müzik PR konusunda aydınlatıcı bilgi vermek yerinde olacaktır.

Ürün ve hizmetlerden gelir elde edilmesi için ürünün pazarlanması gerekmektedir. Günümüzde de bir müzik eserinin müzik endüstrisinde varlığını sürdürmesi için pazarlama çalışmasına ihtiyaç duyar. Şarkı söz, beste ve aranje süreçlerinin ardından kayıt altına alınır ve müzikseverlerle buluşturulur. Ancak şarkının tam anlamıyla geniş kitlelere ulaşması için bir PR çalışması yapılmalıdır. Müzik pazarlamak sanıldığı kadar kolay değildir. Her hafta onlarca hatta yüzlerce yeni şarkı ve albüm piyasaya sürülmektedir. Ancak bunlardan yalnızca küçük bir kısmı müzik listelerinde ve medyada geniş yankı bulur. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de pazarlama stratejileridir. Bir müzik eseri radyo, televizyon, gazeteler, web siteleri ve yeni medya mecralarında tanıtılabilir. Ancak bu en basit yoldur. Müzikonair Company güçlü PR stratejileri ve ekibi ile çok daha fazlasını sunmaktadır.

Yeni Çıkan Şarkı Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Nitekim şarkı tanıtımı nasıl yapılır sorusunun cevabı sektörde varlığını sürdüren, gelişigüzel stratejilerle amatör hizmetler sunan küçük çaplı PR şirketlerinin aksine rüştünü ispatlamış, güçlü referanslara sahip şirketlerdedir. Türkiye’nin en büyük müzik PR ajansı olan Müzikonair 10 yıldan uzun bir süredir PR stratejileri geliştirmekte ve uygulamaktadır. Eğitimli, profesyonel ve kendini sürekli geliştiren güçlü ve dinamik bir ekibe sahip olan şirketimiz, pek çok sanatçıyı geniş kitleler ulaştırmayı başarmıştır.

Sanatçı PR konusu derin bir konudur. Tek bir noktadan bakmak ve kuş bakışı hizmetler sunmak günü kurtarmaktan ibarettir. Müzikonair olarak kalıcı, sürece yayılan ve global düzeyde de geçerli olan küresel stratejileri uygulamaktayız. Bu bir sanatçı için bülten çalışması, sosyal medya ve halkla ilişkiler stratejileri şeklinde sıralanmaktadır.

Bir şarkı tanıtımı için öncelikle şarkınızın yayınlanmadan önce tanıtımını yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Henüz tanınmamış bir sanatçıysanız, biyografiniz ve müzikal yaşamınızla ilgili bilgi verici basın bültenleri hazırlanmalı ve basına dağıtılmalıdır. Şarkınızın künyesi, hikayesi (varsa) hazırlık süreci ve kariyer hedeflerinizi anlatan demeçler kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Bu içerikler yazılı ve görsel medya mecralarında yayınlanmalıdır. Bununla birlikte şarkınızın varsa klibiyle birlikte teaser çalışması birkaç gün önceden dinleyiciye sunulmalıdır. Bu teaser merak uyandırıcı ve ilgi çekici olmalı ki kitleniz şarkınız ile ilgili sabırsızlanmalıdır.

Şarkınızın dijital platformlarda yayınlanmış olması bir diğer aşamadır. Spotify şarkı tanıtımı için öncelikli olarak bilmeniz gereken organik ve tamamen resmi yöntemlerle bu işi yapmanızdır. Aksi takdirde sanatçı prestiji azalmakta ve gelir kaybı yaşanabilmektedir. Spotify sanatçılar için birçok imkan sunmaktadır. Bunlardan birisi de yeni müzik radarı listesinde yer almaktır. Spotify for Artist aracılığıyla henüz yayınlanmamış eserinizi editörlere tanıtabilirsiniz. Bu sayede sanatçı hesabını takip eden dinleyicilerin Yeni Müzik Radarı’nda yer alabilirsiniz. Bu noktada sanatçı olarak bizzat yapabileceğiniz başvurunun yanı sıra şirketiniz sayesinde de başvuruda bulunabilirsiniz. Spotify çalma listesi başvuru için Müzikonair ile iletişime geçebilirsiniz.

Şarkınız Yayınlandıktan Sonra PR Çalışması Yapın

Şarkı tanıtımı nasıl yapılır sorusunun en geleneksel cevaplarından bir tanesi de şarkınız yayınlandıktan sonra yapılan PR çalışmalarıdır. Ulusal ölçekli yayın yapan radyo ve televizyonlara bağlanabilir, şarkınızın tanıtımını yapabilirsiniz. Gazetelere ve ünlü müzik eleştirmenlerine demeçler verebilirsiniz. Öte yandan magazin, realty ve talk show programlarına katılabilir, şarkınızı farklı kitlelere ulaştırabilirsiniz. Sosyal medyada şarkınızla bir akım başlatılabilir ve sosyal mecralarda viral stratejiler üretilebilir.

Yukarıda saydığımız tüm hizmetlere ve çok daha fazlasına Müzikonair PR ile ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişime geçin.

Şarkı tanıtımları, PR çalışmaları ve listeler girmek konusunda detaylı bilgi ve hizmet için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.