Genel Bilgiler
Trend

TikTok’ta Şarkı Reklamı Yapmak ve TikTok Fenomenlerine Şarkı Paylaştırmak Nasıl Olur?

TikTok'ta şarkı reklamı yapmak ve TikTok fenomenlerine şarkı paylaştırmak artık mümkün! İşte ipuçları...

TikTok, dünya üzerinde 1 milyar kullanıcısı bulunan Çin merkezli şirket Bytedance’e ait bir video paylaşım platformu. Uygulama, sadece kişilerin video paylaştığı bir mecra olmaktan çıkıp yerli yabancı pek çok sanatçının şarkısının daha geniş kitlelere ulaşmasında önemli rol oynuyor. Örneğin bir sanatçının şarkısı YouTube’da 30 bin kişi tarafından izleniyor ancak şarkı, TikTok’ta tutarsa bir anda YouTube ve diğer platformlarda da daha fazla izlenme sayısına ulaşıyor; sonrasında belki yılın hit şarkısı haline geliyor. Bunun için bazı müzisyenler TikTok’ta şarkı reklamı yaptırıyor ya da fenomenlerden şarkılarını paylaşmasını istiyor. Peki TikTok’ta şarkı reklamı yapmak nasıl mümkün oluyor? Tiktok fenomenlerine şarkı paylaştırmak nasıl yapılıyor?

TikTok Reklam Modelleri Neler?

Türkiye’de daha çok Z kuşağının kullandığı TikTok uygulamasında farklı reklam modelleri bulunuyor. Peki TikTok reklam modelleri nelerdir? İşte yanıtı!

1- TikTok Topview Reklam Modeli (Üstten Görünüm)

Uygulama ilk açıldığında karşınıza çıkan video reklamdır. 5-60 saniye arasındaki videolarla yapılır. Topview reklamlar, bütün ekranı kaplar. Bu modelde günlük satın alım yapılır.

2- TikTok Brand Takeover Reklam Modeli (Marka Devralma)

Görselle ya da 5 saniyelik videoyla yapılabilir. Brand takeover reklamlar, uygulama açıldığında bütün ekranı kaplayacak şekilde kullanıcının karşısına çıkar. Bu modelde günlük satın alım yapılır.

3- TikTok One Day Max Reklam Modeli

Uygulamanın “sizin için” kısmında yer alan reklamlardır. One day max reklamların video uzunluğu 60 saniyedir. Bu modelde günlük satın alım yapılır.

tiktok reklam verme ücreti tiktok şarkı reklamı nasıl yapılır tiktok fenomenlerine şarkı paylaştırma nasıl yapılır

4- TikTok Brand Premium Reklam Modeli

TikTok’ın sizin için kısmında görünür. Tıpkı one day max modelindeki gibi süresi 60 saniyedir. Ancak one day max modelinden farkı, bin gösterim başı maliyet (CPM) ile satın alınmasıdır. Ayrıca bu modelde hedef kitlesini reklam veren kişi belirleyebilir.

Kullanıcı hedef kriterleri arasında ağ ve popüler içerikler, mobil cihaz markası, işletim sistemi, ilgi alanları ve dili bulunur. Bu kriterlere göre hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.

5- TikTok In-Feed Ads Conversion Reklam Modeli (Yayın İçi Reklamlar)

Daha çok e-ticaret siteleri için kullanılır. TikTok in-feed ads conversion reklam modeli, dönüşüm odaklı bir yapıya sahiptir. Var olan TikTok hedefleri dışında yeniden hedefleme, benzer kitle oluşturma ve veri odaklı hedefleme gibi seçeneklere sahiptir. CPI ve CPC şeklinde satın alım yapılır.

6- TikTok Hashtag Challenge Reklam Modeli

Oluşturacağınız bir etiket (hashtag) ile bu etiketlerde video çekimi sağlatabileceğiniz bir modeldir. Örneğin şarkınızın ismi “Sevgi” ise etiket olarak #sevgi’yi belirleyebilirsiniz.

TikTok Reklam Verme Nasıl Yapılır?

TikTok reklam verme yöntemini uygulamak için öncelikle bir TikTok Ads hesabınızın olması gerekiyor. Buraya tıklayarak formu doldurmanız gerekiyor.

  • Yükleyeceğiniz videonun en fazla 500 MB boyutunda olması gerekiyor.
  • Video süreleri 5-60 saniye arasında değişiyor. Dolayısıyla şarkınızın bu aralıktaki vurucu bir kesitini reklam vermeye özen göstermelisiniz.
  • TikTok’a reklam verirken BuzzVideo, News Republic, Vigo (sadece Hindistan), TopBuzz’da da yayımlanmasını istiyorsanız bu seçeneği aktifleştirebilirsiniz.
  • Hedef kitlenizi yaş, dil, cinsiyet, ilgi alanları, kullanılan cihaz gibi kriterlere göre belirleyebilirsiniz. Örneğin Rap şarkı yaptıysanız hedef kitlenizi Z kuşağından seçmeniz işinizi görebilir. Ancak bu her zaman böyle olmayacağından danışmanlık almanız önem taşıyor.

Ancak Tiktok Ads’in Facebook Ads Manager gibi herkese açık olmadığını belirtelim. Bu sebeple bu konuda çalışan kişilerden destek almanız gerekebilir. Destek almak isteyen müzisyenler, Müzikonair’a başvurarak çözüm bulabilirler. Yazının sonunda iletişim bilgilerimizi bulabilirsiniz.

tiktok reklam verme ücreti tiktok şarkı reklamı nasıl yapılır tiktok fenomenlerine şarkı paylaştırma nasıl yapılır

tiktok reklam verme ücreti tiktok şarkı reklamı nasıl yapılır tiktok fenomenlerine şarkı paylaştırma nasıl yapılır

TikTok Reklam Maliyetleri Ne Kadar?

TikTok, özellikle markalardan reklam almaya başladıktan sonra kendi itibarını korumak için reklam maliyetlerinde düzenleme yaptı. Ayrıca her reklam modelinde fiyatlandırmanın değiştiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca sırf maliyetini hesaba katarak reklam yapmanın riskli olduğunu da belirtelim. Çünkü şarkınızın gerçek bir kitleye ulaşması ve zamanla hit haline gelmesi için onun pazarlanması ve ona göre seçilen reklam modeli öncelikli öneme sahiptir. Doğru modelin seçilebilmesi için bir uzman desteği alınması önem taşır.

TikTok Fenomenlerine Şarkı Paylaştırmak Nasıl Mümkün Oluyor?

Artık birçok sanatçı şarkısının daha fazla kişi tarafından dinlenmesi için TikTok fenomenlerine başvuruyor. TikTok fenomenleri etki gücü yüksek kişiler olduğu için sanatçıların ilgi odağında yer alıyor. Peki TikTok fenomenlerinin şarkınızı paylaşması için ne yapmanız gerekir? Bu konuda danışmanlık ve destek almak için Müzikonair’a başvurabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için muzikonair@gmail.com veya 0552 685 38 82 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

Buna benzer içerikler için buraya tıklayabilirsiniz

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.