MüzikMüzik HaberÖzel

Yine Spotify Yine Telif Hakları İhlali!

Son dönemde skandallarıyla gündemden düşmeyen çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify, yaptığı hak ihlalleriyle yine çok konuşulacak.

Spotify bu kez bazı şarkıcıların şarkılarını farklı versiyonlarla yorumlayan ‘Naz Dej’ isimli sanatçının şarkılarını yayımlayarak, haksız kazanç sağlamak isteyen isimlere ortam hazırlıyor.

Hak ihlali yaparak ve telif haklarına gölge düşürerek, bazı şarkıcıların popüler şarkılarını ‘Prima DK’ kanalına yükleyen Naz Dej, Spotify üzerinden haksız kazanç ve kendisine paye elde etmeye çalışıyor. Son dönemdeki skandallarıyla gündemden düşmeyen Spotify ise söz konusu isme haksız emellerini yaymak ve gerçekleştirmek üzere ortam sağlıyor.

Şarkıcılar Üzerinden Haksız Kazanç

Milyonlarca Spotify kullanıcısı ücret ödeyerek bu kişilerin şarkılarını dinliyor ve hak ihlali yapan kişilere farkında olmadan haksız kazanç sağlıyor.

Naz dej isimli söz konusu ‘sanatçı’ Murat Boz’un ‘Can Kenarım’ , Derya Uluğ’un ‘Nabız’ ve Irmak Arıcı’nın ‘Mevzum Derin’ şarkılarını yorumlayarak kanalına yükledi.

Yukarıda belirtilen şarkılar en belirgin örnekler olmakla birlikte ‘naz dej’in kanalında birçok şarkıcıya ait şarkı bulunuyor.

Spotify Türkiye bir dönem rap sanatçılarının şarkılarını sisteme izinsiz yüklemiş ve bazı şarkıların özellikle öne çıkarılmasını sağlayarak haksız rekabete sebep olmuştu. Bir dönem ise Khontkar, Burry Soprano gibi rapçilerin şarkılarını sanatçılardan izinsiz bir şekilde başka bir hesaptan yayımlamıştı. En son ise Yalın’ın adıyla “Drandan” isimli sözde bir şarkı yayımlamış ve ünlü popçu şarkının kendisine ait olmadığını dile getirip kaldırılmasını istemişti.

İlgili Haber: Müzik Onair’dan Spotify Ve Nazlı Yırtar’a Suç Duyurusu

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.