Genel Bilgiler
Trend

Dijital Müzik Dağıtım Nedir, Nasıl Yapılır? Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Ne İş Yapar?

Bu yazımızda dijital müzik dağıtım nedir, nasıl yapılır, dijital müzik dağıtım şirketleri ne iş yapar gibi temel soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Günümüzde dijital müzik dağıtım platformları, müzik sektöründe önemli bir yer elde etmiştir. Birçok müzisyen, eserlerini Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi platformlar üzerinden yayımlamaktadır. Ancak bir şarkının birden fazla platformda yayımlanması için gerekli bazı adımlar vardır. Bu adımların nasıl uygulanacağını daha önce başka bir yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise müzik nedir, dijital dağıtım nedir, nasıl yapılır gibi temel soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Dijital Müzik Nedir?

Çevrimiçi ortamlarda müzik ve dağıtım yazılım ortamlarına yüklenerek dinleyicilere ulaştırılması sistemidir. Çevrimiçi platformlarda müzik üretmek ve paylaşmak için bazı platformlara ihtiyaç vardır. Bu platformları hem müzisyenler, aranjörler ve besteciler hem de dinleyiciler kullanmaktadır.

Dijital Müzik Platformları Nedir?

Çevrimiçi müzik platformları, müzisyenlerin seslendirdikleri müzik eserini dijital yazılım ortamında dinleyicilerle paylaşmasını sağlayan bilgisayar uygulamalarıdır. Başka deyişle, çevrimiçi müzik platformlarında şarkılar, kaset veya CD gibi araçlara ihtiyaç olmadan direkt bir bilgisayardan, telefondan vb dinlenebilmektedir.

Dijital müzik deyince akla ilk gelenler Spotify, Apple Music, itunes, YouTube Music, fizy, Muud gibi platformlardır. Bu platformları kullanmak için çoğunlukla bir internete ihtiyaç vardır.

Dijital Müzik Dağıtım Nedir?

Dijital müzik dağıtım yasal haklarına sahip olduğunuz bir müzik eserini yani şarkıyı dijital müzik platformlarına yüklemenize imkân veren hizmettir. Bu faaliyetler, profesyonel şirketler tarafından yürütülür.

Profesyonel plak şirketleri yahut dağıtım şirketleri ile iş birliği sağlayan müzik üreticileri bu alanda aktif olarak faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Dünya devi müzik dağıtım şirketlerinden Believe Music, Distrokid yahut CdBaby gibi markaların abonelik hizmetlerine dahil olarak bir label açabilmekte ve dünya çapında müzik yayımlayabilmektedir.

Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Ne İş Yapar?

Şarkınızın Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi birçok dijital müzik dağıtım platformunda yayınlanmasını sağlar. Şarkınızın yayınlandığı uygulamalarda her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için gerekli çalışmaları uygulamaya geçirir. Müzik dağıtım şirketi, şarkınızın telif kazançlarını kontrol etmenize imkan tanır. Ayrıca bu şirketler, telif haklarınızın ve şarkınızın herhangi bir aracı olmadan korunmasını ve paylaşılmasını sağlar. Sanatçıların çevrimiçi müzik platformlarında kendilerine profil oluşturmalarına yardımcı olur. Herhangi bir müzik platformlarında eserinizin çalınması halinde telif gelirlerinizi raporlar ve size gönderir.

Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle müzik şirketinizin bireysel mi yoksa sermayeye mi dayalı olacağını belirlemelisiniz. Bireysel/ bağımsız dağıtım şirketlerinin büyümesi ve sesini duyurması daha zor olabilir. Fakat sermaye şirketlerinin elde edeceği ticari itibar daha fazla olabilmektedir. Müzik dağıtım şirketinizin resmi olarak kaydının tamamlanması ve şirketinizi kurmak için alacağınız izinler, şirketin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin bireysel olarak kurulan müzik şirketleri, istenen evrakları hazırladığında aynı gün vergi levhası alabilir. Fakat sermaye şirketlerinde ortalama 4-6 iş gününü bulabilir. Vergi levhası alındıktan sonra “işyeri açma ve çalışma ruhsatı” alınmalıdır. Bunun için başvurulacak yer, belediyedir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı ise istenen belgeler toparlandıktan sonra birkaç gün içerisinde alınabilmektedir. Öte yandan, “Müzik dağıtım şirketi açılış ücreti ne kadar” diye merak edilmektedir. Ücretler ile ilgili güncel bilgiye ulaşmak için muzikonair@gmail.com ve WhatsApp üzerinden 0552 685 38 82 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

➡️İlginizi çekebilir: Profesyonel Dijital Müzik Dağıtım Hizmetleri

Dijital Müzik Dağıtım Nasıl Yapılır?

  • Müzisyenler dijital müzik dağıtım şirketleri ile belli bir süre dahilinde anlaşma imzaladıklarında, şarkılarının tüm dijital müzik platformlarında yayımlanmasını sağlamaktadır.
  • Müzisyenlerin anlaştığı şirketler ise hemen her platform ile anlaşmalı olduğu için sanatçıların şarkılarını bu platformlara yüklemektedir.
  • Ancak dağıtım şirketinin şarkıyı dijital platformlara yüklemeden önce şarkı ile ilgili bazı detayları (söz müziği kimin, hangi şirketin etiketiyle çıktı, sözleri neler, kapak fotoğrafı hazır mı vb) öğrenmesi gerekir.
  • Şirket, bütün detaylara hakim olduktan sonra şarkıyı sanatçının ekibinin belirttiği tarihte yüklenmesi için platformlara göndermektedir.
  • Şirket, şarkıyı söz konusu platformlarda paylaştıktan sonra, müzisyenin telif kazançlarını kontrol etmesini sağlar.
  • Ayrıca eserin çalınması durumunda telif gelirlerini raporlayarak sanatçıya ulaştırır.
  • Ancak kimi zaman bazı müzisyenler, müzik şarkı dağıtımı işlemini kendisi üstlenmek istemektedir. Bunun için bazı uygulamalar kullanılabilmektedir. Fakat bu süreci takip etmek, bir müzisyen için genellikle zordur bu yüzden mutlaka konu ile ilgili profesyonel destek alınmalıdır.

Müzik eserinizin dağıtımını sağlamak için Müzikonair ile muzikonair@gmail.com ve 0552 685 38 82 WhatsApp Bilgi Hattı üzerinden iletişime geçerek siz de profesyonel yardım alabilirsiniz.

Reklam

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.