MüzikMüzik Haber

Z Kuşağının Arabesk Tercihindeki Etken Rap Müzik Mi?

Spotify verileri Z kuşağının, yüzde 46’lık dinlenme oranıyla arabeskin en büyük dinleyici kitlesini oluşturduğunu göstermişti. Günaydın'dan Hakan Uç, Z kuşağının arabesk tercihindeki en büyük etkenlerden bir tanesi rap müzik olduğunu söyledi.

Spotify platformu geçtiğimiz haftalarda şaşırtıcı bir analiz paylaşmıştı. Spotify’ın verilerine göre, Türkiye’de arabesk dinlenmeleri son üç yılda 4’e katlandı. Ayrıca Spotify verileri Z kuşağının, yüzde 46’lık dinlenme oranıyla arabeskin en büyük dinleyici kitlesini oluşturduğunu göstermişti.

Bu gelişmelerin ardından Günaydın’dan Hakan Uç, Z kuşağının arabesk tercihindeki en büyük etkenlerden bir tanesi rap müzik olduğunu söyledi. Uç, ”Aslında rap müzikte de, arabeskte de müzik ve sözler, sokağın ta kendisidir. E hal böyle olunca da Türk gençlerinin pin kodlarını çözen bu yetenekli rap’çiler, arabeski de onlara sevdirmiş oldu.” sözlerine yer verdi.

Hakan Uç konuyla ilgili şu ifadeleri kaydetti;

Son günlerde müzikle ilgili öğrendiğim bir haber, birçok kişiyi şaşırtsa da beni hiç şaşırtmadı. Bir müzik platformunun verilerine göre; Z kuşağının en çok dinlediği isimler arasında Müslüm Gürses başı çekiyormuş. Gürses’i, Azer Bülbül takip ediyormuş. Bazı insanlar haklı olarak “Gençler bu iki ismi nasıl bu kadar çok tanıyıp özümsemiş?” diye sorguluyor. Bu konudaki tespitimi ileteyim sizlere… Bu sevginin mimarı aslında rap yıldızları… Yüz milyonlarca kez dinlenen şarkılarının içinde bir söz veya selam ile bu isimlere respect (saygı) yollayan rap’çiler, rap müzik tutkunu Z kuşağının da onları tanıyıp sevmesinde büyük rol oynuyor. Dediğim gibi bu örnekler çoğaltılabilir. Aslında rap müzikte de, arabeskte de müzik ve sözler, sokağın ta kendisidir. E hal böyle olunca da Türk gençlerinin pin kodlarını çözen bu yetenekli rap’çiler, arabeski de onlara sevdirmiş oldu. Tabii arabesk denilince ilk akla gelen Müslüm ve Azer Bülbül değil mi? Öyleyse müzik platformunun bu verilerine şaşırmamak gerekir. Ne dersiniz?

Kaynak
Günaydın | Hakan Uç
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu