Orchard Music Label Şirketi Nasıl Kurulur? -
Genel Bilgiler

Orchard Music Label Şirketi Nasıl Kurulur?

Bir plak şirketiyle çalışması dünyada olduğu kadar ülkemizde de geçerli bir durumdur. Peki Orchard Music label şirketi nasıl kurulur?

Bir sanatçının tanınması ve müziğin geniş kitlelere duyurulmasını sağlayan faktörlerden biri müzik şirketleridir. Bir eserin yahut sanatçının kitlesini genişletebilmesi, prestij sahibi olması ve sektörde güçlü bir noktada olması için bir plak şirketiyle çalışması dünyada olduğu kadar ülkemizde de geçerli bir durumdur. Peki Orchard Music label şirketi nasıl kurulur?

Global bir sanatçı olmak isteyen üreticiler, bu noktada büyük müzik dağıtım şirketleri çatısı altında kendi label şirketini kurmak isteyebilmektedir. Bu sayede bağımsız bir müzisyen olarak kariyerini sürdürürken, arkasında güçlü bir plak şirketinin varlığını da hissedecektir. Orchard ile nasıl iletişime geçileceği konusunda detaylı bilgilere yer vermeden önce dünyanın en büyük dijital müzik distribütörlerinden bir tanesi olduğu bilmeniz oldukça önemlidir.

ABD merkezli dijital müzik distribütörü olarak müzik dünyasında nam salan Orchard tıpkı Believe Music gibi çalışmalarını sürdürür. Sony Music’in yan kuruluşu olan şirket, Amerikan müzik ve eğlence endüstrisine büyük ölçüde yön verir. Ülkemizde de ofisi bulunan şirketin 1990’lı yıllarda Scott Cohen ve Richard Gottehrer tarafından New York’ta kurulduğu biliniyor. Müzik dağıtımı yaptığı bilinen firma aynı zamanda film endüstrisinde de birçok içeriğe etiketini vermiştir. Günümüzde halen global düzeyde yerli ve yabancı müzisyenin Orchard çatısı altında label şirketi kurduğu ve müzikal faaliyetlerini bu şekilde yürüttüğü bilinen bir gerçektir. Peki dünyaca ünlü şirket çatısı altında label şirketi nasıl kuruluyor ve bunun yasal koşulları nelerdir? Bununla birlikte dağıtım şirketlerinin ücret tarifeleri ve abonelik sistemleri nasıl işliyor? Eserini dijital platformlarda yasal yollarla yayımlamak isteyen bir eser sahibi hak kaybına uğramadan en iyi şekilde hangi şirket tarafından temsil edilir?

Nasıl İletişime Geçmeliyim?

Büyük müzik distribütörlerinden olan Orchard Music label şirketi ile iş birliği sağlayarak şarkılarınızı kendi markanızla Youtube ve dijital platformlarda yayımlamanız mümkündür.

Şarkılarınızı kendi markanızla; Youtube, Spotify, Apple Music, Deezer, Amazon Music, Tidal gibi dijital platformlarda yayınlatmak için Orchard Music çatısı altında olmak istiyorsanız, bu şirketlerle iletişime geçen binlerce kişiden biri olabilirsiniz. Ancak internet postası veya diğer bilinen yollarla iletişime geçen küresel boyutta binlerce kişi, Orchard Music’ten bir dönüş almayı aylarca bekleyebilmektedir. Ancak Müzikonair bu yolu kısaltarak amacınıza ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Müzikonair ile iş birliği sağlayan müzisyenler ve müzisyen adayları halihazırda Orchard Music label şirketini kurmuş ve faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Orchard Music Dağıtım Ücreti Ne Kadar?

Label şirketlerin ücretleri konusunda da birçok soru işareti bulunuyor. Dağıtım şirketleri hak sahiplerinden yıllık ücret, abonelik ücreti, albüm yahut single başına alınan ücret veya eser üzerinden komisyon talep eder. Orchard dünyadaki belli başlı hatırı sayılır dağıtım şirketleri arasındadır. Believe ve Orchard global düzeyde iki rakip firmadır. Ancak bunların yanı sıra cdbaby, Emu , Tunecore gibi platformlar da bulunuyor. Orchard Music’in dağıtım hizmetlerinden faydalanmak isteyen müzisyenler şarkılarını dijital platformlarda kolaylıkla yayımlayabilmektedir. Ücretler ise sanatçıya yani bir diğer deyişle eser sahibine göre değişkenlik gösterebilir. Burada belirleyici unsur eser sahibinin yapacağı seçimdir.

Bize Ulaşın

Bu noktada Müzikonair, dağıtım şirketleri ile güçlü ve hızlı bir iş birliği sağlamak ve Orchard Music label şirketi kurmak ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyen müzisyenlere ve diğer hak sahiplerine birçok fırsat sunmaktadır.

İlgili Haber: Believe Music Label Şirketi Nasıl Kurulur?

Daha fazla bilgi için muzikonair@gmail.com ve WhatsApp üzerinden 0552 685 38 82 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)