Genel Bilgiler

Ulusal Radyolara Konuk Olmak İçin İzlemeniz Gereken Yollar

Ulusal radyolara konuk olmak konusunda neler yapılmalıdır? Radyolara konuk sanatçı olmanız için yapmanız gerekenler...

Ulusal ve yerel radyolara konuk olarak adınızı ve müziğinizi geniş kitlelere duyurabilirsiniz. Türkiye’de binlerce ulusal ve yerel çapta yayın yapan radyo bulunmaktadır. Eğer profesyonel müzik hayatınızın başındaysanız, tanıtım amaçlı bu radyolara konuk olarak şarkınızı paylaşabilir ve kendinizi tanıtma fırsatı elde edebilirsiniz. Hele ki bir de canlı bağlantı konuğu yahut program konuğu olduğunuzda radyo camiasında da birçok bağlantı elde edebilirsiniz.

Radyolarda özellikle müzik direktörleri ile iletişime geçmeniz ileride fayda görmeniz kaçınılmaz olacaktır. Peki ulusal radyolara konuk olmak konusunda neler yapılmalıdır? Radyolarda tanıdığınızın olup olmaması konuk sanatçı olarak programlara davet edilmede önem taşıyor mu?

Radyolara Konuk Olmanın Avantajları

Ulusal radyolara konuk olmak veya yerel radyolara konuk olmak birçok sanatçının yeni single/albüm çıkardığında başvurduğu yollardan bir tanesidir. Bu sayede radyoda çalışmalarınızı detaylıca anlatma fırsatı elde edebilir ve konuk olduğunuz radyonun kitlesi tarafından dinlenirsiniz. Unutmayın ki sektörde ne kadar tecrübe sahibi olursa olsun, ne kadar ünlü olursa olsun hemen her sanatçı radyolara konuk olmaktadır. Radyolar ile her daim etkileşimde olan sanatçılar günün sonunda başarılarını daha kısa yoldan taçlandırabilir. Çünkü radyo, günümüzde hala milyonlarca kişi tarafından tercih edilen bir kitle iletişim aracıdır. Buna dijital radyolar da eklendiğinde kitlenizin ne kadar artabileceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.

Konuk Olabileceğiniz En Popüler Radyolar

Virgin Radyo, Kral FM, Pal FM, TRT FM, Best FM, Alem FM gibi sıralanabilecek popüler ulusal radyolara konuk olduğunuzda binlerce kişiye aynı anda ulaşabilirsiniz. Ulusal radyoların yanı sıra dinleyicisi hiç de azımsanmayacak yerel çaptaki radyolar da bulunur. Bunlar şehir radyolarıdır. Öte yandan üniversitelerin radyoları ve dijital radyolar da sesinizi duyurabileceğiniz önemli platformlardır.

Peki yukarıda bahsi geçen radyolar başta olmak üzere ulusal ve yerel radyolara konuk olmak için ne yapılması gerekir? Gelelim işin en merak edilen kısmına…

Radyolarla Nasıl İletişime Geçilmelidir?

Bağımsız ve amatör bir müzisyensiniz ve bir albüm çıkardınız. Albümü Youtube ve dijital platformlarda yayımladınız. Sıra geldi PR ve tanıtım kısmına. Bu noktada profesyonel bir hizmet almanız gerekir. Profesyonel bir PR ve basın danışmanlığı işlerin kolay ve hızlı yürümesini sağlayacaktır. PR danışmanlarınız aracılığıyla ulusal radyolara konuk olmak veya telefon bağlantısı yapmak mümkündür. Radyolar ile kendiniz de iletişime geçebilirsiniz ancak burada sanatçı prestijinizi zedeleyebilir daha da kötüsü yoğunluk sebebiyle ciddiye alınmayabilirsiniz. Siz sadece sanatınızla ilgilenin diğer her şey ile PR danışmanlarınız ilgilenecektir.

Ulusal bir radyoya konuk olduğunuzda radyo programcısının size yönelteceği sorulara karşı hazırlıklı olmak oldukça önemlidir. Radyonun yapısı gereği samimi bir sohbet gerçekleştirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu ve birçok altın değerindeki bilgi ve stratejiye ve PR hizmetine Müzikonair aracılığıyla erişebilirsiniz. Müzikonair yüzlerce sanatçısına PR danışmanlığı hizmeti vermektedir. Bununla birlikte bağımsız ve amatör müzisyenleri destekleyen bir dizi fırsatı bulunmaktadır. Radyo camiasının üst düzey yöneticileri, müzik direktörleri ve radyo programcıları ile sanatçıların aralarındaki ilişkinin daima sıcak tutulması gerekir. Bu hem tanıtım açısından hem de dinleyicilerine ulaşmanız açısından olmazsa olmaz bir detaydır. Hal böyle olunca yalnızca yeni albüm yahut single çıkardığınızda değil, programlara katılım konusunda da radyolarla iletişim halinde olmalısınız. Nitekim ünlü yahut henüz beklediği dinleyici kitlesine ulaşamamış amatör sanatçılar olsun mutlaka radyoları önemser ve değer atfeder. Radyolarda şarkınızın çalması geniş kitlelere ulaşmanıza katkı sağlar. Bununla birlikte radyoların müzik listelerinde yükselen şarkınızın değeri ile paralel olarak marka değeriniz de artmış olacaktır.

Bize Ulaşın

Daha fazla bilgi için [email protected] ve WhatsApp üzerinden 0552 685 38 82 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu