MüzikMüzik Haber

Emre Kaya; “Hande Yener’e Tüm Bestelerim Feda Olsun”

Müziğin sevilen prensi Emre Kaya, müzikal hayatına dair samimi bir röportaj verdi…

İşte Emre Kaya röportajı;

1. Öncelikle yepyeni şarkınız olan ‘Rüzgar’ın hikayesini duymak isterdik.. Hiç boş şarkınız olmadığı gibi “Rüzgar” da dolu dolu HİT bir parça. Daha çıktığı ilk günden dikkat çekti. Hayırlı uğurlu olsun…

Aslında Rüzgar şarkısını 10 yıl önce Didim’de yazmıştım. Sahilde yürüyorken birden melodiler gelmeye başladı. Oturdum kendime bir limonata söyledim. O zaman tanınmadığım için rahatça sahile oturup gitar çalan arkadaştan rica ettim. Oturdum yazdım şarkıyı, güzel günlerdi insan özlüyor…

2. Müziğe olan ilginizi ilk ne zaman keşfettiniz? Veya kim keşfetti?

Müziğimi dayım Erol Parlak keşfetti. Bana çura almıştı :) 3 yaşındayken onun tellerini kırdım, çalmaya çalıştım. Bana hep pop sanatçısı olacaksan bile altyapında mutlaka bağlama, halk müziği olsun derdi. İyi ki öyle yönlendirmiş. Kendimi bu yönde çok iyi hissediyorum.

3. Arşivinize baktığımız zaman aslunda yaklaşık 17 yıldır müzik piyasasına hizmet ettiğinizi görüyoruz fakat son yıllarda Emre Kaya ismi daha popüler bir hale geldi. Sizce dönüm noktanız hangi çalışmanızdı?

Ben hep projeler yaptım ama olmadı, ancak 2013’de Toz şarkımı çıkardım ve halk beni onunla tanıdı. Tutmayan albümlerim var aslında, Besteci olduğum için albüm halinde şarkılar yapıp internete atıyordum. İnsanlar bu yüzden 17 diyor, ne 17’si? Ben Toz ile çıkış yakaladım.Müzik piyasasında 2013’den beri varım.Tabi onun öncesinde verdiğim besteler var, hep mutfak kısmındaydım.

KENAN DOĞULU VE NEŞET ERTAŞ İLE DÜET YAPMAK İSTERDİM

4. Şarkıların sanatçıya yakışması çok önemli bir faktördür. Seslendirdiğiniz şarkılar kendi besteleriniz olduğu için adeta üzerinize dikilmiş gibi. Peki bu bestelerin hepsinde bir yaşanmışlık hikayesi var mı?

Ben öyle ‘hadi gitarı elime alayım, yazmaya başlayım’ bir besteci değilim. Hep beslenmem, yenilenmem lazım. Bazen bir hayvan, çocuk, anne, baba, sevgili, araba, çiçek, böcek ne varsa hepsinden besleniyorum. Ruhuma iyi gelen veya kötü gelen ne varsa döküyorum, elimde şarkı var tam senlik al oku demem oturur ona göre yaparım şarkıyı, o zaman HİT oluyor.

5. Müzik piyasasında en beğendiğiniz şarkıcılar kimler? Düet yapmak istediğiniz bir şarkıcı var mı?

Kenan Doğulu Ve Neşet Ertaş’ı Severim. Keşke Neşet Ertaş Yaşasaydı, Düet Yapmak Çok İsterdim.

HANDE YENER’E TÜM ŞARKILARIM FEDA…

6. Hande Yener ile bir araya gelmiştiniz, aranızda herhangi bir müzik alışverişi oldu mu? Birlikte bir projeye imza atma ihtimaliniz var mı?

Severim Handeyi,zaten bunu hep dile getirdim .Ona bütün bestelerim feda olsun,hakkını veriyor şarkıların,iyi yorumcu.

