Müzikonair Youtube Trend Olma Konusunda Bilmeniz Gerekenler | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Youtube Trend Olma Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Müzik içerikleri üreten kişiler için en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de Youtube trend olma konusunda olmaktadır.

Müzik içerikleri üreten kişiler için en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de Youtube trend olma konusunda olmaktadır. Yeni bir albüm, EP veya single çıkaran sanatçılar şarkılarını Youtube platformuna yüklemektedir. Ancak geniş kitlelere ulaşmak ve ses getirmek için bu platformlarda daha görünür olmanın yollarını aramaktadır. Bu yollardan biri de YouTube ’da trend listesine girme konusundadır. Peki bir müzik içeriğinin Youtube’da trend olması için ne yapmak gerekiyor?

Sanal alemin en fazla rağbet gören mecralarından olan Youtube bir video barındırma alanıdır. Dünyanın her yerinden milyonlarca insanın kullandığı platformda öncelikli olarak bir Youtube kanalı üzerinden içeriğin yayınlanması gerekmektedir. Bu kanalın abone sayısı oldukça önem taşımaktadır. Özellikle müzisyenler ve şarkıcılar için olmazsa olmaz denebilecek hususlar vardır. Youtube’da sponsorlu içerik sunmak bu yöntemlerden bir tanesi olsa da yüzlerce içerik arasından görünür olmak yine de zordur. Burada müzikalite, kemik kitleniz, gündem, konjonktür, yayımlama saatiniz, tarihiniz ve birçok algoritmaya göre değişkenlik gösteren bazı durumlar vardır. Müzikonair 25 yılı aşkın süredir süre gelen tecrübesi ve dijital altyapısı ile sanatçıların en çok çalıştığı şirketlerdendir. Peki Youtube trend olma konusunda en belirleyici ve esas kriter nedir?

Youtube Trend Olma Kriterleri Nelerdir?

Youtube dijital dünyanın yeni şöhret kazanımı ve gelir elde etme mecrasıdır. Bu alanda oldukça fazla gelir elde etmeniz mümkündür. Tıklanma, görüntülenme başına stream geliri elde edilmektedir. Bir müzik içeriği yayımlamadan önce ilk olarak YouTube’daki abone sayısı yüksek kanallar ile iş birliği sağlamanız gerekmektedir. Bu bazen bir plak şirketinin YouTube kanalı olurken bazen kişisel kanal bazen de eğlence içerikleri üreten kanallar olabilir.

Düzenli olarak içerik üretilen bir kanal zamanla kendi kitlesine ulaşmaktadır. Abone elde eder, içeriklerine yorum ve beğeni gibi geri dönüşler sağlar. Bir videonun trend listesine girmesi demek sadece bu alandaki içeriklere göz atan kişileri de teşvik etmek demektir. Videonuzun milyonlarca kişiye ulaşabilmesi ve daha büyük kitleler tarafından ilgi görmesi müziğinizi dinletebileceğiniz birçok dinleyiciye eş değerdir. YouTube trendler listesinin ne kadar üstünde yer alırsanız, o kadar fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Youtube trend olma için videonuzun yayınladığı tarih ve saatten itibaren algoritmalara uygun bir şekilde görüntülenmeniz ve tıklanmanız gerekir. Belli bir zaman aralığında en fazla tıklanan içerik sizinkiyse, trendlere girme şansınız epeyce yüksek olacaktır. Ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye farklılık gösteren Youtube trendler bölümünde bir sıralama vardır. Bu sıralamada müzik kategorisinde rakiplerinizi geride bırakmanız sizi benzersiz kılmaktadır.

Youtube’da Trend Olma Hakkında

Video içeriğinin yayımlandığı andan itibaren görüntülenme sayısı çok önemlidir. Videonuzun görüntülenme süresi de trend listesine girme konusunda önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse; 3 dakikalık bir videonu varsa ve içeriğinize tıklayan kişiler 3 dakikalık videoyu sonuna kadar izliyorsa, trend listesine girme şansınız oldukça artmaktadır.

Bir diğer önemli husus diğer sanal mecralarda Youtube linkinin paylaşılmasıdır. Bir link aracılığıyla videonuza gelen potansiyel dinleyicileriniz tıklanma sayısı üzerinde azımsanmayacak bir katkı sunar. Şayet müzik klibiniz başka platformlarda paylaşılmışsa, trendlere kolayca girmeniz mümkündür.

Abonelerinizin istikrarlılığı. Videonuzu izleyen kişiler, aynı gün veya hafta içerisinde tekrar dönüş yapıp videonuzu izliyorsa trendlere girme şansınız artar.

Abonelerinizin istikrarlı olması son derece önem taşımaktadır. Müzik klibinizi izleyen kişiler aynı gün ve yakın tarihler içerisinde videonuza dönüş yaparak tekrar izliyorsa, trend olma şansınız artmaktadır.

Youtube Algoritmalarına Hakim Olun

Youtube trend olma konusunda bir diğer belirleyici rol başlığınızın ve içeriğinizin uyumlu olmasıdır. Başlığınız clickbait değilse ve algoritmalara uygun bir başlık seçecekseniz doğru yoldasınız demektir. Videonuz ilk 3 gün içerisinde doğru kitlelere ulaşmışsa ve videonuz ilgi çekiciyse trendlere girme şansınız epeyce artacaktır.

Şarkının Youtube Trend Videolar Listesine Girmesi Önemli Mi?

Bir şarkı Youtube trend videolar listesine girdiği anda şarkının hiti yükselmekle kalmaz diğer platformlarda ve radyoların müzik listelerinde yükselişe geçebilir.

Youtube trend videolar listesi ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Ancak sizin videonuz ilk olarak Türkiye üzerinde trendlere girer. Youtube’un keşfet bölümüne düşmek bir diğer deyişle trendler listesine girmek, müzisyenlerin ve şarkıcıların en merak ettiği konular arasında yer alır.

Şarkınızın Youtube trend olma ve trendler listesinde yer alması şarkınızın ve video klibinizin oldukça büyük bir kitle tarafından tıklandığı ve etkileşim aldığı anlamına gelir.

Profesyonel Destek Alın

Sektörün önemli kilometre taşları arasında yer alan Müzikonair Company ile Youtube ve dijital platformlarda yerinizi alabilir ve kitlenizi genişletebilirsiniz. Bu sayede şarkınızın gücüyle de orantılı olarak PR ve diğer her türlü alanda profesyonel destekler alarak şarkılarınızı. video klibiyle birlikte yahut yalnızca lirik olarak Youtube trend videolar listesinde yer alması adına girişimde bulunabilir ve kariyeriniz adına önemli fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Şarkınızı Türkiye’nin en büyük müzik kanalı Netd Müzik’te yayınlatmak için Müzikonair ile [email protected] e-posta ve 0552 685 38 82 Whatsapp Bilgi Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu