MüzikMüzik Haber

Eflatun’dan Popçulara Çarpıcı Sözler: “Bıraksınlar Da Azıcık Rapçiler Para Kazansın”

Kendi şarkılarıyla olduğu kadar Mustafa Ceceli, Gülben Ergen, Burcu Güneş, Ayşegül Aldinç ve Mustafa Sandal gibi isimlere verdiği bestelerle de tanınan ünlü şarkıcı Eflatun, genç gazeteci İsmail Gökgez’in sorularını yanıtladı.

Covid-19 virüsü sebebiyle bir araya gelemeyen ikili, Whatsapp üzerinden soru-cevap yaptı. Sektörün durumundan, Ajda Pekkan’a, son albümü Uçsuz Bucaksız’dan, starlık kavramına, rap müzikten, evliliği ve çocuklarına kadar birçok önemli açıklamada bulunan başarılı müzisyen samimi cevaplarıyla dikkat çekti.

İşte o röportajın öne çıkan soruları ve yanıtları…

-2009’dan beri sanatçı kişiliğinizi ve bozulmayan çizginizi çok beğeniyorum.

Çok teşekkürler. Ben aynı şekilde devam edeceğim. Bir müzisyenin müzik yapmaya çalışmasından daha normal bir şey yok. Arkadaşlar ipin ucunu kaçırdılar. Ayda bir şarkı çıkarıyorlar. İnsanlar benim sanatsal dünyamı organize edemezler. Onun kararı bana aittir. Üreten benim. Güzel bir şey yaptığıma inanırsam insanlara sunarım. En son En Güzel Ben Sevdim şarkısını çıkardım. Şimdi sanatsal camiada şöyle şeyler oluyor. 5 yıl ara veriyor mesela. Geri bir dönüyor. Bu kadar arayı bunun için mi verdin diyorlar. Benim çok şükür ki geri dönüşlerim her zaman iyi oluyor. Neden? Çünkü bir şeyleri hazırladıktan sonra servis ediyorum. Biriktiriyorum. Param bitince şarkı çıkarmıyorum.

-YouTube için akustik bir şeyler düşünmüyor musunuz?

Hiç düşünmüyorum. Valla bir şey söyleyeyim mi? Ben ezberleri son derece yanlış bulan ve kendime yakıştırmayan biriyim. Birileri Youtube’dan çok para kazanıyor diye ben de aynısını yapamam. Ha şunu yapabilirim. Çok güzel bir konsept geliştiririm. Farklı bir şey bulursam yaparım. Kalkıp da sırf para diye olan şeyleri tekrar tekrar pişirmek istemem. Zaten buradan şunu da ileteyim. Ben başkasının şarkısını izin almadan söylemem. Çok net söylüyorum. Başkasının mutfağına girip yemek yapmıyorsam, başkasının arabasını kullanmıyorsam, izinsiz başkasının şarkısını da söylemem. Bu çok yanlış bir şey. Böyle bir şey var mı? Başka birinin malını sen izinsiz nasıl kullanıyorsun ki? Başkasına söylediğin zaman ama herkes yapıyor oluyor. Ya herkes banka soyuyor diye ben banka soymam. Ben herkes değilim. Yaparsam da izin alırım. Giderim ben böyle bir şey yapıyorum izin veriyor musun derim. Vermiyorsa yapmam. Tefini isterse ödersin. Böyle bir dünya yok. Herkes o zaman birbirinin arabasına binsin. Arkadaşlar burada yanlış yapıyor. Yarın öbür gün haklı olarak onların hepsi kapatılır.

-Bir gün rap yapar mısınız?

Asla yapmam. Ben rapçi değilim ki abi. Rap müziği yapabilmek için rapçi olmak gerek. Rap bir yaşam tarzıdır. Kalkıp da birtakım kelimeleri arka arkaya dizdiğin zaman rapçi olmuyorsun. Böyle bir dünya yok. Bir kere protest bir tavrın olacak. Sanatçı arkadaşlar birçoğundan bahsediyorum, tenhalarda dolaşıp bu kadar büyük korkaklıkla olmaz o işler. Öncelikle rap çok büyük bir cesaret işidir. Mahalle kültürü vardır. Dışarıdan biri o mahalleye giremez. Amerika’da suratını siyaha boyayıp zencilik yapamazsın. Zenci olacaksın. Zencilikten kastım siyahilik. Zenci kelimesini de çok sevmiyorum. Şu anda rap müzik yapan arkadaşlar para kazanıyor diye bu yapılmaz. Bırak kazansınlar. Bir kere de onlar kazansın ya. Bu ne açlıkmış kardeşim? Sen eğer topluma bir mesaj vermek istiyorsan kendi müziğinle ver. Ben çok yanlış buluyorum. Hiçbir zaman da rap yapmam.

İsmail GÖKGEZ | Müzik Onair

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.