Power Fm ve Metro Fm Fi Dizisinde!.. -
RadyoUlusal

Power Fm ve Metro Fm Fi Dizisinde!..

Ürün yerleştirme son yıllar içerisinde çok sık duyduğumuz bir reklam yöntemi! “Bu programda ürün yerleştirme bulunmaktadır” cümlesi ile çok sık karşılaşıyoruz.

Ürün yerleştirme Nedir?

Ürün yerleştirme, bir ürün, hizmet veya ticari markanın, ücret, ürün veya benzeri şey karşılığında, bir program veya güzel sanatlar eseri içine (dizi, film, klip, video oyunları, tv programları, romanlar, öyküler vb) bir imaj yaratmak için dahil edilerek veya bunlara atıf yapılarak gösterildiği her tür profesyonel görsel işitsel ticari iletişimi ifade ediyor.

Son yıllar içerisinde teknolojiye olan düşkünlüğümüz ve genç kuşağın TV ve Radyo’dan uzaklaşması sonucu İnternete yönelmesi markalar açısından programların içeriğinde yer almak hayati önem taşımaya başladı.

Yapılan araştırmalara göre 1965’li yıllarda herhangi bir tüketici, reklamların ortalama %34’lük kısmını hatırlatırken, günümüzde sadece ortalama %2.21’lik bir bölümü hatırlıyor. Bu noktada sevilen dizilere, dikkat çeken şov programlarına ve filmlere ürün yerleştirmek etkili bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Son dönemde oldukça popüler olan ve yazar Azra Kohen’in yüksek trajlı eserinden uyarlanan ve onunla aynı adı taşıyan Fi dizisinde ürün yerleştirme metodunu fark edilir bir biçimde görmekteyiz.

Samsung, Vodafone, Audi, Wolkswagen, Uludağ Premium, Eti Browni Fİ dizisinde görülen ürün yerleştirmeler.

Dizinin 1.Sezonunun 10. Bölümünde Duru ile Can Manay arabada seyahat ediyor ve araba teybinde kayıtlı olan radyo bölümünde Metro Fm açık görünüyor.

Sahnede araba teybinde kayıtlı radyolar; (01:07:04 – 01:07:07 arası)

1-Power Fm
2-Number 1
3-Metro Fm
4-Powertürk
5-Belli olmuyor
6-Joy Fm

Duru burada 3 numarada kayıtlı olan Metro Fm’i dinliyor.

Araba içindeki devam eden bir başka sahnede (01:10:30 – 01:10:34 arası)

1-Power Fm
2-Number 1
3-Metro Fm
4-Powertürk
5-Fenomen
6-Joy Fm

Böylelikle en çok dinlenenler arasında yer alan Power Fm ve Metro Fm ürün yerleştirme yöntemi ile Fİ dizisinde yer almış oldu.

Kaynak: Aykut Balcı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)