Ana Sayfa » Müzik » Melda Gürbey : ‘İyi Ki Bu Yolu Seçmişim’

Melda Gürbey : ‘İyi Ki Bu Yolu Seçmişim’

oduller-reklam-banner

Geçtiğimiz hafta ikinci solo teklisi ‘Biten Bitti’yi müzikseverlerle buluşturan Melda Gürbey, hakkında merak edilenleri Müzik Onair okuyucuları için anlattı. Söz yazarı ve besteci kimliğiyle tanıdığımız Melda Gürbey, ”Şimdilerde yorumcu kimliğimle karşınızdayım. İyi ki bu yolu seçmişim” açıklamasında bulundu.

Melde Gürbey yeni şarkısı ‘Biten Bitti’yi ve diğer tüm soruları Müzik Onair’dan Alper Ergez’e anlattı.

İşte o röportaj:
Röportaj: Alper Ergez | Müzik Onair
  1. Merhaba Melda Hanım hoş geldiniz nasılsınız öncelikle sizleri tanımayanların daha yakından tanıyabilmesi için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nı bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisansla formasyon aldım ve müzik öğretmeni oldum. Daha sonra bestecilik ve söz yazarlığı alanında tanınmaya başladım. Bir yandan da Sinan Akçıl’la “Demesinler” şarkısında feat. Yaptım. Sonrasında ise Nurettin Çolak’la feat. olan “Düşlerinde Özgürsün “geldi… Kışın ilk solo şarkım “Yorma”yı çıkardım. Şimdilerde ise “Biten Bitti” derken yorumculuğumla da karşınızdayım.

  1. Melda Hanım şu an içinde bulunduğumuz Covid 19 süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi? Karantina sürecini nasıl değerlendirdiniz?

Açıkçası herkes gibi ben de çok korktum. Önümü göremediğim belirsiz bir süreç yaşadım. Neyse ki şimdilerde normalleşme sürecine girdik. Bundan sonrası umarım hepimiz için daha umut dolu olur. Karantina sürecinde herkes gibi ben de daha önce denemediğim yemekler denedim, zorlansam da spor yaptım, evdeki eşyaları düzenledim.

Melda Gürbey : ‘İyi Ki Bu Yolu Seçmişim’

  1. Müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

Ailemde hiç müzisyen olmamasına rağmen küçüklüğümden beri tek hayalim konservatuvar okumaktı. Bu isteğim lise yıllarında beni okul korolarına, daha sonra gitar kurslarına ve şan-kulak derslerine yönlendirdi ve hayalim gerçek oldu. Müzik, sahne ve stüdyo olarak her zaman hayatımda yer aldı. Okuma yazmayı söktüğümden beri zaten defterler dolusu şiirlerim vardı; konservatuvarla birlikte bunlar şarkıya dönüştü. Hem üniversite okuyup hem de Selami Şahin, Bengü, Serkan Kaya, Cenk Eren gibi kıymetli isimlere sahnede back vokal olarak eşlik ettim. Bestecilik ve söz yazarlığı da müzikal yolculuğuma eklenince ne kadar doğru bir karar aldığımı görüyorum. Şimdilerde ise yorumcu kimliğimle de karşınızdayım ve bundan büyük mutluluk duyuyorum, iyi ki bu yolu seçmişim.

  1. Söz yazarlığı ve bestecilik yaptığınızı da biliyoruz. Ünlü isimlerin okuduğu birçok şarkınız var. Biraz bunlardan bahsedelim istiyorum. Bugüne kadar hangi ünlü isimler şarkılarınızı okudu.ve üzerinde çalıştığınız yeni besteleriniz var mı?

Bengü (Geçmiş Olsun, Günaydın, Neden), Hande Ünsal (Oyna Oyna, Nerdesin), Tuğba Yurt (Yine Sev Yine, Masal, Olan Olmuş), Aydın Kurtoğlu (Tek), Bilal Sonses (Neyim Olacaktın) ve daha nice değerli isim şarkılarımı seslendirdi. Ne mutlu ki birçok altın plak kazanan bu şarkılar listelerde aylarca bir numara olup çok sevildi. Şimdilerde yine sevgili Ebru Yaşar’ın ve Bengü’nün albümlerinde, Aydın Kurtoğlu’nda ve aramıza yeni katılacak isimlerde çıkacak şarkılarım var.

Melda Gürbey : ‘İyi Ki Bu Yolu Seçmişim’

  1. Yeni şarkınız ‘’Biten Bitti’’ öncelikle hayırlı olsun. Bu şarkınızda kimlerle çalıştınız?

Çok teşekkür ederim. Bu şarkının sözlerini ben yazdım, müziğini kıymetli müzisyen arkadaşım Tarık İster ile birlikte yaptık. Düzenlemesini de yine Tarık İster yaptı. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz, şarkı çok sevildi.

  1. ‘Biten Bitti’ isimli yeni teklinizin klibinde kuzeniniz Ozan Gürbey’ın size eşlik ettiğini biliyoruz. Gerçekten çok güzel bir klip olmuş. Nasıl geçti klip çekimleri biraz bahseder misiniz?

Çok teşekkürler. Gerçekten herkes tarafından beğenilen bir klip oldu. Klip yönetmenim Ecem Gündoğdu’ydu. Kendisiyle daha önce de iki şarkımı çekmiştik ve bu şarkıda da yine harikalar yarattı. Kilyos Kısırkaya’da çektik, çöl ve deniz olmak üzere iki ayrı planımız vardı. Klipte tek başına ayrılık acısı yaşayan ama güçlü bir kadını anlattık. Kuzenim Ozan Gürbey de bir anda aklımıza geldi. Bana su altı ve sörf sahnelerinde eşlik etti. Çekerken çok eğlendiğimiz bir iş oldu, iyi ki çalışmışız.

  1. Kariyerinizde kendinize belirlediğiniz bir hedefiniz, hayaliniz var mı?

Nihai hedefim sevilen şarkılar yazmaya devam etmek, insanlarla bağ kurmak ve hem kendim için hem sanatçı dostlarım için üretmeye, yazmaya, söylemeye devam etmek.

  1. Son olarak Müzik Onair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Bu keyifli röportaj için Müzik Onair ailesine ve size çok teşekkür ediyorum. Beni seven, bugüne kadar yanımda olan, destek veren herkese teşekkür ederim. En büyük mutluluk bu. Nice yıllar aynı duygularda buluşabilmek dileğiyle.

Melda Gürbey : ‘İyi Ki Bu Yolu Seçmişim’

Röportaj: Alper Ergez

Reklam
oduller-reklam-banner