MüzikMüzik Haber

Yapay Zeka Artık Beste Yapıyor

Yapay zeka şirketi OpenAI, şarkı sözleri ve vokallerle beraber gerçek bir şarkı oluşturabilen açık kaynaklı yapay zeka sistemi Jukebox’u tanıttı.

Vokallerle Şarkı Oluşturuyor

Jukebox, neredeyse her türden müzik türünün olduğu bir veri seti ile eğitildi. Bu büyük veri seti, Jukebox’un eserleri üzerinde eğitim aldığı sanatçıların yaptıklarına çok benzer yeni şarkılar üretebilmesini sağlıyor.
OpenAI birkaç yıldır yapay zeka ile müzik üretmek için çalışıyor. Ekip daha önce MuseNet isimli yapay zeka ile temel tonlar ve besteler elde edebilmişti. Ancak Jukebox, MuseNet’ten bir adım daha ileri giderek bestelerin yanı sıra vokallerle de şarkı oluşturabiliyor.

Jukebox için şu ana kadar yapılan başvuruların hepsi akademik seviyede kaldı. “Bilgisayar tarafından üretilmiş sahte şarkılar” isimli bir kategori olmadıkça Jukebox’un şarkılarına yaygın bir şekilde rastlamayabiliriz. Çünkü Jukebox hala temel müzik yapısını takip etme yeteneğine sahip değil. Bu nedenle şarkıların nakarat gibi insanları yakalayan bölümleri Jukebox’un ürettiği şarkılarda bulunmuyor.

Şarkıların Bir Kısmı Yayınlandı

Jukebox’la şu anda şarkı yapmak oldukça uzun bir zaman alıyor. Jukebox’la 1 dakikalık bir şarkı yapmak yaklaşık 9 saat sürüyor. Bu da süreci oldukça uzun hale getiriyor. Ancak süre ne kadar uzun olursa olsun Jukebox oldukça güçlü bir yapay zeka olarak karşımıza çıkıyor.

Bu kadar anlattıktan sonra Jukebox ile yapılan şarkıları merak etmiş olabilirsiniz. OpenAI, Jukebox’la yapılan şarkıların bir kısmını yayınladı.

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu