RöportajlarSanatçı Röportajı

Furkan Özsan: “Güçlü Nakaratlar Şarkıyı Uzun Süre Ölümsüz Kılıyor”

Türkiye'nin ilk büyük müzik YouTube kanallarına çıkan Rapçilerden biri olan Furkan Özsan, Müzik Onair'dan Mehmet Çelik'in sorularını yanıtladı.

Türkiye’de aslında ilk büyük müzik YouTube kanallarına çıkan Rapçilerden birisin. Bu ilk olma durumu sana ne gibi bir artı kattı?

Öncelikle selamlar, aslında ben kendimi hiçbir zaman bu yönümle öne çıkarmadım fakat durum öyle. Rap yapan insanlar henüz popülerleşmeyi başaramamışken kendimi kanıtlayabilmek benim müzik ile aramı daha da kuvvetlendirdi, daha fazla üretmenin önünü açtı. “Benimle Kal” isimli çıkış parçam ile birlikte ilk kez bir Rap parça YouTube’da trendlere girmişti. 2017 yılı o yüzden benim için önemli ve bu durumun bana kattıklarından ziyade benim gibi müzikle uğraşan bir çok kişinin bu kültür adına daha fazla hırslandığını görmek beni o günleri hatırladıkça hala mutlu ediyor.

Müzikte geldiğin yerden memnun musun?

Evet tabii ki. Aslında tabii ki bu durum dönemsel olarak üretim ile alakalı. Benim her şarkım aradan yıllar geçse de tekrar viral olabiliyor, bu harika bir şey. Her zaman daha iyi müzik yapmayı ve daha fazla üretmeyi hedefleyerek daha fazla çalışıyorum.

“ARABESKİ HER ZAMAN ÇOK SEVİYORUM”

Aynı zamanda başka tarzlarla müzik yapan insanlarla da bir araya geliyorsun. Projeler nasıl şekilleniyor?

Aslında projeleri ve gelen teklifleri düşünürken ben kendi iç sesimle hareket ediyorum. Burada biraz label altında olmama özgürlüğünü kullanabiliyorum. Bu yüzden kaliteli bir iş çıkarabileceğim her isimle iş yapmaya hazır durumdayım ve bunun sonucu olarak farklı müzik yapan insanlardan öğrendiğim çok şey de oldu. 2019 temmuz ayında Alişan ile birlikte yayınladığım “Yağmurlar” isimli parçamı aslında mix/mastering dahil solo olarak bitirmiştim. O aşamada gelen tekliften sonra birlikte seslendirmeye karar verdik. Arabeski her zaman çok seviyorum ve bu şarkıya çok yakışacağını da biliyordum ve ortaya çıkan iş harika oldu.

furkan özsan mehmet çelik röportaj müzikonair

En çok sevdiğin şarkın hangisi?

Kesinlikle hepsi ama seçim yapmak gerekirse “Rüya Gibi”. “Rüya Gibi” ilk bestem yani göz bebeğim diyebilirim ve taşıdığı duygusal yük benim için çok özel.

Sosyal medyanın müzisyenlere artısı ve eksisi sence nedir?

Sosyal medyanın müzik üzerindeki etkisi bir müzisyen için çok büyük. Platformlar ve bireysel hesaplar metriklerin ve viral hızının ölçülemeyeceği kadar büyüdü. Ben kendimi bu durumlardan biraz uzak tutarak aslında yanlış yapıyorum, farkındayım fakat henüz sosyal medyanın bu hızına ayak uydurabilmiş değilim.

“KAVGALAR VE LAF DALAŞLARI MÜZİSYENLERİN KENDİLERİNE ZARAR VERDİĞİ BİR İMAJ YARATIYOR”

Hip hop müziğin içindeki gerginliği nasıl buluyorsun?

Ben genelde her olayda dışında kalmayı tercih edenlerdenim. Tweetleri, olayları çoğu zaman görebiliyorum ve takip edebiliyorum. Kavgalar ve laf dalaşları ile müzisyenlerin kendilerine zarar verdikleri bir imaj yarattıklarını düşünüyorum.

furkan özsan mehmet çelik röportaj müzikonair

Şarkıları yazarken neye önem veriyorsun?

Aslında şarkı yazarken kafamdaki melodileri takip ediyorum ve akışına bırakıyorum. Tabii ki popüler kültüre ayak uydurması adına yaptığım bazı taktikler var. Nakaratlara daha çok önem veriyorum diyebiliriz çünkü güçlü nakaratların çılgın gibi tüketilen şu dönemde şarkıları uzun süre ölümsüz kıldığını düşünüyorum.

Rüya Gibi şarkını nasıl besteledin?

İnsanlar yaşadıklarından besleniyor, sanatçılar da öyle. O dönemde hayatımda fazlasıyla karamsar bir havadaydım ve kendi içimdekileri dökebilmenin en iyi yolu, en yakın yolu olarak müzikti. Rüya gibi benim ilk şarkım ve tabii ki haliyle o dönemde yaşadıklarımı içeriyor.

Son olarak Müzikonair takipçilerine ne söylemek istersin?

Çok teşekkür ederim. Müzikonair gerçekten kaliteli içerikler barındıran bir müzik platformu. Platformu takip edenler benim yaptığım işleri de takip etmeye devam etsinler.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/70mJ3
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.