Köşe Yazıları

Seslenen Adam ile Z Raporu

Müzikonair köşe yazarlarından Seslenen Adam'ın Z Raporu isimli yazı dizisinin ikinci bölümü yayımlandı.

“Elizabeth Gilbert, Eat, Pray, Love” kitabından uyarlama Julia Roberts’ın başrolünde olduğu filmdeki (Ye Dua Et Sev) en vurucu kelimemdir. Tabi zaman zaman kendime bu minvalde sorular sorarım. “Benim ritmim ne?” “Benim rengim ne?” “Benim korkum ne?” “Benim güçlü olduğum ne?” velhasıl liste uzun… (deli sorular) Sen de kendine sor. “Benim” ile başla. Filmdeki diğer cımbızladığım kelime İtalyanca’da “Attraversiamo” hadi karşıya geçelim demek.Bendeki anlamı; hadi köprüleri yakalım, bilinmeze doğru heyecanla yol alalım. Aşk ve hayat “an” da aksın, geçmişle bağımız kalmasın.”

Senin kelimen ne?

Karadutun lekesini yine kendi yaprağının çıkardığını, nesillerini birbirine borçlu olan Ardıç kuşu ve Ardıç ağacının hikayesini öğrendiğimde yaranın merheminin yine yara olduğunu düşünmüştüm ve her yara izinin aslında yaşam izi olduğunu. Çoğalan izlere, geçen yıllara. Ve her şeyin nihayetinde güncel yaşamınıza ve hücrelerinize zerk edenlere. Uzaklardan gelen, kalbin mürekkebinden kelamı satırlara düşüren kelamlarına, sol yanımda taşıdıklarıma ve sol yanlarında yer ettiklerime selam olsun…

Neyi farkettim biliyor musun. Özgürlüğün anlam karşılığı hayvanların sessizliğinde olduğunu. Özgürlük; uçmak için tasarlanmış sinek kuşun’un kanadında ya da şımartılmış ev kedisinin keyfi kibirinde ve ya ne bileyim bir mirket’in, istediği yeri mesken tutma hakkında mesela. Özgürlük; söz olmaktan çok, öznel olmakta aslında. Hiç düşündün mü?

İnsula; İnsan beyninde bulunan, insan davranışını anlamak için elzem ve gizemli bir bölge. Nörologlar’a göre duyguların kaynağı, bazılarına göre “vicdan”ın bulunduğu alan. Bana göre; empati, sezgi, vicdan karargahı.

Pinokyo’lar çağında, fabrikasyon aşk’lar yerine; Henry Miller, dahi şair Rimbaud’yu anlattığı “Büyük İsyan” adındaki kitabında mealen şöyle der: “Sevilmek istiyorsan, sevginin aslı ol”

Z Raporu Şarkı:

Louis Armstrong – La vie en rose (Pembe Hayat)

Hold me close and hold me fast
The magic spell you cast
This is la vie en rose
When you kiss me heaven sighs
And tho I close my eyes
I see la vie en rose.

Beni yakın tut ve sımsıkı sarıl
Yaptığın büyü
Bu pembe bir hayat
Beni öptüğünde cennet iç geçiriyor
Ve ben de gözlerimi kapatıyorum
Pembe hayatı görüyorum

Z Raporu Kitap:

Clarissa P. Estes-Kurtlarla Koşan Kadınlar

Memento mori (Fani olduğunu hatırla) felsefesi! 25 yıllık birikimi olan, psikanalist, şair ve cantadora olan Clarissa Pinkola Estes’in 16 ayrı hikayeden oluşan kitabı. Arketipler vasıtasıyla anlam katabiliyorsunuz ve sizi mental anlamda zorluyor. Yazarın bakış açısında, kurtlar’ın ve kadınların arasında, vahşilikleri, zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik var. En ilginç örneklerle betimlediği, doğa ile bağlarını dahili tutmuş ve seçimlerini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor.

ayrıntı yayınları

Z Raporu Film:

Not Defteri – The Notebook

Film Nicholas Sparks’ın aynı adlı romanından uyarlanmış. “seni zaten bir kez kaybettim… ikincisine de dayanabilirim sanırım…” repliğiyle Allie’ye gitmemesi için yalvaran Noah’ın tüyleri diken diken eden, gündem zehirlenmesi yaşayanlar için panzehir niteliğinde…
Aşk, büyük aşkın saye’si, teslimiyet, aidiyet. Egoyu, nefsi yenme okulunun giriş sınavı.

https://www.imdb.com/title/tt0332280/

Z Raporu Şiir:

Naile Dire – Türbülans

Reyhane’yi, irtifa kaybı’nı, Kadıköy’ü, nakşedilen kadın sarsıntılarını, meta’ları, varisli odaları, aklın mecmualarını ve her şeyi… Şiir’in meşalesini taşıyan, kalbinin mürekkebiyle yazan! Daim olsun…

Canımı yumruk gibi sıkan aşkın diğer yarısıyım
düğümlü kaburgası yalnızlığın nasıl çözülür
bitmezoğlu bitmez bir sıkıntı mavnalarla aramda
kim ne sırtlanırsa ona düşman
ben tenhası dünyanın, bunlar omuzlarım…

https://www.dr.com.tr/Kitap/Turbulans/Naile-Dire/Edebiyat/Siir/Turk-Siiri/urunno=0001887616001

Z Raporu Olumlama:

Karşıma çıkan fırsatları rahatlıkla fark ediyor ve kolayca değerlendiriyorum.

Yazının mottosu: Evet, sevgi yaşamdan daha uzun sürer! O yüzden hamisi olun hayatınızın…

Sizi seviyorum ve bunu sık sık yapacağım… Çok hoş kalın!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu