Müzikonair Rap Severlere Bilim İnsanlarından Kötü Haber | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Rap Severlere Bilim İnsanlarından Kötü Haber

 Oxford Brookes Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre klasik müzik tercih edenlerin, sözlü müzik tercih edenlerden daha zeki olabilecekleri ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarında Rap müzikle zeka arasında da olumsuz korelasyon bulundu.

Hırvatistan’da yürütülen çalışma kapsamında 400’den fazla öğrenci incelendi. Çalışmanın yazarı Elena Racevska, 467 öğrenciyi bir zeka testine tabi tutarak,  öğrencilerden müzik türlerini tercihlerine göre sıralamaları istedi. Çalışmanın sonunda en yüksek IQ puanlarını alanların net şekilde enstrümantal müzikleri tercih ettiği görüldü.

Araştırmanın yazarlarından,“Şüphelenildiği gibi klasik müziği tercih etmek zekayla önemli ölçüde pozitif yönde ilişkilendirildi. Big band müziği tercih etmekse zekayla çok daha güçlü şekilde pozitif yönde ilişkilendirildi. Big band müziğin kavramsal açıdan klasik müzikten daha karmaşık olduğu olgusunu ortaya koymak zor olur. Diğer yandan şüphelenildiği gibi rap müzik tercihi zekayla önemli ölçüde negatif yönde ilişkilendirildi. Gospel müziği tercih etmekse zekayla çok daha güçlü şekilde negatif yönde ilişkilendirildi. Gospel müziğin kavramsal açıdan rap müzikten daha az karmaşık olduğu olgusunu ortaya koymak zor olur.” açıklaması yapıldı.

Kaynak: Sputniknews

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)