7. Son dönemlerde şarkıcılarımız dünyaya açılmaya başladı. Sizin böyle bir hedefiniz yok mu? Türkçe olduğu kadar İngilizce de çok HİT parçalara imza atabileceğinizden eminim.

Evet ama şuan erken. Aklımda var, kesinlikle yapacağım. Durmam, zaten benim karakterimde durmak yok! Üretime devam, yapmaya paylaşmaya devam. İlerleyen zamanlarda kesinlikle İngilizce bir proje gelecek.

8.Yıldız Tilbe Proje albümünde ‘Seve Seve’ şarkısını seslendireceğiniz konuşuluyor. Neden bu şarkıyı seçtiniz?

Bu konuda açıklama olmayacak diye Yıldız’a söz verdim. O şarkı bambaşka bir lezzetle geliyor, sadece bunu söyleyebilirim.:))

9. İnsanlar artık albüm zamanı geldi diye düşünüyor, siz single yapmakta kararlı mısınız? Yoksa ‘Rüzgar’dan sonra karşımıza bir albümle mi çıkacaksınız?

Ben aslında single single gideyim dedim. Hatta geçen gün duyuru yaptım Twitter’dan, böyle devam diye. Çok kötü tepkiler oldu çünkü sevenlerim artık benden albüm bekliyor bu net. Bu yüzden Rüzgar’dan sonra bir single gelir, sonra kesinlikle albüm. Kendi markama zarar verdiğimi anladım. Artık albüm zamanı!

TARKAN’A ŞARKI HAZIRLIYORUM!

10. Çok üretken birisiniz, kimlerin albümlerinde Emre Kaya besteleri olacak yakın zamanda? Şarki verdiğiniz birileri var mi?

Bu saatten sonra sadece Tarkan’a şarkı hazırlamak beni heyecanlandırır. İlerleyen zamanlarda böyle bir düşüncem var. Üzerinde çalıştığım bir şarkı var, bitsin göndereceğim. Bu yönde başka bir sanatçıya şarkı vermeyi planlamıyorum.

11.Hiç tükenmekten korktunuz mu? “Ya ilerde bu kadar iyi besteler yapamazsam” dediğiniz zamanlar oldu mu? Bu durumda başkalarından şarkı alır mısınız?

Şuan tükensem bile 10 albümlük şarkım hazır. Çok şükür çok aktif üretiyorum ve HİT üretiyorum. Bunun bilincinde olmak daha rahat kılıyor ve hep üst üste HİTler geliyor… 3 yaşında başladım yazmaya, 7 yaşındayken yazdığım notlar duruyor hâlâ, annem hep saklamış. Bu yüzden bu nehir hiç bitmez Allah’ın izniyle.

12. Bu zamana kadar bestecilere bile beste verdiniz. Zeynep Dizdar, Niran Ünsal, Yıldız Tilbe bunlar hep besteci, bu nasıl bir duygu? Sizce sizi diğer bestecilerden ayıran en önemli özellik nedir?

Gurur duyuyor insan… Ama şunu da diyor; öyle güzel bağrına basmışlar ki hiç çekinmeden istemişler. Onlardan öğrendiğim çok şey oldu. Kesinlikle yarın öbür gün bir besteyi beğenirsem.

RUH HALIM DİNLEMEKTEN ÇOK ÜRETMEKTE!

13. Son günlerde en sık dinlediğiniz şarkılar hangileri? Genel olarak hangi tarz müzik dinlersiniz?

Bu ara müzik dinlemiyorum. Stüdyoya bile gidemiyorum. Hep röportajlar, radyo programları ile geçiyor. Açıkçası ruh halim dinlemekten çok üretmekte. Kış olduğu için ruh halim hep slow. Duygusalım bu ara, fena :)

14. Röportaj aracılığıyla Emre Kaya Fan Club’a ne söylemek istersiniz?

Fanlarım benim meleklerim, canlarım. Onlarsız olmaz. Söz verdim onlara, albüm yapacağım diye. Merak etmesinler hazırlıklar başladı :)

Kaynak: Pop Manşet

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu