Genel Bilgiler

Uluslararası Haber Sitelerinde Haber Yayınlamak İçin Neler Yapılmalı?

Uluslararası haber sitelerinde haber yayınlamak için ne yapılmalı? Global sitelerde PR yaptırmak için nerelere başvurulmalı?

Şarkısını ve müzikal çalışmalarını geniş kitlelere duyurmak isteyen kişilerin uygulayabileceği pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden daha önce “Şarkımı Nasıl Duyurabilirim?” ve “Şarkımı Ünlülere Nasıl Ulaştırırım? Şarkımı Nasıl Satabilirim?” yazılarında söz etmiştik. Bu yazımızda ise uluslararası haber sitelerinde haber yayınlamak için yapılması gerekenleri derledik.

uluslararası haber sitelerinde haber yayınlamak

Uluslararası Haber Sitelerinde Haber Yayınlamak İçin Yapılması Gerekenler

Uluslararası haber sitelerinde haber yayınlamak isteyenlerin takip etmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Uluslararası haber sitelerinde haber yayınlamak için öncelikle bir PR ajansı ile çalışmanız gerekmektedir.
 • PR ajansları sizin yerinize haberinizi sadece ulusal değil uluslararası haber siteleri aracılığıyla da yaptırabilir.
 • Ancak hangi mecralarda yayınlatmak istediğinize siz de karar verebilir, bu noktada PR şirketi ile irtibat kurabilirsiniz.
 • Ardından PR şirketi sizin için bir haber bülteni hazırlayacak ve bu bülteni ilgili uluslararası haber sitelerine iletecektir.
 • Her PR şirketinin iş birliği kurduğu haber siteleri farklı olabilmektedir, bu detay unutulmamalıdır.
 • Ayrıca burada şirketin iş birliği halinde olduğu haber siteleri de incelenmelidir. Eğer yerel ve küçük çaptaki sitelerden ziyade büyük çapta yayın yapan sitelerde yer almak istiyorsanız anlaşmalı olduğunuz şirketle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin En İyi PR Şirketi Hangisi? Sanatçılar İçin En İyi PR Ajansı Hangisi?

Hangi Yabancı Sitelerde Haber Yayınlamak Gerekir?

Yabancı sitelerde haber yayınlamak, bir müzisyenin çalışmalarını yurt dışına duyurması adına önemli bir yerde durmaktadır. Özellikle Billboard, 9GAG, Variety gibi platformlarda sizin hakkınızda yayımlanacak içerikler, kârınıza olacaktır.

uluslararası sitelerde global sitelerde pr yaptırmak

Global Sitelerde PR Yaptırmak İçin Ne Yapılmalı?

Global yani küresel ölçekte, uluslararası arenada yayın yapan bazı haber sitelerinde PR yaptırmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle bir PR ajansı ile çalışıyor olmalısınız.
 • Fakat ajansın yerel ya da ulusal gazeteler ve haber siteleri ile değil, yabancı haber siteleri ile de çalışıyor olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Eğer ajans uluslararası haber siteleri ile iş birliği kurmamışsa, ajansla imzaladığınız sözleşme sınırlarına aykırı davranmamak kaydıyla başka ajanslar ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Anlaştığınız ajans, sizin için yayınlanmasını istediğiniz haberleri ilgili uluslararası haber sitelerine gönderecektir.
 • Ayrıca sadece haberler değil, PR ajansı aracılığıyla hakkınızda bir köşe yazısı da yazdırmanız mümkündür.

Öte yandan bütün bu hizmetleri tek bir yerden almanız da mümkündür. Müzikonair PR ekibi olarak uluslararası sitelerde haber yayınlamak konusunda danışmanlık ve PR hizmeti vermekteyiz.

Müzikonair’a muzikonair@gmail.com ve 0552 685 38 82 WhatsApp Bilgi Hattı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Müzik sektörüne ilişkin bilgilendirici yazılarımızı okumak için buraya tıklayın.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.